Pędzlak-bakterie. Rodzaj zależności antagonistycznej.

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
Natalia1922
Posty: 44
Rejestracja: 19 sie 2012, o 21:52

Pędzlak-bakterie. Rodzaj zależności antagonistycznej.

Post autor: Natalia1922 »

Moja nauczycielka twierdzi, że jest to amensalizm a allelopatia odnosi sie tylko do roślin. Czytając na różnych stronach internetowych oraz w operonie spotkałam się, że w przypadku grzybów też jest to allelopatia. Powiem szczerze, że zgłupiałam i nie wiem jak bym miała napisać na maturze o0
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Pędzlak-bakterie. Rodzaj zależności antagonistycznej.

Post autor: AnnaWP »

Termin wprowadzono dla roślin. Ale później okazało się, że rośliny obejmowały zbyt wiele, rozdzielono je na prokariota, grzyby, rośliny (i niektóre typy protista również). Stąd termin kiedyś należny tylko roślinom został uznany za odpowiedni również dla grzybów, a nawet prokariota - spotkałam się z opisem allelopatii u sinicy.
zobacz-ten-plik.pdf
(500.3 KiB) Pobrany 21 razy
Nie dyskutuj z nauczycielką
Natalia1922
Posty: 44
Rejestracja: 19 sie 2012, o 21:52

Re: Pędzlak-bakterie. Rodzaj zależności antagonistycznej.

Post autor: Natalia1922 »

No to skoro termin wprowadzili również dla grzybów, a nauczycielka twierdzi na odwrót to jak twoim zdaniem powinnam pisać na maturze
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Pędzlak-bakterie. Rodzaj zależności antagonistycznej.

Post autor: AnnaWP »

Jeżeli pojawi się dokładnie takie pytanie, napisałabym jak wyżej - że termin dotyczy organizmów długo określanych jako rośliny, ale które rozdzielono na inne taksony: grzyby, rośliny i bakterie.

Ale mało prawdopodobne, aby takie pytanie padło.

Jeśli natomiast padnie pytanie o allelopatię napisałabym po prostu, że występuje u roślin, nie wnikając w definicje roślin.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 17 gości