Problematyczne zadania

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
-carnation-
Posty: 62
Rejestracja: 8 lip 2011, o 09:09

Re: Problematyczne zadania

Post autor: -carnation- »

Oblicz jaka ilość energii wydzieli się po całkowitym spaleniu 1,12 m^3 mieszaniny metanu i etanu(warunki normalne), w której 1/2 składu molowego stanowi metan. Ciepła spalania dla tych gazów wynoszą odpowiednio
dla metanu: -891 kJ/mol
dla etanu: -1560 kJ/mol

Zaproponowany przez autorów sposób rozwiązania tego zadania okazał się dla mnie zaskakujący, stąd zastanawiam się czy to ja błędnie rozumiem treść czy może podana odp jest błędna. Poproszę o rozwiązanie jeśli ktoś ma jakiś pomysł.
petronelka
Posty: 85
Rejestracja: 11 lut 2013, o 12:19

Re: Problematyczne zadania

Post autor: petronelka »

Carnation, mi wyszło jakieś 61, 275 J
Z kolei ja mam takie mało pytanko, czy ktoś wie, czy odejmują punkty na maturze, jeśli przykładowo napiszę więcej, niż jest wymagane? Jeśli każą wymienić 3 czynniki wpływające np na szybkość reakcji, a ja podam 5 to nie uznają tego?
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Giardia Lamblia »

petronelka pisze:Jeśli każą wymienić 3 czynniki wpływające np na szybkość reakcji, a ja podam 5 to nie uznają tego?
Poniżej 3 czynnika postawią kreskę i będą oceniać jedynie te 3, które są nad kreską, niezależnie od tego, co w nich masz.
petronelka
Posty: 85
Rejestracja: 11 lut 2013, o 12:19

Re: Problematyczne zadania

Post autor: petronelka »

Yhy, ok, dzięki ^^
-carnation-
Posty: 62
Rejestracja: 8 lip 2011, o 09:09

Re: Problematyczne zadania

Post autor: -carnation- »

-carnation- pisze: Oblicz jaka ilość energii wydzieli się po całkowitym spaleniu 1,12 m^3 mieszaniny metanu i etanu(warunki normalne), w której 1/2 składu molowego stanowi metan. Ciepła spalania dla tych gazów wynoszą odpowiednio
dla metanu: -891 kJ/mol
dla etanu: -1560 kJ/mol
petronelka pisze:Carnation, mi wyszło jakieś 61, 275 J
Wynik poprawny(?) to -64,62 GJ. W rozwiązaniu książkowym liczbę moli metanu otrzymują mnożąc sumę moli razy 2/5, co dla mnie jest niezrozumiałe.
annar
Posty: 91
Rejestracja: 25 mar 2013, o 11:40

Re: Problematyczne zadania

Post autor: annar »

cześć, ja co prawda nie mam problematycznego zadania ale mam cały jeden problematyczny dział tj. hybrydyzacja. jakoś nie mogę tego ogarnąć. powiedcie proszę, czy prócz ustalania kształtu i typu hybrydyzacji podstawowych cząsteczek na maturze można spodziewać się czegoś więcej? mam na myśli skomplikowane związki organiczne, rozrysowywanie typów hybrydyzacji albo (o zgrozo) narysowanie diagramu energetycznego dla jakiejś cząsteczki?
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Giardia Lamblia »

annar pisze:narysowanie diagramu energetycznego dla jakiejś cząsteczki?
Nie
annar pisze:mam na myśli skomplikowane związki organiczne
Jak bardzo? Sądzę, że mogłoby się pojawić zadanie z określeniem typu hybrydyzacji np. atomu węgla w grupie aldehydowej takiego etanalu albo tlenu z grupy -OH kwasu octowego.
annar pisze:rozrysowywanie typów hybrydyzacji
Nie, co najwyżej narysowanie cząsteczki o danym typie hybrydyzacji, np. wzór acetylenu jako przykład cząsteczki o atomach węgla z hybrydyzacją sp.
annar
Posty: 91
Rejestracja: 25 mar 2013, o 11:40

Re: Problematyczne zadania

Post autor: annar »

dzięki za szybką odpowiedź, chyba jak zwykle niepotrzebnie panikuję, bo te wszystkie standardowe rzeczy mam w małym paluszku, ale z racji nieprzewidywalności matury boję się czegoś nietypowego
hometown22
Posty: 28
Rejestracja: 24 kwie 2013, o 18:45

Re: Problematyczne zadania

Post autor: hometown22 »

Mam parę pytań książkowych"
1. czy powinowactwo elektronowe zależy w jakimś stopniu od promienia atomowego?
2. p + o2 daje p2o5 czy p4o10, czy obojętnie?
3. czy trzeba znać dokładnie róż. ne ogniwa np. leclanchego itp.
4. trzeba znać wszystkie stopnie utlenienia w bloku d dla pierwiastków, czy tylko te zwyczajowe?
5. mn2+ jest bladoróżowy czy bezbarwny
6. obowiązują reakcje w wielkim piecu?
7. czy na maturze mogą pojawić się redoksy z tlenkami wielokrotnymi?
z góry dzięki za odpowiedzi
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Giardia Lamblia »

1.Tak, im większy promień atomowy ma pierwiastek, tym trudniej jest mu przyciągnąć dodatkowy elektron - energia powinowactwa elektronowego maleje więc w dół grupy.

2.P4O10

3.Dobrze jest kojarzyć ogniwo Volty, Daniella i Leclanchégo

4.Dla tych najczęściej pojawiających się pierwiastków typu Cr, Fe, Mn, Cu, Zn wszystkie najczęściej spotykane.

5.W stężonym roztworze bladoróżowy, w rozcieńczonym bezbarwny

6.Same reakcje mogą się pojawić, natomiast nie musisz wiedzieć jak on funkcjonuje.

7.Czemu nie?
hometown22
Posty: 28
Rejestracja: 24 kwie 2013, o 18:45

Re: Problematyczne zadania

Post autor: hometown22 »

Dzięki za odpowiedź
miki3_12

Re: Problematyczne zadania

Post autor: miki3_12 »

mar2451 pisze:1.Tak, im większy promień atomowy ma pierwiastek, tym trudniej jest mu przyciągnąć dodatkowy elektron - energia powinowactwa elektronowego maleje więc w dół grupy.
dlugo sie nad tym zastanawiam i nie moge sobie z tym poradzic.

wezmy np. atom F i atom Cl. Skoro atom Cl ma wiekszy promien, to trudniej jest mu przyciagnac elektron - wiec energia powinnowactwa elektr. powinna byc wieksza, a nie mniejsza (
moglby ktos wytlumaczyc?
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Problematyczne zadania

Post autor: Giardia Lamblia »

Energia powinowactwa elektronowego to energia uwolniona podczas wychwytywania elektronu. Im jest on wyłapywany energiczniej (łatwiej), tym większa energia wydzielona.

Tylko tam są jednak wyjątki, trend raczej jest taki jak napisałem, ale w rzeczywistości nie jest to aż tak dobrze zarysowane.
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości