Biologia próbna - kwiecień 2013

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
Awatar użytkownika
Negro
Posty: 16
Rejestracja: 14 maja 2008, o 16:32

Re: Biologia próbna - kwiecień 2013

Post autor: Negro »

Mam problem z zadaniem 22.

Kiedy populacja znajduje się w stanie równowagi (kiedy jest p+q=1 to wiem, ale jak to sprawdzić.?)

I dlaczego w zadaniu 22. wynik jest 0,32?
Byc może nie do końca rozumiem równowage Hardyego Weinberga, ale jeśli czestosc alllelu p=0,04, a częstosc q=0,8

p2+q2+2pq=1,

to 1-0,8-0,04 = 0,16?



W zad. 27 lis jest również konsumentem III rzędu (jak juz chyba ktos zauważył): trawaświerszczmyszlis
adestor
Posty: 253
Rejestracja: 22 sty 2011, o 14:36

Re: Biologia próbna - kwiecień 2013

Post autor: adestor »

Colloportus pisze:A czy w tym zadaniu z siateczką w hepatocytach mogę po prostu napisać, że umożliwia jedczesne zachodzenia różnych procesów w komórce czy za ogólnie?

Na maturze nie możesz pisać takich uogólnień, musi być konkret, w przypadku hepatocytów detoksykacja lub też tak jak piszecie synteza pochodnych cholesterolu np. kwasów żółciowych

mickey_mouse, według biochemii Harpera jest to inhibicja allosteryczna. Ogólnie to z tą różnicą odnośnie niekompetycyjnej a allosterycznej nie jest do konca jasne, bo podręczniki operonu opisywaly niekompetycyjna, ze inhibitor częściowo blokuje centrum aktywne co powoduje zwolnienie reakcji bo utrudnia przyłączanie substratu. Na maturze 2011 inhibitcja niekompetycynja byla przedstawiona analogicznie do allosterycznej.
adestor
Posty: 253
Rejestracja: 22 sty 2011, o 14:36

Re: Biologia próbna - kwiecień 2013

Post autor: adestor »

z tresci wynika że p^2=0,04, wiec p=0,2, a q=0,8. zgodnie z prawem p+q=1 wiec jestw w rownowadze. Heterozygoty obliczasz ze wzoru p2+q2+2pq=1

Zwróć uwage ze w pleceniu nie jest podana czestosc allelu dominujacego tylko homozygot dominujacych czyli p2
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość