elektroliza ZnSO4 (aq)

Forum chemiczne zajmujące się badaniem zjawisk makroskopowych, atomowych, subatomowych i międzycząsteczkowych w układach chemicznych, przy uwzględnieniu praw i pojęć fizyki
Awatar użytkownika
maniek93
Posty: 30
Rejestracja: 14 lip 2012, o 11:45

elektroliza ZnSO4 (aq)

Post autor: maniek93 »

Wiem że na katodzie powinien wydzielić się Zn zgodnie z równaniem: Zn2+ + 2e- Zn . Do tego jeszcze Zn należy do pierwiastków które znajdują się w szeregu elektrochemicznym między Al a wodorem, a wiem , że one wydzielają się na elektrodzie równolegle z wodorem. Czy w takim razie drugim równaniem na katodzie będzie: 2H2O + 2e- H2 + 2OH- czy 2H+ + 2e- H2 ?

Awatar użytkownika
kokardka
Posty: 1964
Rejestracja: 3 kwie 2013, o 17:10

Re: elektroliza ZnSO4 (aq)

Post autor: kokardka »

jest to wodny roztwór więc:
ZnSO4 Zn 2+ + SO4 2-

anoda: H20 - 2e 1/2 O2 + 2H+ (przypominam, że zachodzi tu utlenianie)
katoda: Zn 2+ Zn (na katodzie zawsze redukcja)
Awatar użytkownika
maniek93
Posty: 30
Rejestracja: 14 lip 2012, o 11:45

Re: elektroliza ZnSO4 (aq)

Post autor: maniek93 »

Wiem co zachodzi na anodzie, chodzi mi o tę zasadę , że na katodzie pierwiastki w szeregu między glinem a wodorem ulegają redukcji i równolegle tam wydziela się również wodór i nie wiem czy chodzi że na katodzie następuje rozkład wody z wydzieleniem wodoru czy tylko same jony wodorowe się redukują do wodoru cząsteczkowego.

Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: elektroliza ZnSO4 (aq)

Post autor: DMchemik »

pH podczas tej elektrolizy rośnie, więc na katodzie reakcji ulega woda dając OH-
Awatar użytkownika
maniek93
Posty: 30
Rejestracja: 14 lip 2012, o 11:45

Re: elektroliza ZnSO4 (aq)

Post autor: maniek93 »

Ok rozumiem, jeszcze mam jedno pytanie. Czy glin będzie się zachowywał tak jak np. sód czy już tak jak omówiony wyżej cynk. Chodzi o to czy w ta reguła dotyczy wszystkich pierwiastków między glinem a wodorem włącznie z glinem, czy bez niego

Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: elektroliza ZnSO4 (aq)

Post autor: DMchemik »

reguła mówi: na prawo od glinu. Glin nie powinien się wydzielać, bo on ulega natychmiastowej pasywacji.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości