Jak znaleźć centrum chiralności

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
poirot
Posty: 19
Rejestracja: 12 maja 2013, o 13:06

Jak znaleźć centrum chiralności

Post autor: poirot »

Jak znaleźć na wzorze centrum chiralności w związkach z elementami cyklicznymi np. w epibatydynie?
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: jak znaleźć centrum chiralności

Post autor: Giardia Lamblia »

Wpierw trzeba odszukać atomy o hybrydyzacji sp3 z 4 wiązaniami odchodzącymi od nich.
1.png
1.png (4.77 KiB) Przejrzano 2009 razy
Widać, że wszystkie atomy węgla z formy cyklicznej będą spełniać ten warunek. Potem wypadałoby, żeby były to różne wiązania - jest tylko jeden taki atom węgla, od niego odchodzi wiązanie z :
- pochodną pirydyny,
- atomem wodoru
- wiązania do dwóch kolejnych atomów węgla cyklicznego łańcucha (co najważniejsze, nie ma tutaj symetrii, więc w odbiciu lustrzanym nic się nie będzie nakładać)

Tutaj już trzeba posługiwać się wyobraźnią przestrzenną, jeżeli są jakieś rzeczywiste reguły, to ja ich nie znam. Zawsze staram sobie wyobrazić, który atom węgla będzie spełniać wszystkie cechy jakie są koniecznie do bycia asymetrycznym.

Jeżeli opis ten nic nie pomoże, to w takim razie ktoś inny musiałby się wypowiedzieć.
poirot
Posty: 19
Rejestracja: 12 maja 2013, o 13:06

Re: Jak znaleźć centrum chiralności

Post autor: poirot »

Dziękuję. Czyli chodzi o to, że ten chiralny atom węgla jest połączony z kolejnym atomem węgla w pierścieniu który dalej jest połączony z kolejnym węglem, oraz drugim wiązaniem do at. C połączonego dalej już z azotem- i tu nie ma symetrii tak? Przepraszam, że pytam w taki sposób, ale chcę się nauczyć.

Mam jeszcze jedno pytanie, jak będzie wyglądał enancjomer, jak go narysować, jakim sposobem? Bardzo proszę o odpowiedź.
poirot
Posty: 19
Rejestracja: 12 maja 2013, o 13:06

Re: Jak znaleźć centrum chiralności

Post autor: poirot »

Ok już się zorientowałam po zrobieniu następnych zadań. Jakby ktoś szukał informacji o samej epibatydynie i wpływie struktury epibatydyny (enencjomeru R lub S) na aktywność biolgiczną.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości