Reakcja polisacharydow z Cu(OH)2 na zimno?

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Reakcja polisacharydow z Cu(OH)2 na zimno?

Post autor: Giardia Lamblia »

Jeżeli o celulozę chodzi:
zobacz-ten-plik.pdf
(111.42 KiB) Pobrany 48 razy
Wychodzi na to, że może dojść do związania jonów metali ciężkich i ich związków (np. miedzi(II)) z celulozą na kilka sposobów. Dużo zależy od pH. Natomiast jak taka reakcja będzie wyglądać to trudno mi powiedzieć.

Kod: Zaznacz cały

books.google.pl/books?id=yQKuSOzkLvcC&g=PA76&dq=cellulose+with+copper+reaction&hl=pl&sa=X&ei=46CPUZSeH47GswayuIGoDA&ved=0CC8Q6AEwAA#v=onepage&q=cellulose%20with%20copper%20reaction&f=false
Tutaj wspominane jest, że celuloza i jej pochodne tworzą liczne kompleksy z miedzią.

Kod: Zaznacz cały

henriettesherbal.com/eclectic/kings/amylum.html
Tutaj piszą, że dekstryny nie reagują z zasadowymi roztworami zawierającymi miedź (raczej można potraktować jako Cu(OH)2), tylko trudno mi tu coś powiedzieć o wiarygodności tego źródła.

Wychodzi na to, że celuloza reaguje, a skrobia nie. Tyle mogę powiedzieć wnioskując z powyższych tekstów. Dobrze by jednak było, żeby jakiś chemik się wypowiedział
Awatar użytkownika
n0id3ntity2
Posty: 137
Rejestracja: 24 kwie 2011, o 20:20

Re: Reakcja polisacharydow z Cu(OH)2 na zimno?

Post autor: n0id3ntity2 »

o dzieki wielkiealekurcze az sie przestraszylam, na obrazku z pierwszego linka sa wiazania jonowe miedzy miedzia i tlenaminormalnie np w glikolu tez sa to wiazania jonowebylam przekonana ze kowalencyjnewszedzie te kreseczki.
Chyba ze mam to rozumiec tak ze skoro taki glikolan miedzi jest zwiazkiem kompleksowym to wystepuja wiazania jonowe, ale nie bezposrednio miedzy miedzia a tlenem, a calym ligandem(?) a reszta. Czy tak?Blagam oswieccie mnie
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Reakcja polisacharydow z Cu(OH)2 na zimno?

Post autor: DMchemik »

sprawdziłem, że celuloza reaguje z amoniakalnym kompleksem wodorotlenku miedzi [Cu(NH3)4](OH)2 (odczynnik Schweitzera) dając związek o nazwie cuoxam. Celuloza daje też kompleksy z Fe(OH)3, winianem żelaza, FeCl3.
Załączniki
cuoxam.PNG
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Reakcja polisacharydow z Cu(OH)2 na zimno?

Post autor: Giardia Lamblia »

n0id3ntity2 pisze:Chyba ze mam to rozumiec tak ze skoro taki glikolan miedzi jest zwiazkiem kompleksowym to wystepuja wiazania jonowe, ale nie bezposrednio miedzy miedzia a tlenem, a calym ligandem(?) a reszta. Czy tak?Blagam oswieccie mnie
Ze związkiem kompleksowym wodorotlenku miedzi(II) i glikolu sprawa jest jasna, bo tam się tworzą wiązania koordynacyjne (to nie jest glikolan miedzi(II), nie można tak tego nazwać, bo nie tworzy się alkoholanl).

O tym schemacie z pracy naukowej nie bardzo mogę coś powiedzieć.
Awatar użytkownika
suzi
Posty: 122
Rejestracja: 7 sty 2013, o 13:56

Re: Reakcja polisacharydow z Cu(OH)2 na zimno?

Post autor: suzi »

jak w takim razie nazwać taki kompleks?
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Reakcja polisacharydow z Cu(OH)2 na zimno?

Post autor: DMchemik »

cuoxam
Awatar użytkownika
n0id3ntity2
Posty: 137
Rejestracja: 24 kwie 2011, o 20:20

Re: Reakcja polisacharydow z Cu(OH)2 na zimno?

Post autor: n0id3ntity2 »

wiec tak: polaczenia metali z alkoholami to sole z wiazaniem jonowym np enanolan sodu ,polaczenia metali typu Cu(OH)2 z alkoholami polihydroksylowymi to kowalencyjne bo wystepuje tam wiazanie koordynacyjne. To jaka jest w takim razie budowa zwiazku otrzymanego z np glikolu i wapnia czy magnezu? sol czy kowalencyjna?
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Reakcja polisacharydow z Cu(OH)2 na zimno?

Post autor: DMchemik »

Sole. Te metale rzadko tworzą kompleksy, ze względu na konfigurację elektronową.
Awatar użytkownika
n0id3ntity2
Posty: 137
Rejestracja: 24 kwie 2011, o 20:20

Re: Reakcja polisacharydow z Cu(OH)2 na zimno?

Post autor: n0id3ntity2 »

a jak by to wygladalo jesli moge prosic o doprecyzowanie?:) jak z Cu(OH)2 Cu polaczony z dwoma tlenami?
Ponadto, gdzies juz o to pytalam ale nie zadowolila mnie odpowiedz, czy zwiazek miedzi z glikolem mozna zapisac tak?
1.png
1.png (702 Bajtów) Przejrzano 3054 razy
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości