Matura 2013 z biologii wrażenia odpowiedzi klucze

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
goodman
Posty: 1854
Rejestracja: 17 maja 2012, o 20:50

Re: Matura 2013 z biologii wrażenia odpowiedzi klucze

Post autor: goodman »

n0id3ntity2 pisze:mi mowila babka, ze w zeszlym roku juz z matematyka podstawowa przyjmowali podobno.
pewnie powiedziała to wszystkowiedząca Pani Z Dziekanatu?
jakby kogoś wtedy przyjeli na lek. z matmą p to byłby to chyba rekrutacyjny przekręt roku
n0id3ntity2 pisze:i wcale nie jest tak ze kazdy pisze na 96%do 100%
ale jak ktos sie chce dostać to raczej pisze, no chyba, ze wie, ze ustuka te ok.180 z chem i bio.

Mniej niż 265 na lek raczej nie będzie.
Awatar użytkownika
n0id3ntity2
Posty: 137
Rejestracja: 24 kwie 2011, o 20:20

Re: Matura 2013 z biologii wrażenia odpowiedzi klucze

Post autor: n0id3ntity2 »

ja chce na lek-dentpociesz choc troche ze nizejja widzialam 244 czy jakos tak
karchola
Posty: 369
Rejestracja: 22 lut 2009, o 14:11

Re: Matura 2013 z biologii wrażenia odpowiedzi klucze

Post autor: karchola »

goodman, na CM UJ wysokie progi były bo tam przecież nawet z olimpiady rolniczej przyjmują i 50 pierwszych osób z listy to byli laureaci więc to nie matma wykreowała tak wysoki próg
goodman
Posty: 1854
Rejestracja: 17 maja 2012, o 20:50

[Link] Matura 2013 z biologii wrażenia odpowiedzi klucze

Post autor: goodman »

na lek-dent będzie trochę niżej, ale mniej niż 260 na stacjonarne bym się raczej nie spodziewał.

Porównaj sobie progi z CM UJ, tam też biorą matme P (od 2010) obok bio i chem. Na WUMie powinno być podobnie) *fakt, w 2012, brali dzikie olimpiady.
Awatar użytkownika
KatarzynaZSDM
Posty: 644
Rejestracja: 11 kwie 2013, o 12:52

Re: Matura 2013 z biologii wrażenia odpowiedzi klucze

Post autor: KatarzynaZSDM »

kolczatka pisze:
KatarzynaZSDM pisze: Ja nawet grzyby lubiłam a skopiujesz treść zadania?
Odpowie ktoś na moje pytanie, czy jeśli obok leukoplastow podałam tez etioplasty to mam błąd?

ja mysle, ze etioplasty sa ok, bo raczej bulwa ziemniaka w normalnych warunkach, czyli w ciemnosci je ma

oto zadanie

26. Na rysunku przedstawiono (w sposób uproszczony) strzępki dwóch odmiennych płciowo, haploidalnych grzybni pieczarki biorących udział w procesie płciowym (somatogamii).

[rysunek - 2 strzepki + i - zblizaja sie do siebie, jedna ma jadra biale, druga czarne ]

Zaznacz rysunek przedstawiający grzybnię, z której są zbudowane owocniki tej pieczarki.

A. po 2 jadra bialo-czarne w komorce
B. po 2 jadra czarne
C. 1 czarne, drugie biale
D. na zmiane: 2 czarne, 2 biale, 2 czarne itd.

sorry, ale nie umiem wstawic rysunkow
Dziekuje za odpowiedź .
A z tymi grzybami to C bo po somatogamii są tę dwa jądra i to jest najdłuższa faza a potem po plazmogamii praktycznie od razu jest mejoza więc myślę że chodziło im o tę dłuższą fazę

Awatar użytkownika
KatarzynaZSDM
Posty: 644
Rejestracja: 11 kwie 2013, o 12:52

Re: Matura 2013 z biologii wrażenia odpowiedzi klucze

Post autor: KatarzynaZSDM »

kasiazpodlasia pisze:Cześć ludzie! zarejestrowałam się specjalnie na tym forum bo doszłam do wniosku że opinia kompetentnych ludzi w tej sytuacji bardzo mi się przyda. Otóż chodzi o to, że od wczoraj nurtuje mnie parę pytań odnośnie szanownej matury z biologii i mam nadzieję, że pomożecie mi rozwiać moje wątpliwości, bo jestem strasznie niecierpliwa i do czerwca to ja zwariuję. A zawsze lepiej wiedzieć na czym się stoi Uff no więc:
1. Na pytanie o funkcję leukoplastów napisałam, że magazynują białka. Myślicie że to przejdzie?
2. Zamiast zapłodnienia napisałam zaplemnienie krzyżowe, bo uczono mnie w szkole, że gdy dżdżownice się hmm łączą to tylko przekazują sobie nasienie, a zapłodnienie to dopiero potem, jak się mufka przesuwa. No więc, napisałam to zaplemnienie, przekonana o słuszności swoich racji i mina mi trochę zrzedła jak przeczytałam sugerowaną odpowiedź.
3. i ostatnie (chyba) w ostatnim zadaniu w podpunkcie b) dałam odpowiedź, że należy usuwać te bulwy i nasiona bo po zjedzeniu przez zwierzęta czy człowieka mogą się okazać dla nich szkodliwe. Zasugerowałam się tym, że w tekście była podana informacja, że te ziemniaki mogą być wykorzystywane tylko do przemysłu. Będą łaskawi i uznają?
Jeśli możecie to proszę Was bardzo, odpiszcie zdesperowanej maturzystce co sądzicie o tych odpowiedziach. Będę taka wdzięczna. Pozdrawiam! )
Hej
Co do pierwszego to myślę że bedzie dobrze, te leukoplasty to mogą zawierać różne substancje, nie tylko skrobię.
Zaplemnienie chyba nie przejdzie, bo trzeba było dalej napisać jakie ma to znaczenie, a dopiero zapłodnienie skutkuje tą różnorodnością genetyczną.
Z ziemniakami to nie wiem ale napisałam coś podobnego i dodałam że bedzie to nielegalne
Pozdrawiam również.

Awatar użytkownika
n0id3ntity2
Posty: 137
Rejestracja: 24 kwie 2011, o 20:20

Re: Matura 2013 z biologii wrażenia odpowiedzi klucze

Post autor: n0id3ntity2 »

Wychodzi mi z matematyka 255 punktow, w wawiee widze 238bylo no to chyba nawet jak wzrosna progi to chyba mam jakiekolwiek szanse na milosc boska. a biol +chem =obstawiam kolo 165 a marzy mi sie Lublin, mam nadzieje ze sie zalape jakims cudem:(
kolczatka
Posty: 79
Rejestracja: 18 maja 2013, o 11:39

Re: Matura 2013 z biologii wrażenia odpowiedzi klucze

Post autor: kolczatka »

KatarzynaZSDM pisze: A z tymi grzybami to C bo po somatogamii są tę dwa jądra i to jest najdłuższa faza a potem po plazmogamii praktycznie od razu jest mejoza więc myślę że chodziło im o tę dłuższą fazę

Dzieki uspokoilas mnie, moze nawet dzis zasne
goodman
Posty: 1854
Rejestracja: 17 maja 2012, o 20:50

Re: Matura 2013 z biologii wrażenia odpowiedzi klucze

Post autor: goodman »

n0id3ntity2, do Lublina na stome myślę, że te 165 starczy, ale na WUM próg 255 graniczy z cudem.
Awatar użytkownika
KatarzynaZSDM
Posty: 644
Rejestracja: 11 kwie 2013, o 12:52

Re: Matura 2013 z biologii wrażenia odpowiedzi klucze

Post autor: KatarzynaZSDM »

kolczatka pisze:
KatarzynaZSDM pisze: A z tymi grzybami to C bo po somatogamii są tę dwa jądra i to jest najdłuższa faza a potem po plazmogamii praktycznie od razu jest mejoza więc myślę że chodziło im o tę dłuższą fazę

Dzieki uspokoilas mnie, moze nawet dzis zasne
To się cieszę że mogłam pomóc-) a gdzie się wybierasz na studia?

Awatar użytkownika
egocentryk
Posty: 192
Rejestracja: 20 mar 2013, o 15:24

Re: Matura 2013 z biologii wrażenia odpowiedzi klucze

Post autor: egocentryk »

nie chce cie martwic ale pani z sekretariatu zapewne chodziło, ze w zeszlym roku zmienili wymagania rekrutacyjne dla naszego rocznika. w rekrutacji 2012 na 100% na wumie nie liczyla sie matma! jesli chodzi o progi to na pewno sporo wzrosna gdyz matme jest duzo latwiej napisac niz fizyke
kasiazpodlasia
Posty: 4
Rejestracja: 18 maja 2013, o 17:54

Re: Matura 2013 z biologii wrażenia odpowiedzi klucze

Post autor: kasiazpodlasia »

KatarzynaZSDM, dziękuję za odpowiedź w sumie zmyliło mnie to przekazanie nasienia (bo chyba tak to było ujęte w treści) i zaczęłam kombinować, zupełnie niepotrzebnie mam nadzieję, że z tymi absurdalnymi ziemniakami w podpunkcie b) nie bedą uznawać tylko jednej odpowiedzi pt. niekontrolowane rozprzestrzenianie się
Awatar użytkownika
dmnunited
Posty: 1433
Rejestracja: 31 mar 2013, o 22:31

Re: Matura 2013 z biologii wrażenia odpowiedzi klucze

Post autor: dmnunited »

Jeśli z gazem cieplarnianym napisałem, że tworzy on warstwę, która jest nieprzepuszczalna dla promieni słonecznych odbitych od ziemi, które wracają w jej stronę i przez to podnosi się temperatura przy powierzchni ziemi, to powinni mi to uznać?

Jeśli napisałem zamiast glikogenogeneza glikogeneza, to powinni mi uznać taką odpowiedź? Mogliby jak podobnie w zeszłym roku jajorodność/jajożyworodność dla kolczatki australijskiej i dziobaka.

Jeśli z utratą biomasy napisałem: niska temperatura powoduje obniżenie metabolizmu bakterii, które nie pobierają związków mineralnych wchodzących w skład roślin, dlatego nie następuje utrata biomasy, to dobrze?

Jak mogą mi ocenić odpowiedź z plastydami, jeśli napisałem co dzieje się z proplastydem pod wpływem promieni słonecznych? Bo prawda jest taka, ze leukoplasty nie przechodzą pod wpływem światła z chloroplasty, lecz tylko amyloplasty (które wchodzą w skład leukoplastów, ale to generalizowanie) w każdym razie odniesienie się do proplastydów będzie poprawne?

Czy w pytaniu z kodem genetycznym koniecznie trzeba było odnieść się do materiału genetycznego? (w sensie ja napisałem, że zmiana jest zbyt ogólnym pojęciem, ponieważ może być to zarówno korzystny genetycznie zabieg, jak i negatywny, może dojść do mutacji materiału genetycznego, bla bla bla - to jest zła odpowiedź? )

Z izolacją prezygotyczną napisałem, że możliwe jest tylko zapłodnienie przez pszczołę odpowiedniego rozmiaru, czy to może być prawidłowa odpowiedź?

A i jeszcze jedno, jeśli w zadaniu z sercem wskazałem złą odpowiedź - C, nie wiem dlaczego ale jeśli w podpunkcie b) napisałem, że jest możliwe to dzięki generowaniu impulsu przez węzeł zatokowo-przedsionkowy, a następnie sygnał ten przenoszony jest na przedsionki i komory (coś takiego napisałem chyba) za pomocą pęczków Hisa, dzięki czemu może dochodzić do równomiernej depolaryzacji i skurczu mięśnia serca - czy to jest prawidłowa odpowiedź? - jeśli chodzi o depolaryzację, to chyba głównie jest to możliwe dzięki wstawkom . ?

za każdą odpowiedź dzięki
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości