Zadania z potencjałów osmotycznych/wody komórek

Zagadnienia fitofizjologiczne poświęcone badaniom procesów życiowych roślin, funkcjami ich organów oraz warunkami w jakich realizowane są funkcje życiowe roślin.
Eunice
Posty: 14
Rejestracja: 9 wrz 2009, o 15:12

Zadania z potencjałów osmotycznych/wody komórek

Post autor: Eunice »

Witajcie, mam problem z kilkoma zadaniami z podanej dziedziny. Z większością jakoś sobie poradziłam, ale mam problem z tymi dwoma:

1. Komórka jest w równowadze osmotycznej z roztworem zewnętrznym o potencjale wody identycznym z potencjałem osmotycznym wnętrza komórki wynoszącymi -0,7 MPa. Obliczyć potencjał ciśnienia i potencjał wody w komórce.
No więc moje rozumowanie jest takie, że skoro komórka znajduje się w równowadze więc nie ma przepływu wody z ani do komórki, więc potencjał wody w komórce także jest równy -0,7, wtedy więc potencjał ciśnienia jest równy 0. Czy to jest poprawne?

2. Komórka o potencjale osmotycznym -0,8 MPa znajduje się w równowadze osmotycznej z czystą wodą. Obliczyć potencjał ciśnienia i wody w komórce.
Czysta woda ma potencjał osmotyczny (czy potencjał wody?) równy 0. Jest równowaga, więc potencjał wody w komórce też jest równy 0 (?). Tak więc potencjał ciśnienia wynosi 0,8 MPa? Zamotałam się w tym zadaniu, niech mnie ktoś poprawi

Byłabym wdzięczna za pomoc
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości