pH wewnątrz lizosomu

Cytologia, inaczej biologia komórki - nauka o budowie wewnętrznej i funkcji podstawowej jednostki budulcowej organizmów żywych jaką jest komórka.
Awatar użytkownika
HolyMoly
Posty: 6
Rejestracja: 29 sty 2013, o 16:26

pH wewnątrz lizosomu

Post autor: HolyMoly » 1 lut 2013, o 23:37

Cześć!
Gdzieś przeczytałam, że wewnątrz lizosomu panuje środowisko alkaliczne. Trochę kłóci się to z moim dotychczasowym przekonaniem, że w lizosomach jest środowisko kwaśne (ze względu na enzymy hydrolityczne z nich zawarte). Jak to w końcu jest z tymi lizosomami?

Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Moderator w spoczynku
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: pH wewnątrz lizosomu

Post autor: Giardia Lamblia » 2 lut 2013, o 09:28

pH wewnątrz lizosomów wynosi 4.8 z możliwością zmiany za pomocą przepompowywania protonów, natomiast nigdy nie jest alkaliczne - enzymy wewnątrz lizosomów nie pracowałyby w tym pH (hydrolazy są wrażliwe na zmiany pH).

-Aneczka-
Posty: 11
Rejestracja: 6 cze 2013, o 18:43

Re: pH wewnątrz lizosomu

Post autor: -Aneczka- » 6 cze 2013, o 19:01

Lizosomalne pH nie ma prawa wręcz być alkaliczne! Wtedy otaczająca go (o zgrozo!) cytoplazma musiałaby być kwasowa. Rolą lizosomów jest trawienie wewnątrzkomórkowe, zazwyczaj białkowych substancji. Idąc tą analogią, np patrząc na enzymy zawarte w żołądku i ogólnie na środowisko tam panujace zauważymy,że potrzebny jest w takim przypadku odczyn kwasowy. Cytoplazma dookoła jest obojętna, ta właściwość nijako chroni ją przed niebezpiecznymi , niekontrolowanymi i spontanicznymi reakcjami. W lizosomach zawartych jest kilkanaście enzymów. Również przy śmierci komórki, w momencie wylania się ich zawartości do cytosolu następuje przykre samostrawienie.

Tak więc, przykro mi, prawdopodobnie trafiłeś na bzdurę

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post