Klucz do matury z biologii 2013

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
Awatar użytkownika
szyszaczek
Posty: 20
Rejestracja: 20 maja 2013, o 09:41

Re: Klucz do matury z biologii 2013

Post autor: szyszaczek »

rozmawiałam właśnie z egzaminatorką, która powiedziała: zadania nie były trudne ale klucz był tak debilny. że mało jest wyników wysokopunktowych.
także. zobaczymy ale za dużo niesprawiedliwych rzeczy jest w tych kluczach, uznaje się jedno, a innego nie-albo jesteśmy restrykcyjni i tniemy albo łagodniejemy i zaliczamy i w jednym, i w drugim zadaniu.
Awatar użytkownika
KatarzynaZSDM
Posty: 644
Rejestracja: 11 kwie 2013, o 12:52

Re: Klucz do matury z biologii 2013

Post autor: KatarzynaZSDM »

szyszaczek pisze:rozmawiałam właśnie z egzaminatorką, która powiedziała: zadania nie były trudne ale klucz był tak debilny. że mało jest wyników wysokopunktowych.
także. zobaczymy ale za dużo niesprawiedliwych rzeczy jest w tych kluczach, uznaje się jedno, a innego nie-albo jesteśmy restrykcyjni i tniemy albo łagodniejemy i zaliczamy i w jednym, i w drugim zadaniu.
Tak właśnie powinno być. A nie masz jakiś informacji dotyczących konkretnych zadań?

NamelessOne
Posty: 76
Rejestracja: 12 lut 2012, o 20:14

Re: Klucz do matury z biologii 2013

Post autor: NamelessOne »

to wystarczyło napisać - bo ojciec jest zdrowy. Potwierdzone info.
A najlepsze jest to, że czasownik operacyjny w poleceniu wskazywał na odpowiedź rozbudowaną. Z tą maturą nic nie jest pewne.
pawelr19
Posty: 10
Rejestracja: 2 sie 2009, o 18:00

Re: Klucz do matury z biologii 2013

Post autor: pawelr19 »

Widzę że mocne słowa padają w sprawie tej fenyloketonurii. Fakt, też uważam że autorowi zadania chodziło bardziej o albinizm, ale trochę niesprawnie to zadanie skonstruował, co może naprawdę dawać podstawy do tego żeby stwierdzić że to ma być fenyloketonuria (no chyba że od początku był zamysł z dwiema prawidłowymi odpowiedziami). Dajcie spokój z tym hejtowaniem i przeanalizujcie mój tok myślenia, wydaje mi się że jest sensowny, myślałem nad tym jakiś czas:

Fenyloketonuria definiowana jest jako nagromadzenie fenyloalaniny i jej metabolitów w organizmie. Niedobór hydroksylazy fenyloalaninowej (E1) może być jedną z jej przyczyn, ale opierając się na tym schemacie – zauważcie że nieobecność E3, oprócz niedoboru melanin spowoduje również nagromadzenie dwuhydroksyfenyloalaniny (bo jak się będzie przekształcać?), jakby nie było jest ona metaboliltem fenyloalaniny więc taka sytuacja wpasowuje się w definicję i daje podstawę do tego żeby pisać o fenyloketonurii. Wtedy w podpunkcie b) tego zadania też by się wszystko zgadzało – schemat sugeruje że melaniny powstają na drodze przekształceń z fenyloalaniny, więc upośledzenie tych przekształceń i fenyloketonuria spowodują niedobór melanin itd.

Myślę że winnym całej dyskusji jest tutaj podanie schematu który można interpretować na różne sposoby. Zadanie było do rozwiązania właśnie na jego podstawie (bo nie musicie znać tych szlaków na pamięć), dlatego prawdopodobnie zdecydowano się uznawać fenyloketonurię, bo z samego schematu, znając to definicję o nagromadzeniu metabolitów, można wyciągnąć to co napisałem. Jeśli chodzi o prawdziwość tego wszystkiego – w fenyloketonurii faktycznie może występować niedobór melanin, jest to wspomniane np. w książce do biochemii prof. Bańkowskiego więc to już też daje podstawy do uznania fenyloketonurii. Jednak dwuhydroksyfenyloalanina nie jest raczej wymieniana wśród tych gromadzących się metabolitów", wg. Biochemii Harpera są to fenylopirogronian, fenylooctan, fenylomleczan, fenyloacetyloglutamina. Być może dwyhydroksyfenyloalanina może się do nich przekształcać? To by już całkowicie wytłumaczyło wszelkie wątpliwości, ale takich informacji już nie mam, może jacyś specjaliści to wiedzą inna sprawa że znowu – to raczej nie jest poziom liceum, nie musicie znać tych wszystkich metabolitów a samą definicję – a posiłkując się nią i schematem spokojnie można dojść do wniosku że dwuhydroksyfenyloalanina jest takim metabolitem. I dlatego uważam że uznanie fenyloketonurii w tym zadaniu jest słuszne.

Co nie zmienia faktu że najwłaściwszą odpowiedzią moim zdaniem jest albinizm, kto ogarnął konkretnie to zadanie to tak napisał, a podejrzewam że Ci co napisali fenyloketonurię zrobili to trochę z rozpędu jak zobaczyli fenyloalaninę na początku schematu. No chyba że też taką szczegółową rozkminę zrobili, to podziwiam w takim razie

Już niedługo wyniki i wszystko się wyjaśni. trochę długi tekst z tego wszystkiego wyszedł ale chciałem napisać tak żeby to było zrozumiałe dla wszystkich pozdrawiam serdecznie przyszłych medyków!
ymk

Re: Klucz do matury z biologii 2013

Post autor: ymk »

NamelessOne pisze:
to wystarczyło napisać - bo ojciec jest zdrowy. Potwierdzone info.
A najlepsze jest to, że czasownik operacyjny w poleceniu wskazywał na odpowiedź rozbudowaną. Z tą maturą nic nie jest pewne.
to, że wystarczy to nie znaczy, że bardziej rozbudowana wypowiedx nie zostanei uznana.
_włóczykij
Posty: 1578
Rejestracja: 8 kwie 2011, o 21:18

Re: Klucz do matury z biologii 2013

Post autor: _włóczykij »

dokładnie, zresztą jest to jak najbardziej poprawna odpowiedź.


Ja napisałam z tymi dżdżownicami rozmnażanie PŁCIOWE no po prostu jak sobie o tym pomyśle to wstyd nawet przed egzaminatorem
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Klucz do matury z biologii 2013

Post autor: randomlogin »

pawelr19, twoj argument jest troche inwalida wg mojej wiedzy. Fenyloalanina jest aminokwasem egzogennym, blok za DOPA nie spowoduje nagle dookola powstawania i nadmiaru Phe. W ogole na tyrozyne organizm ma troche ciekawszych pomyslow niz robienie z niej fenyloalaniny. Takze w ten sposob tlumaczyc tego sie nie da. Za to powiedzenie to nie poziom liceum jest jak najbardziej na miejscu, i daje podstawy do uznawania obu odpowiedzi.
pawelr19
Posty: 10
Rejestracja: 2 sie 2009, o 18:00

Re: Klucz do matury z biologii 2013

Post autor: pawelr19 »

Definicja jasno mówi o fenyloalaninie i jej metabolitach, nie wspominam też nic o ponownym cofaniu się do fenyloalaniny. Da się to w ten sposób wytłumaczyć jak się ma do dyspozycji na maturze ten schemat i zna się definicję fenyloketonurii (jeszcze raz podkreślam że jest to gromadzenie nie tylko wolnej fenyloalaniny ale też jej metabolitów), a w takiej sytuacji byli maturzyści piszący biologię.
ymk

Re: Klucz do matury z biologii 2013

Post autor: ymk »

randomlogin nie wiem, czy rzeczywiście jest to w wymogach na maturę, musze sprawdzić. Wiem za to, że w podręczniku z którego korzystałem dopuszczonym przez ministerstwo są informacje niezbędne do wykonania tego zdania. Jeśli nie ma tego w wymogach- to powinni to usunąć i matura byłaby na 59 pkt. Jesli jest, no cóż, zdarzają się pytania o wiele większe szczegóły. Chociażby pytanie o układ przewodzący serca- w moim podręczniku jest to dość dokładnie opisane, ale pewnie znajdzie się taki, gdzie już nei bardzo.
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Klucz do matury z biologii 2013

Post autor: randomlogin »

pawelr19, Ale jakich metabolitow? Uwazasz, ze DOPA mozna uznac za wystepujacy w tej definicji metabolit Phe, bo ma czlon -fenyloalanina w nazwie? Bo nie rozumiem do konca. Jesli Phe nie zostanie jak bog przykazal przeksztalcona do Tyr, to powstaja z niej tak jak napisales jakies mniej lub bardziej smieszne rzeczy typu fenyloetyloamina, fenylopirogronian i tak dalej. Ale nie DOPA.

Zreszta na glupia logike - jesli blok na poziomie E1 prowadzi do PKU, a wiec gromadzenia sie Phe i jej metabolitow to widocznie te metabolity powstaja przed E1, a raczej rownolegle do E1 - no to metabolit za E1 nie moze byc jednym z tych, ktore gromadza sie w PKU.

I ja nie mowie, ze ktos ma to wiedziec na maturze - sam uwazam, ze to mile ze uznaja obie odpowiedzi. Ale w twoim poscie pojawila sie sugestia, ze moze od poczatku chcieli dwie rzeczy uznawac i moze obie sa jakostam obiektywnie dobrze. To z ta czescia dyskutuje.
pawelr19
Posty: 10
Rejestracja: 2 sie 2009, o 18:00

Re: Klucz do matury z biologii 2013

Post autor: pawelr19 »

randomlogin, ja tak nie uważam, ale chodzi o to że jakiś maturzysta znając tylko taką definicję a nie dokładny szlak co dalej idzie mógłby tak to zrozumieć. chociaż masz rację, jest to chyba za daleko wysunięte przypuszczenie, tak jak ta sugestia że może od początku chcieli dwie rzeczy uznawać - faktycznie gryzie się to za bardzo żeby mogło tak być.

co nie zmienia faktu że jakieś tam podstawy do uznania tej fenyloketonurii są.
_włóczykij
Posty: 1578
Rejestracja: 8 kwie 2011, o 21:18

Re: Klucz do matury z biologii 2013

Post autor: _włóczykij »

Ej a nie mozna bylo napisac ROZMNAŻANIE PŁCIOWE zamiast ZAPŁODNIENIE KRZYŻOWE?
Awatar użytkownika
Candy1992
Posty: 164
Rejestracja: 24 maja 2012, o 11:42

Re: Klucz do matury z biologii 2013

Post autor: Candy1992 »

randomlogin, no wyobraź sobie mam żal i tak,uważam, że jest to cholernie niesprawiedliwe, że uznają to za poprawną odpowiedź. Rozumiem, że sam tak napisałeś? No przykro mi w takim razie, widocznie się nie douczyłeś. Ale jak to się mówi, głupi ma szczęście. Jak już mówiłam wyraźnie było napisane, że chodzi o enzym E3(albinizm), więc czemu tu mają przymykać oko, a nie robią tego w zadaniu z miazgą, gdzie logicznie rzecz biorąc napisanie obecność miazgi jest poprawne. No ale cóż , klucz.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości