Czy warto zdawać matematykę rozszerzoną na medycynę?

Informacje, porady, pomoc od osób przygotowujących się oraz poprawiających maturę. Pomoc w wyborze kierunków studiów.
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Czy warto zdawać matematykę rozszerzoną na medycynę?

Post autor: randomlogin »

Dodajmy, ze nawet jako fakultet nie jest to dostepne wszedzie. Sa miasta, gdzie wypadlo w ogole - i wtedy taka lacina z liceum sie zmarnuje. (chociaz to fajny jezyk jest tak ogolnie).
Awatar użytkownika
paaula
Posty: 1673
Rejestracja: 18 sty 2009, o 21:01

Re: Czy warto zdawać matematykę rozszerzoną na medycynę?

Post autor: paaula »

często i tak nie przepisują łaciny z LO na studiach, a i tak na większości uczelniach jest teraz zastępowana angielskim, więc chyba lepiej nie zawracać sobie tym głowy w maturalnej klasie
macko1427
Posty: 28
Rejestracja: 19 cze 2013, o 17:14

Re: Czy warto zdawać matematykę rozszerzoną na medycynę?

Post autor: macko1427 »

jestes pewna ze lacina nie jest brana pod uwagę na studiach? Nam nauczycielka z łacinskiego mowila że jak będziemy chodzili na łacinę w liceum to wtedy na studiach bedziemy z niej zwolnieni i bedzie wiecej czasu na naukę na studiach

tchorz
Posty: 1120
Rejestracja: 12 paź 2009, o 17:53

Re: Czy warto zdawać matematykę rozszerzoną na medycynę?

Post autor: tchorz »

Bo tak było, teraz łacinę można wybrać jako fakultet i pewnie jak jest się zwolnionym to mozna na niego nie chodzić, a ma się fakultet.
Ale to pewnie zależy też od uczelni.
Ja zdaję maturę w przyszłym roku wiec lepiej pytaj kogos kto studiuje
annusza
Posty: 481
Rejestracja: 17 mar 2012, o 10:29

Re: Czy warto zdawać matematykę rozszerzoną na medycynę?

Post autor: annusza »

Ja zdaję matematykę R, ale jestem od Ciebie rok starsza. Myślę, że w Twoim roczniku nawet Olsztyn z niej zrezygnuje (przecież trzeba zarobić na rekrutacji). Weź też pod uwagę fakt, że z medycyną może Ci nie wyjść, możesz zmienić plany życiowe itp, a matematyka to przepustka na wieeeele kierunków studiów.

Co do łaciny - mam ją w szkole. To bardzo trudny język, ale też bardzo przyjemny przedmiot . Pozwolę też sobie zauważyć, że nazwy w języku angielskim są często identyczne lub bardzo podobne jak po łacinie. Ogólnie łacina to bardzo fajna sprawa, taka podstawa innych języków. Co do zwalniania - zależy w jakim wymiarze masz łacinę w LO. Jeśli 2-2-2 to bardzo prawdopodobne, że zostanie Ci ona uznana na studiach. Jeśli tych godzin jest mniej - zależy do uczelni, często jest tak, że nie musisz chodzić na zajęcia, ale egzamin musisz zdać . Nie mówię tu o studiach medycznych, ale ogólnie o tych, gdzie taki przedmiot występuje

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Buniaaaa
Posty: 493
Rejestracja: 12 paź 2009, o 16:52

Re: Czy warto zdawać matematykę rozszerzoną na medycynę?

Post autor: Buniaaaa »

annusza pisze:Ja zdaję matematykę R, ale jestem od Ciebie rok starsza. Myślę, że w Twoim roczniku nawet Olsztyn z niej zrezygnuje (przecież trzeba zarobić na rekrutacji). Weź też pod uwagę fakt, że z medycyną może Ci nie wyjść, możesz zmienić plany życiowe itp, a matematyka to przepustka na wieeeele kierunków studiów.
annusza, zgadzam się, że matematyka rozszerzona daje przepustkę na niezliczoną ilość kierunków Aczkolwiek troszkę będę polemizować z tym rezygnowaniem uczelni z matematyki. W 2014 roku matematykę wprowadza Wrocław (do wyboru matematyka lub fizyka, a nie jak dotychczas fizyka) oraz Katowice. W Katowicach należy obowiązkowo zdać biologię R, zaś drugim wymaganym przedmiotem będzie do wyboru: chemia R/matematyka R/fizyka R. Matematyka fizykę praktycznie wszędzie już wyparła - tj. mam na myśli to, że w przyszłym roku nie zdając fizyki można składać wszędzie papiery. Zatem myśląc o medycynie zdawanie matematyki na rozszerzeniu wydaje się dość rozsądne. Można ją zdać jako koło ratunkowe, gdy ktoś nie lubi chemii (rekrutować się z samą biologią i matmą do Katowic i Łodzi), albo zdać wszystkie trzy przedmioty, i tym samym jak na przykład coś pójdzie lepiej, a coś gorzej, to do rekrutacji wziąć dwa przedmioty lepiej napisane. Nie powiem, że zdawanie trzech rozszerzeń jest proste, ale przy dobrej organizacji czasu z pewnością wykonywalne
annusza pisze:Jeśli 2-2-2 to bardzo prawdopodobne, że zostanie Ci ona uznana na studiach. Jeśli tych godzin jest mniej - zależy do uczelni, często jest tak, że nie musisz chodzić na zajęcia, ale egzamin musisz zdać . Nie mówię tu o studiach medycznych, ale ogólnie o tych, gdzie taki przedmiot występuje

Pozdrawiam.
Wiesz może na jakich uczelniach uznają łacinę z LO? Miałam układ godzin 2-2-2 i mam cichą nadzieję, że gdzieś mnie z tej łaciny zwolnią
annusza
Posty: 481
Rejestracja: 17 mar 2012, o 10:29

Re: Czy warto zdawać matematykę rozszerzoną na medycynę?

Post autor: annusza »

Aczkolwiek troszkę będę polemizować z tym rezygnowaniem uczelni z matematyki. W 2014 roku matematykę wprowadza Wrocław (do wyboru matematyka lub fizyka, a nie jak dotychczas fizyka) oraz Katowice.
Matematyka we Wrocławiu, CMUJ, i UJ to trochę śmiech na sali, podstawa, którą większość przyszłych medyków zdaje na +90% jak nie 100 . O warszawskim przeliczniku nie wspomnę Ktoś kto to wyliczał chyba nie ma pojęcia o różnicy między poziomem podstawowym i rozszerzonym . Łódź w tym roku zrezygnowała z 3 przedmiotów, został tylko Olsztyn. Na żadną z pozostałych nie opłaca się zdawać bioli, chemii i matmy R. No, chyba, że ktoś jest geniuszem, wszystkie planuje zdać na +90% i potem wybrać najwyższe wyniki . Wkład pracy włożony w 3 przedmioty rozszerzone jest ogromny, więc trzeba rozważyć własne możliwości.

Zatem myśląc o medycynie zdawanie matematyki na rozszerzeniu wydaje się dość rozsądne.
Pocieszające dla mojej osoby, hehe .


Wiesz może na jakich uczelniach uznają łacinę z LO? Miałam układ godzin 2-2-2 i mam cichą nadzieję, że gdzieś mnie z tej łaciny zwolnią
Nie mam pojęcia . Nie interesowałam się tym, bo sama miałam w zakresie 2-1-0. Na 100% parę lat temu zwalniał Olsztyn na weterynarii jeśli był pełen zakres godzin i co najmniej 4 (czy 5, nie pamiętam dokładnie) na świadectwie . Moja znajoma skorzystała z takiej opcji i bardzo sobie chwaliła .
Awatar użytkownika
Buniaaaa
Posty: 493
Rejestracja: 12 paź 2009, o 16:52

Re: Czy warto zdawać matematykę rozszerzoną na medycynę?

Post autor: Buniaaaa »

Owszem, te przeliczniki podstawa=rozszerzenie w Krakowie, Wrocławiu i (prawie) Warszawie są do bani, masz rację Fakt, że Łódź rezygnuje z 3 przedmiotów zapewne zabolał większość osób planujących zdawać 3 rozszerzenia, to prawda. Do tej pory wystarczyło napisać po 77% trzy rozszerzenia i się dostawało bezproblemowo. A jak teraz przyjmą kombinacje bio+chem, chem+mat, mat+bio, mat+fiz, fiz+bio, fiz+chem To te progi wylecą w kosmos. Ale z drugiej strony, jak ktoś nie lubi chemii, to czemu nie matematyka? Podkreślam po raz kolejny też fakt, że matematyka jest bardziej przewidywalna od chemii, czy biologii. Klucz zaskoczył mnie tylko w jednym zadaniu Wiem doskonale, jaki wkład pracy trzeba włożyć w trzy rozszerzenia i z pełną świadomością mówię: jest trudno. Ale dla chcącego nic trudnego. Dziś otrzymałam wyniki, i potwierdzam swą osobą, iż to jest do realizacji Skończyłam biol-chem, matematyki rozszerzonej w szkole nie miałam, a poszła mi z rozszerzeń najlepiej Widzę, że Ty też masz podobne plany do moich, mogę w czymś doradzić, jak chcesz
Nie mam pojęcia . Nie interesowałam się tym, bo sama miałam w zakresie 2-1-0. Na 100% parę lat temu zwalniał Olsztyn na weterynarii jeśli był pełen zakres godzin i co najmniej 4 (czy 5, nie pamiętam dokładnie) na świadectwie . Moja znajoma skorzystała z takiej opcji i bardzo sobie chwaliła .
Hm Jak mi się uda dostać to coś spróbuję pokombinować Dziękuję za informację.
arasultras
Posty: 52
Rejestracja: 7 cze 2013, o 00:27

Re: Czy warto zdawać matematykę rozszerzoną na medycynę?

Post autor: arasultras »

Również planuję w przyszłym roku napisać 3xR biologię, chemię i matmę. Szkoda, że Łódź zrezygnowała z tych 3 przedmiotów- zawsze można któryś słabiej napisać. Liczę na to, że jak słabiej mi pójdzie któryś przedmiot to najwyżej złoże do Olsztyna. Pierwszy raz będę pisał te przedmioty na maturze, chociaż swoją maturę pisałem 3 lata temu.
annusza
Posty: 481
Rejestracja: 17 mar 2012, o 10:29

Re: Czy warto zdawać matematykę rozszerzoną na medycynę?

Post autor: annusza »

Bunia pisze: Widzę, że Ty też masz podobne plany do moich, mogę w czymś doradzić, jak chcesz
Jasne!

Nie mówiłam tu o sytuacji, gdy ktoś woli matmę od chemii i je sobie zamienia, bo to raczej oczywiste, że warto . A przy trzech przedmiotach już chyba tylko wyniki pokażą, czy było warto .
travis
Posty: 43
Rejestracja: 28 lip 2011, o 21:52

Re: Czy warto zdawać matematykę rozszerzoną na medycynę?

Post autor: travis »

dla mnie to głupota . Weź pod uwagę ,że jak się nie będziesz uczyć bioli i nie będziesz miał/a solidnych podstaw to tych studiów nie ukończysz ,mimo że masz szansę się dostać. Poza tym w następnym roku to wszędzie 3 rozszerzenia wywalą ,więc nawet poprawiać maturę z tego przedmiotu się nie opłaca. Znam ludzi ,którzy tak zrobili . Nie dostali się na medycyne i poszli np: na jakąś słabą informatykę ,gdzie fiza nie była wymagana. I studia dla osób po biol-chemach była mordęką ,bo nie mieli rozszerzenia z fizyki . Najlepiej poświęcić ten rok z biolą i chemią. Chemia z roku na rok mało czym się różni ,a z bioli trzeba się oswoić. Lepiej napisać dobrze matmę podstawę ,bo masz szansę się dostać na dwie czołowe uczelnie ,które są najlepsze ( WUM I CMUJ).
Awatar użytkownika
Salus aegroti
Posty: 27
Rejestracja: 30 cze 2013, o 22:37

Re: Czy warto zdawać matematykę rozszerzoną na medycynę?

Post autor: Salus aegroti »

Wg mnie opłaca się zdawać matmę rozszerzoną , matematyka jest swoistym wentylem bezpieczeństwa.wynik z matmy jest przewidywalny w odróżnieniu od biologii. uważam że lepiej się przyłożyć do matematyki niż wkuwać biologie i być w finale zdanym na loterię . By dostać sie na medycynę z biologii i chemii trzeba napisać po 90% i drżeć o progi. jak się ma matmę na przyzwoitym poziomie A TO SIĘ WIE , trudno na medycynę się nie dostać. Ja tak zrobiłem i mając 542 punkty czekam spokojnie na rankingi. trochę szkoda że podstawowa matma , która liczy się do Warszawy i Krakowa była taka łatwa i nie dała żadnej przewagi. pozdrawiam .
Lunette
Posty: 421
Rejestracja: 30 lip 2011, o 19:41

Re: Czy warto zdawać matematykę rozszerzoną na medycynę?

Post autor: Lunette »

Ja też BARDZO polecam zdawać matematykę w rozszerzeniu - ja dzięki temu dostanę się na upragnione studia. Matematyki sama nie rozszerzałam, robiłam wyłącznie matury z zeszłych lat w kwietniu i wynik mam wyższy niż przedmioty, na które poświęciłam tyle czasu i energii A jakby mi na tyle źle poszło, że mogłabym się nie dostać, to dzięki matmie ma się całą gamę możliwości,
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość