Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Matura 2019 - Forum maturzystów i kandydatów na studia. Nie wiesz jaki wybrać kierunek? Nie wiesz jak wygląda rekrutacja? Masz pytanie dotyczące toku studiów?
esdream
Posty: 365
Rejestracja: 21 lip 2012, o 15:32

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: esdream »

Stanley, Nie placisz, nikt kto rozpoczal studia przed 2011 nie placi. Prawo nie dziala wstecz. Poza tym ustawa o tym mowi

lemonka23
Posty: 135
Rejestracja: 12 sie 2012, o 18:00

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: lemonka23 »

lemonka23 pisze: a jeżeli cały czas miałabym najwyzsze stopnie- przypuśćmy to nie zabieraloby mi etcsów? i zachowałabym je na swoim koncie? np. pierwszy rok biotech - najlepsze oceny, nei zabierają mi punktow i wychodzi ż ejak sie przpisze na np. farmacje to mi nie zabraknie ich i nie będę musiala za ostatni rok farmy płacic?


Zgłoś post

"nie, to nie działa w ten sposób"
hm można prosić pokrótce w takim bądź razie w jaki?
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: randomlogin »

W taki, ze punkty zuzywasz niezaleznie od wszystkiego.
Mozesz zaczac drugi kierunek studiow i jesli bedziesz na tym drugim miala stypendium rektora, to nie musisz placic - ale wg interpretacji ministerstwa (a to jedyna interpretacja jaka sie liczy) nie dotyczy to sytuacji przerwania jednego kierunku zeby studiowac drugi, tylko studiowania rownoleglego.
Wersji takiej jak piszesz - pojsc na cos przerwac po roku pojsc na cos innego nie placic - nie ma (chyba ze na tym pierwszym kierunku zuzyjesz =0ECTS).
lemonka23
Posty: 135
Rejestracja: 12 sie 2012, o 18:00

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: lemonka23 »

hmm, 30 ETSC starczy an jaki okres czasu? D
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: randomlogin »

W zalozeniu semestr, bywa, ze wiecej.
krzysztofkl
Posty: 48
Rejestracja: 21 lut 2013, o 10:33

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: krzysztofkl »

czyli na to wychodzi że najlepiej zostać w domu?
Awatar użytkownika
zazu24
Posty: 612
Rejestracja: 6 maja 2011, o 16:45

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: zazu24 »

krzysztofkl pisze:czyli na to wychodzi że najlepiej zostać w domu?
dokładnie na to wychodzi.
m4jli
Posty: 35
Rejestracja: 26 cze 2013, o 13:16

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: m4jli »

Hej, specjalnie dla tego watku zalozylam sobie konto na forum. Ja jestem rocznik 92, jestem teraz na drugim roku biotechnologii na politechnice, i w tym roku mam nadzieje, ze dostane sie na medycyne. Celuje glownie do Lodzi, ale z ciekawosci, napisalama do kilku roznych dziekanatow pytanie jak z tymi oplatami jest, i z Bialegostoku dostalam taka odpowiedz: Dzień dobry, proszę przeczytać odpowiedzi na nasze pytania zadane Ministerstwu, dostępne pod tym linkiem:
zobacz-ten-plik.pdf
(195.73 KiB) Pobrany 23 razy
Studiowała Pani 2 lata, zakładam więc, że wykorzystała Pani 120 pkt ECTS (po 60 pkt za rok). Ustawodawca przeznaczył 30 pkt gratis na tego rodzaju ruchy, więc w sumie wykorzystała Pani 90 pkt ECTS. Rozpoczynając studia na kierunku lekarskim (6 lat = 360 pkt ECTS) Pani nie będzie miała już pełnej puli bezpłatnych punktów, czyli bezpłatnie będzie Pani mogła studiować aż do wyczerpania 270 pkt ECTS, za pozostałe 90 będzie Pani musiała zapłacić w ostatnim roku (w ostatnich latach) studiów. Jeśli chodzi o wartość punktu ECTS to nie zapłaci Pani za wykorzystane punkty na Politechnice tylko za te, których Pani zabraknie aby ukończyć kierunek lekarski. Orientacyjny koszt 90 pkt na kierunku lekarskim to koszt w wysokości 30.000 zł.
Mam nadzieję napisałam zrozumiale?
Czyli jednak bedziemy placic za ten drugi kierunek.
Tylko zastanawiam sie, czy warto mi brac dziekanke na polibudzie, czy lepiej zrezygnowac z tych studiow, czy to nie ma znaczenia?
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: randomlogin »

Ma znaczenie, bo jesli wezmiesz dziekanke to nadal jestes na tym pierwszym kierunku - wtedy medycyna bedzie twoim drugim kierunkiem studiowanym rownolegle (w czasie dziekanki nie przestajesz byc studentka pierwszego). A wtedy zasady sa inne - nie liczy sie ile juz wykorzystalas ECTS, tylko po prostu drugi kierunek jest platny o ile nie lapiesz sie na stypendium rektora. Zeby musiec placic tylko za te 90ECTS na koncu medycyny pierwszy kierunek musisz przerwac. Methinks. Nie spalem od dwoch dni, wiec moge konfabulowac troche, ale raczej jest jak pisze.
Zreszta Bialystok wie co mowi, bo jako jedyna chyba uczelnia sie w ogole z Ministerstwem w tej sprawie kontaktowala - mozesz tez ich zapytac.
m4jli
Posty: 35
Rejestracja: 26 cze 2013, o 13:16

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: m4jli »

Wiem, bo niedawno mi odpowiedzieli na to samo pytanie, czy wzięcie dziekanki robi różnicę i właśnie też tak mi napisali. Kurde trochę mnie to martwi, bo chciałam wziąć dziekankę, żeby w razie czego jakby np nie wyszło mi z medycyną, mieć szansę powrotu na biotechnologię, bez zaczynania tego od nowa. Zresztą moi rodzice dali mi warunek, że muszę mieć dziekankę wziętą, żeby nie spalić wszystkich mostów za sobą, bo jak mi sie medycyna odwidzi, albo okaże się, że nie dam rady, to żebym z niczym nie została. fak.
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: randomlogin »

Jak raz sie na ten kierunek dostalas, to drugi tez sie dostaniesz gdybys chciala wrocic. Wtedy po prostu skrobniesz odpowiednie podanie i niemal na pewno wpisza cie na rok powyzej tego, ktory skonczylas - tak jakby wrocisz na studia. Musieliby byc ciezko nienormalni zeby tego nie zrobic, a w takiej sytuacji jest jeszcze druga instancja. Choc pewnie brak tej opcji jako pewnika, bez proszenia kogokolwiek, jest malo komfortowy.
uparta_jak_osioł
Posty: 13
Rejestracja: 16 cze 2013, o 11:48

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: uparta_jak_osioł »

NIE DAJCIE SIĘ ROBIĆ W JAJO! KTOŚ SPECJALNIE WPROWADZA LUDZI JUZ STUDIUJACYCH W BŁAD A CEL JEST CHYBA OCZYWISTY-OSZCZEDNOŚĆ PIENIĘDZY

podpunkt o płątnym 2 kierunku chyba UW mają wydział prawa więc wiedzą co piszą, CYTUJĘ:

Dla kogo płatne studia?
Odpłatność za drugi kierunek studiów obowiązywać będzie osoby zArekrutowane po 30 września 2012 (w praktyce w zimowej rekrutacji 2013 r.).
Obecna ustawa gwarantuje nam bezpłatną pulę ECTS. Umożliwiają nam podjęcie specjalizacji lub też zrekrutowanie się na zajęcia oferowane przez inne kierunki studiów w obrębie uczelni, jak i poza nią, o ile została między uczelniami podpisana stosowna umowa.
Po przekroczeniu limitu darmowych punktów ECTS, jesteśmy zmuszeni płacić za zajęcia na kolejnym kierunku studiów. Warto pamiętać, że odpłatność za drugi i kolejny kierunek studiów, to tak naprawdę opłata za każdy dodatkowy, wykorzystany przez nas punkt ECTS.
Odpłatność za studia na kolejnych kierunkach zależy od cennika ustalonego przez jednostki prowadzące kierunek i jest specyficzna dla każdej z nich.
Zwolnieni z opłat zostaną studenci, którzy spełniają kryteria przyznawania stypendium rektora dla najlepszych studentów.
uparta_jak_osioł
Posty: 13
Rejestracja: 16 cze 2013, o 11:48

Re: Płatny drugi kierunek [po raz drugi]

Post autor: uparta_jak_osioł »

i co Wy na to
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 42 gości