grupy krwi u zwierząt??

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
Awatar użytkownika
Vinci
Posty: 991
Rejestracja: 20 sty 2006, o 21:54

grupy krwi u zwierząt??

Post autor: Vinci »

Mma takie pytanie, na które moja biologiczka postanowila przemilczec], czy u zwierzat wystepuja grupy krwi?
Iwus
Posty: 1126
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

Re: grupy krwi u zwierząt??

Post autor: Iwus »

Zwierzęta też mają grupy krwi?

- Tak. U psów jest osiem grup krwi, ale patrząc na możliwości występowania antygenów niektórzy podają, że do dwunastu. W wypadku kotów są dwie grupy krwi, choć niektórzy podają trzy. Ok. 90 proc. kotów ma grupę A, reszta ma zazwyczaj grupę B.
Nie wiem jak jest z pozostałymi zwierzętami ale na pewno mają one jakieś grupy krwi.
Jeśli ktoś coś znajdzie na ten temat to niech napisze bo to bardzo ciekawe jest
Awatar użytkownika
Vinci
Posty: 991
Rejestracja: 20 sty 2006, o 21:54

Re: grupy krwi u zwierząt??

Post autor: Vinci »

Wisz moze jak je ste oznacza AAB BBA ? czy jakos inaczej? ciekawi mnie jeszcze czy wystepuje u nich czynnik Rh


dzięki ] i wrzucac tu jakies informacje jak ktos cos znajdze
Sil
Posty: 244
Rejestracja: 12 sty 2006, o 19:37

Re: grupy krwi u zwierząt??

Post autor: Sil »

Zdaje się, że na listę zwierząt posiadających grupy krwi można wpisać małpy. U makaków Rhesus stwierdzono przecież obecność czynnika Rh i stąd jego nazwa.

[ Dodano: Wto Sty 24, 2006 18:46 ]
Aj. Nie mogłem już edytować W każdym razie wygląda na to, że zwierzęta mogą mieć grupy krwi bardzo różne. Znalazłem coś takiego

Kod: Zaznacz cały

hindu.com/seta/2004/04/29/stories/2004042900241700.htm
Przekładu się nie podejmuję Biorąc pod uwagę pochodzenie artykułu, to i tak dobrze, że jest po angielsku
tagitsu
Posty: 257
Rejestracja: 8 sty 2006, o 14:26

Re: grupy krwi u zwierząt??

Post autor: tagitsu »

Ja czytałam (na stronie vetcontact.com), że u kotów występuje jedna grupa krwi, ale z trzema typami, u psów jest ich wiele (także niezbyt dokładna informacja ^_-), a np. fretki nie mają żadnej grupy krwi.
godzilla
Posty: 1
Rejestracja: 14 lip 2008, o 14:05

Re: grupy krwi u zwierząt??

Post autor: godzilla »

U kotów w przeważającej części występuje grupa A ,chociaż grupa B także się zdarza. U psów grupy krwi określane są wedle erytrocytalnych antygenów DEA (możemy wyróżnić grupy DEA 1.1 ,DEA 1.2 itd.) Ciekawostką jest fakt, że podczas pierwszej transfuzji nie jest istotna zgodność grup krwi dawcy i biorcy. Obecność przeciwciał zwalczających obce antygeny jest w krwi psa tak mała, że nie istnieje ryzyko wystąpienia wówczas reakcji wstrząsowej.
Chajabuza
Posty: 38
Rejestracja: 31 mar 2012, o 21:13

Re: grupy krwi u zwierząt??

Post autor: Chajabuza »

Odświeżę: p
Pies ma 12, koń 7, bydło 11, świnia 15, kura 13 a owca 7 grup krwi: )
Monique W
Posty: 80
Rejestracja: 17 lip 2012, o 15:47

Re: grupy krwi u zwierząt??

Post autor: Monique W »

A ja mam takie pytanie: jakie ewolucyjne znaczenie mają grupy krwi? Po co są? Dlaczego jedne zwierzęta mają ich dużo więcej od innych (co wynika z info w tym wątku) ?
ltmyśli
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: grupy krwi u zwierząt??

Post autor: Giardia Lamblia »

Cytując:
AnnaW_UO pisze:Nie każda cecha jest korzystna z jakiegoś szczególnego powodu. Np. pięciopalczastość nie wiązała się z korzyścią samą w sobie, spodziewam się że jedyną korzyścią była jakaś skuteczność na poziomie regulacji morfogenetycznej. Nie widzę żadnego powodu, dla którego 5 palców sprawdza się lepiej niż 6 lub 4.
Myślę, że to samo można odnieść do grup krwi.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości