Zapach??

Informacje o naszych tchórzofretkach. Żywienie i rozmnażanie, problemy w hodowli.
Kamila:)
Posty: 74
Rejestracja: 29 gru 2006, o 22:40

Zapach??

Post autor: Kamila:) »

Czy na początku zapach jest bardzo mocno odczuwany i trudno jest siędo niego przyzwyczaicCzy cała będę pachniec fretką i nie da się tego zapachu wywabic(ze mnie) dezodorantami lub perfumamiCzy moje ubrania będą przesiąknięte zapachem fretki
Kiara
Posty: 733
Rejestracja: 7 gru 2006, o 09:09

Re: Zapach??

Post autor: Kiara »

Każde zwierzę pachnie na swój sposób. Fretki posiadają specyficzny zapach, który nie każdemu może odpowiadać. Dlatego najlepiej by było, żebyś wcześniej miał z nimi bezpośredni kontakt.
Zapach ten jest jednak w zasadzie niezauważalny dla właściciela w normalnym codziennym życiu. Tam gdzie są chowane inne zwierzęta (chomiki, psy, świnki morskie) też pachnie zwierzętami, choć tego nie czujemy my, właściciele. Zapach zadbanej fretki nie jest wcale przykry - fretka nie śmierdzi, jedynie pachnie swoim zapachem.
Przy braku higieny (np. nie zmieniany często żwirek w kuwetach, brak wietrzenia pomieszczeń) oraz w okresie godowym zapach ten na pewno może stać się przykry, ale tak jest również przy trzymaniu kota w domu. Higiena przede wszystkim.
W sytuacji zagrożenia (nie wszystkie fretki) fretka potrafi wypuścić śmierdzącego bąka, który w naturze (na wolności) stanowi jej obronę przed bezpośrednim zagrożeniem. Może też wystąpić chorobowe zatkanie gruczołów zapachowych -przetyka to weterynarz. Przez 2 lata moja fretka nie wypusciła żadnego bączka, mimo zagrożenia życia, znam więc to tylko z opowiadań tych, którzy tego doświadczyli. Zapach ten jednak znika - higiena, wietrzenie, kadzidełka.
W żadnym wypadku nie wycina się gruczołów zapachowych, ponieważ po takim zabiegu są spore powikłania. To jest barbarzyństwo i można weterynarza oskarżyć o znęcanie się nad zwierzęciem, jeśli zaproponuje to właścicielowi fretki. Ponadto i tak nie usunie to innych gruczołów zapachowych które fretka ma na całym ciele. Inaczej jest w przypadku stanów chorobowych, wówczas jest to dopuszczalne dla ratowania zdrowia, ale na pewno zawsze jest to okaleczenie zwierzątka, a takie rany bardzo źle się goją.


Zapach u fretek nasila się w okresie godowym, to jest normalne w naturze. Jeśli nie planuje się rozrodu zwierząt, przed, a już koniecznie po pierwszym okresie godowym można wykonać sterylizację zwierzatka - i praktycznie problem znika. W USA fretki są poddawane sterylizacji przed oddaniem przyszłym właścicielom, czyli ok. 3 miesiąca. Sterylizację przeprowadzać trzeba raczej u weterynarzy, którzy znają się na fretkach, nie wszyscy weci znają się na nich - na forum są adresy fretkowych weterynarzy.
Ponadto są szampony, dezodoranty, jak również kadzidełka, które można zastosować w przypadkupuszczenia bączka przez fretkę.
Nie zapominajmy jednak, że mieszkanie trzeba wietrzyć, zmieniać czesto żwirek i nie narażać fretki na stresy. Fretkę można też kąpać, są specjalne szampony dla fretek, ale można użyć również szamponu dla młodych psów.
Mela
Posty: 3
Rejestracja: 27 lip 2007, o 20:18

Re: Zapach??

Post autor: Mela »

Witam serdecznie : ).
W odpowiedzi na pytanie Kamili :
obecność mojej Melci najbardziej jest odczuwalna podczas aktywności, po zabawie zwłaszcza z psem,gdzie dawka emocji jest wysoka, wietrzę mieszkanie : )). Kiedy śpi nie czuć jej wcale.Nie wywabiałam z niej żadną kąpielą zapachu własnego,ponieważ nie było takiej potrzeby (np. zabrudzenie),sam zapach zwierzątka jest specyficzny, ale nie przykry.
Zdarza się, że Mela zanurkuje w szafę z moimi ciuchami (obszar dla niej tajemniczy,bo niedostępny ),pozostawiając na nich słodkawy i tylko dla mnie wyczuwalny zapach, stąd wiem, że był rentgen w garderobie:))).
Aby nie niszczyć struktury skóry, włosów zwierzaków pies jest często wyczesywany i rzadko kąpany, a frecia swoje szmatki ma zmieniane raz do dwóch w tygodniu (zależy od ich poziomu czystości), kuweta obowiązkowo codziennie.
Wszyscy domownicy mają kontakt z moimi pupilami i nikt nie chodzi oklejony ich sierścią ), zapachu również nikt z odzieży nie wywabia dezodorantami,ponieważ nie ma takiej potrzeby. Specyficzne zapachy związane z obecnością zwierząt jak i ludzi są dokuczliwe jeśli nie dba się o podstawową higienę w codziennym życiu.Norma .
kinia0208
Posty: 95
Rejestracja: 30 lip 2007, o 10:49

Re: Zapach??

Post autor: kinia0208 »

Zeby zniknął zapaszek fredzi najlepiej ją/go wykastrować/wysterylizowaćAlbo użyć specjalnego dezodorantu dla fretek one usuwają zapach i polepszają sieść
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości