zjawisko fototropizmu lub heliotropizmu

Forum botaniczne poruszające problemy ze świata roślin i związanych z nimi zjawiskami, jednym słowem botanika
chaszczynka
Posty: 2
Rejestracja: 2 lip 2013, o 12:50

zjawisko fototropizmu lub heliotropizmu

Post autor: chaszczynka »

Witam wszystkich Botaników!
Na samym początku zaznaczam, że z botaniką na co dzień mam niewiele wspólnego, jednak pilnie potrzebuję konsultacji z zakresu zjawiska fototropizmu lub lepiej, heliotropizmu.
Mam temat pracy inżynierskiej na temat tego zjawiska. Muszę wybrać jakąś roślinę, na której będę mogła dokonywać pomiarów. Wstępnie myślałam o słonecznikach, ale nie wiem czy nie jest na to już za późno Szukałam w kilku książkach informacji na temat tego zjawiska, jednak oprócz słoneczników nie znalazłam żadnych konkretnych roślin, u których to zjawisko jest widoczne w tak dużym stopniu.
Moja prośba zatem dotyczy uzyskania informacji na temat pomocnej literatury oraz nazw roślin, u których występuje zjawisko fototropizmu lub heliotropizmu, który można wyraźnie zaobserwować.
Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi i życzę miłego dnia!
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: zjawisko fototropizmu lub heliotropizmu

Post autor: AnnaWP »

A ma to być obserwowane na siewkach? Jeśli tak, to wychodzi praktycznie na wszystkim. Pytanie, co chcesz mierzyć. Wygodny jest np. koleoptyl jednoliściennych, wszelkich zbóż np.
chaszczynka
Posty: 2
Rejestracja: 2 lip 2013, o 12:50

Re: zjawisko fototropizmu lub heliotropizmu

Post autor: chaszczynka »

Chcę mierzyć przemieszczenie wywołane (w przypadku heliotropizmu) zmianą położenia słońca w ciągu dnia, sprawdzić jak zachowuje się roślina, gdy jest noc (jak wygląda jej powrót") oraz dokonać pomiarów przemieszczenia rośliny, na którą pada światło słoneczne skierowane lustrem. Nie wiem czy siewki nie są zbyt małe.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: zjawisko fototropizmu lub heliotropizmu

Post autor: AnnaWP »

Ale to mają być tropizmy czy nastie? Bo tropizm nie ma powrotu, to ruch wzrostowy. Ruchy wycofywane należą raczej do nastii, a już na pewno do ruchów turgorowych.

Tropizm występuje w strefie wzrostu pędu.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości