Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Forum dla uczniów przygotowujących się do olimpiady biologicznej. Zadania, testy, przykładowe prace badawcze. Wymiana informacji i wiedzy biologicznej.
lekkostronnicza
Posty: 22
Rejestracja: 3 gru 2012, o 19:25

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: lekkostronnicza »

Dzięki
Awatar użytkownika
Mysikrólik
Posty: 410
Rejestracja: 10 wrz 2009, o 19:33

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: Mysikrólik »

A co myślicie o Biochemii KW? Dużo niższy poziom niż Harper czy Stryer?
bioman
Posty: 718
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 18:08

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: bioman »

Ja osobiście uwielbiam biochemie KW. Na olimpiadę nawet za dużo. Harpera kupilem tylko dlatego, ze biochemia mnie zainteresowala i tą z KW przeczytalem juz parę razy. No i moze Harper na studiach sie przyda

Awatar użytkownika
Smile_Forever
Posty: 1239
Rejestracja: 17 sty 2013, o 18:41

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: Smile_Forever »

Też uwielbiam Biochemię KW i myślę, że ona w zupełności wystarczy do OB, a z Harpera i Stryera można wyłapać ciekawostki, żeby nimi zabłysnąć na ustnym
Awatar użytkownika
koszatnik
Posty: 16
Rejestracja: 11 kwie 2013, o 05:52

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: koszatnik »

Czy ktoś mugłby napisać mi jaki jest skład komórki w procętach ponieważ w jednej książce jest napisane:
H- 48%
O- 23%
C- 23%
a w innej
O- 65%
C- 18%
H- 10%
więc sam już nie wiem.Dziękuje.
Awatar użytkownika
DVC
Posty: 106
Rejestracja: 25 lip 2010, o 12:23

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: DVC »

Jałowiec pospolity jest krzewem dwupiennym czy jednopiennym ? Bo u Szweykowskich jest napisane że dwupiennym ale z kolei nalezy przeciez do rodziny cyprysowatych a one są jednopienne ?

bioman
Posty: 718
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 18:08

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: bioman »

DVC, wikipedia też twierdzi, że to krzew dwupienny, więc można zaufać Szweykowskim.

Mam pytanie dla osób, które uczą/uczyły się bęzkręgowców z Jury. Przykładowo przerabiając płazińce - mamy wstęp, ogólna charakterystyka i później omawiane są głowne gromady: wirki, przwyry, tasiemce ich fizjologia, cykle rozwojowe itp. - i tutaj OK - te rzeczy są istotne. Ale później pod każdą gromadą mamy kilka, kilkanaście podgromad, rzędów - naprawdę często jest tego mase. Czy waszym zdanie to są istotne informacje do OB? Wydaje mi się, że to już troche wykracza i raczej przeznaczone to jest dla studentów.

Mialem ambicje żeby przerobić mniej czy więcej tą pozycje do OB, ale troche sie przeraziłem taką iloscia, a jak wiemy bezkregowce ostatnio to coś pewnego na OB.
Awatar użytkownika
Smile_Forever
Posty: 1239
Rejestracja: 17 sty 2013, o 18:41

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: Smile_Forever »

bioman, ścisłą systematykę można sobie darować, ale o konkretnych gatunkach myślę, że należy się pouczyć, bo takie pytania mogę zadać
Awatar użytkownika
Alra
Posty: 482
Rejestracja: 21 kwie 2012, o 19:20

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: Alra »

Ja też myślę, że nauka wszystkich podgromad i rzędów wraz z piękną, łacińską nazwą i cechami charakterystycznymi to przesada. Samych wieloszczetów jest chyba ponad trzydzieści rzędów, więc trzeba być pasjonatem takowych żyjątek, żeby to wszystko ogarnąćgt.
Awatar użytkownika
Smile_Forever
Posty: 1239
Rejestracja: 17 sty 2013, o 18:41

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: Smile_Forever »

Alra, masz rację, myślę, że trzeba dobrze opanować budowę bezkręgowców i ciekawostki o konkretnych gatunkach (tzn. ten przegląd), orientować się w filogenezie i koniecznie przyswoić rysunki (na centralce było ich naprawdę duużo ).
neutrofil
Posty: 56
Rejestracja: 9 mar 2012, o 00:09

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: neutrofil »

otóż mam dwie definicje inhibicji niekompetycyjnej,
jedna jest z operona dla klasy 2 i mówi że inhibitor częściowo blokuje centrum aktywne, substrat jest więc wiązany ale reakcja ulega zahamowaniu - skutkiem jest spadek prędkości maxymalnej reakcji, sam proces jest odwracalny jednak inhibicji nei można znieść poprzez podniesienie stężenia substratu
druga z Biologii Villego - inhibitor wiąże się z enzymem w innym miejscu niż centrum aktywne, zmienia on konformacje enzymu uniemozliwiając wiązanie substratu przez centurm aktywne, ihnibicja niekompetycyjna ma wiele cech z regulacją allosteryczną
nawet jedno pytanie z matury 2011 było na temat inhibicji niekompetycyjnej i był akurat rysunek taki jak opisany w definicji z biologii Villego
przeglądalem forum, ale tutaj są zdania podzielone, jedni mówią że jest tak jak w wersji pierwszej , inni że blokuje w innym miejsc niż centrum aktywne.
jak to jest w końcu ?
bioman
Posty: 718
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 18:08

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: bioman »

neutrofil, Biochemia (Krótkie Wykłady) ma niemal identyczną definicje jaką zacytowałeś z Vileego.

Regulacja allosteryczna, owszem jest podobna, ale to trochę inny mechanizm. W regulacji allosterycznej enzym ma kilka miejsc aktywnych i wiązanie substratu powoduje zwiększenie powinowactwa kolejnych miejsc aktywnych dla kolejnych cząteczek substratu.

Ja natomiast mam pytanie dot. genetyki klasycznej i jej obecności na OB. Czy wystarczy przeanalizowanie Gentyki Lewińskiego - przykładowych krzyżówek i pojęć?

Podczas nauki do ostatniej olimpiady czułem niedosyt, jednak gdy robiłem testy - krzyżówki pojawiały się bardzo rzadko, a w tym roku też nie ich było (na okręgowym).
YOLO
Posty: 46
Rejestracja: 21 sie 2012, o 08:29

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: YOLO »

jak wam idą przygotowania? na czym teraz stoicie?
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości