czym tym aparatem wykonam dobre zdjęcia faunie i florze

Fotografia przyrodnicza w portalu biolog.pl czyli porady, pomoc, aparaty cyfrowe oraz Twoje zdjęcia przyrodnicze
marcin66
Posty: 2
Rejestracja: 3 sie 2007, o 20:11

czym tym aparatem wykonam dobre zdjęcia faunie i florze

Post autor: marcin66 »

czym tym aparatem wykonam dobre zdjęcia faunie i florze

Typ sensora obrazu 1/2.5 CCD
Liczba pikseli 7.1 mln
Zoom optyczny 10x
Ogniskowa 6.3 - 63 mm
Ogniskowa - odpowiednik dla filmu 35mm 38 - 380 mm
Zoom cyfrowy 5x
Jasność obiektywu f/2.8 - f/3.7
Konstrukcja obiektywu 11 elementów w 7 grupach (w tym 2 dwustronne elementy asferyczne)
Pomiar ostrości Automatyczny (AF), Ręczny (MF)
System ustawiania ostrości AF iESP
Tryby pomiaru AF Ciągły, Pojedyńczy
Wybór punktu AF Tak
Blokada AF Tak
Lampa wspomagająca AF Tak
Ręczne ustawienie ostrości Tak
Minimalna odległość od obiektu (Makro) 3 cm
Metody pomiaru światła Centralnie ważony uśredniony, Cyfrowy pomiar ESP, Punktowy
Kompensacja ekspozycji +/-2 EV w skoku 1/3 EV
Bracketing ekspozycji Tak
Ekwiwalent czułości ISO Auto, 80, 100, 200, 400, 800, 1600, 2500, 4000
Minimalny czas otwarcia migawki 1/1000 sek.
Maksymalny czas otwarcia migawki 15 sek.+B
Tryby ustawienia balansu bieli Auto, fluorescencyjne, korekta balansu bieli, lampa błyskowa, pochmurny dzień, światło jarzeniowe, światło słoneczne, światło żarowe, ustawienia ręczne
Wielkość monitora LCD 2.5"
Ilość pikseli na LCD 115.000
Tryby pracy lampy błyskowej Auto, Błysk wyłączony, Błysk wymuszony, Dopełnienie błyskiem, Błysk zależny (slave)
Redukcja efektu czerwonych oczu Tak
Korekta ekspozycji z błyskiem +/-2 EV
Maksymalny zasięg lampy wbudowanej 4.5 m
Możliwość podłączenia lampy zewnętrznej Nie
Tryby fotografowania Auto, Automatyka ekspozycji z preselekcją przysłony (A), Automatyka ekspozycji z preselekcją czasu naświetlania (S), Manualny dobór parametrów ekspozycji (M), 21 programów tematycznych
Efekty fotograficzne czarno-białe, sepia, kadrowanie, korekta czerwonych oczu, nanoszenie daty, panorama, ramki cyfrowe, wywołanie RAW, korekcja kontrastu, korekcja nasycenia kolorów
Tryby napędu zdjęcia pojedyńcze, zdjęcia seryjne, samowyzwalacz, zdjęcia z interwałem czasowym
Maksymalna szybkość zdjęć seryjnych 1.6 klatki/sek.
Samowyzwalacz 12 sek.
Wymiary obrazu 640x480, 1024x768, 1280x960, 1600x1200, 2048x1536, 2816x2112
Rejestracja filmów Tak
Parametry rejestracji filmów 320x240 : 15 klatek/sek., 320x240 : 30 klatek/sek., 640x480 : 15 klatek/sek., 640x480 : 30 klatek/sek., z dźwiękiem
Maksymalna długość filmów ograniczona pojemnością karty
Formaty plików zdjęciowych JPEG, RAW
Format plików filmowych QuickTime
Zgodność z PictBridge Tak
Sensor pozycji aparatu Tak
Stabilizator obrazu Nie
Wyświetlanie histogramu Tak
Języki menu angielski, chiński, francuski, hiszpański, japoński, niemiecki, polski, rosyjski, włoski
Interfejsy Audio/Video, USB 2.0
Obsługiwane typy karty pamięci -Picture Card, pamięć wbudowana 10MB
Sposób zasilania 4x bateria AA lub akumulatory NiMH AA
Rodzaj akumulatora w zestawie 4 x bateria AA
Żywotność akumulatora około 600 zdjęć
Waga aparatu 325 g bez baterii i karty pamięci
Wymiary 105.5 x 74.5 x 70 mm
Rodzaj obudowy Plastik
Awatar użytkownika
przyrodnik
Posty: 551
Rejestracja: 14 lip 1997, o 01:00

Re: proszę o odpowiedż

Post autor: przyrodnik »

Czy to jest Olympus SP-510UZ
q100
Posty: 4
Rejestracja: 19 lip 2007, o 15:46

Re: proszę o odpowiedż

Post autor: q100 »

w zaleznosci jaki masz aparat i dokladnie do jakich obiektow ci go potrzeba i do jakeigo rodzaju fotografii
marcin66
Posty: 2
Rejestracja: 3 sie 2007, o 20:11

Re: proszę o odpowiedż

Post autor: marcin66 »

tak to sp-510uz chciałbym nim fotografować ogólnie nature min. zwierzęta rośliny czy ten aparat nadaje się do tego?
Awatar użytkownika
gof
Posty: 13
Rejestracja: 31 lip 2007, o 14:21

Re: proszę o odpowiedż

Post autor: gof »

marcin66 pisze:czym tym aparatem wykonam dobre zdjęca faunie i florze
To zależy głównie od ciebie, nie od aparatu.
marcin66 pisze:Minimalna odległość od obiektu (Makro) 3 cm
To martwi. Ja mam makro od 0 cm (Canon S3 IS) a i to czasem nie wystarcza i trzeba posiłkować się dodatkowymi soczewkami.
q100
Posty: 4
Rejestracja: 19 lip 2007, o 15:46

Re: proszę o odpowiedż

Post autor: q100 »

gof pisze: To martwi. Ja mam makro od 0 cm (Canon S3 IS) a i to czasem nie wystarcza i trzeba posiłkować się dodatkowymi soczewkami.
cóż jeśli chodzi o makro to bez dodatkowego sprzętu typu konwertery makro, dyfuzory itp ciężko zrobic jakies dobre zdjęcie. wiec odleglosc minimalna nie ma znaczenia, do tego - zdjęcie np muchy z odległości 0cm zrobić no to jest sztuka
a do ogólnej fotografii roślin, zwierząt 3cm wystarczy na pewno, jeśli mamy się bawić w makro no to jak wyżej napisałem, potrzebny dodatkowy sprzęt
gof pisze:
marcin66 pisze:czym tym aparatem wykonam dobre zdjęca faunie i florze
To zależy głównie od ciebie, nie od aparatu.
tutaj zgadzam się całkowicie

co do ogólnej fotografii natury.

zoom optyczny przydaje się bardzo - zdjęcia dzikich zwierząt, ptaków itp - 10x już jest dobry,

matryca 1/2.5 nie jest aż taka mała (choć jest wiele większych) więc szumy nie powinny być zbyt duże

wysokie iso przydaje się przy robieniu zdjęć zwierząt w ruchu (np ptaki w locie), używanie wysokiego iso skraca czas migawki więc można zatrzymać ruch na fotografii ale oczywiście nic za darmo - wysokie iso = duże szumy

ogólnie aparat do takich celów nienajgorszy, choć sam osobiście dołożyłbym kilkadziesiąt złotych i kupił inny
Awatar użytkownika
gof
Posty: 13
Rejestracja: 31 lip 2007, o 14:21

Re: proszę o odpowiedż

Post autor: gof »

q100 pisze:zoom optyczny przydaje się bardzo - zdjęcia dzikich zwierząt, ptaków itp - 10x już jest dobry,
Tak, ale też należy pamiętać, że nic za darmo - większy zoom optyczny to większe aberracje chromatyczne, niestety. Chociaż to też zależy od sprzętu. Ja czasem wolę zrobić z mniejszą ogniskową (i potem wykadrować).
q100 pisze:wysokie iso przydaje się
Jak jest używalne. U mnie już przy 200 pojawiają się zauważalne szumy.

Co tu dużo mówić, trzeba będzie zainwestować w lustro.
q100
Posty: 4
Rejestracja: 19 lip 2007, o 15:46

Re: proszę o odpowiedż

Post autor: q100 »

gof pisze:
q100 pisze:zoom optyczny przydaje się bardzo - zdjęcia dzikich zwierząt, ptaków itp - 10x już jest dobry,
Tak, ale też należy pamiętać, że nic za darmo - większy zoom optyczny to większe aberracje chromatyczne, niestety. Chociaż to też zależy od sprzętu. Ja czasem wolę zrobić z mniejszą ogniskową (i potem wykadrować).
q100 pisze:wysokie iso przydaje się
Jak jest używalne. U mnie już przy 200 pojawiają się zauważalne szumy.

Co tu dużo mówić, trzeba będzie zainwestować w lustro.
aberracje bardzo łatwo usunąć w programach graficznych (np photoshop), a nie wydaje mi się żeby ten aparacik robił je zbyt duże - optyka olympusa jest dość dobra

co do używalności iso tu właśnie wybrałbym coś z większą matrycą -)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość