Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Forum dla uczniów przygotowujących się do olimpiady biologicznej. Zadania, testy, przykładowe prace badawcze. Wymiana informacji i wiedzy biologicznej.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: Medycyna Lwów »

Tutaj umieszczamy wszelkie pytania i wątpliwości co do organizacji zawodów OB oraz problemy natury naukowej i merytorycznej. Pytania o prace badawcze w temacie wyżej, tutaj nie pisać na ten temat
Temat ten ma na celu uporządkować tę część forum.
Ostatnio zmieniony 5 lip 2007, o 19:47 przez Medycyna Lwów, łącznie zmieniany 1 raz.
kasia_89
Posty: 36
Rejestracja: 13 sie 2007, o 14:57

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: kasia_89 »

Witam czy mógłbyś mi pomóc z następującym problemem?
Jak określić rolę banku nasion w budowaniu fitocenozy? z góry dziękuję
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: Medycyna Lwów »

trochę tendencyjne pytanie - gleba, ściółka, warta nad glebowa stanowią swoisty naturalny bank genów roślin żyjących na danym terenie. Dzięki nim ekosystem może zachować homeostazę, ponieważ w warunkach np. po jakimś kataklizmie może się łatwo odrodzić właśnie z pozostawionych nasion, przetrwalników, zarodników, części wegetatywnych itp. - cyzli rola regulacji homeostatycznej. Inne mi póki co do głowy nie przychodzą.
fabiola200
Posty: 1
Rejestracja: 27 sie 2007, o 20:28

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: fabiola200 »

Hej Mam pytanie.JaK WSZYSCY TU PRZYGOTOWUJE SIĘ DO oLIMPIADY. temat mojej pracy badawczej to: Wpływ substancji pylistych na rozwój rośliny na przykładzie fasoli i rzodkiewkiDoświadczenie zrobiłam.tyle że nie wiem czy mi dobrze wyszło.ale jak ja mam je opisać z czego korzystać.jak to ma wogóole wyglaaćPOmocyApokalipsa:D Z góry dziękuje Pozdro
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: Medycyna Lwów »

o przygotowaniach na forum sporo pisałem - głownie lista książek (patrz osobny temat). Co do prac badawczych też jest osobny wątek, które już teraz obiecuje będę dynamicznie rozwijał i napisze jakąś hipotetyczna pracę badawczą, żeby każdy wiedział o co chodzi. Reszta na stronie Olimpiady.
Awatar użytkownika
Ann
Posty: 445
Rejestracja: 6 cze 2007, o 12:06

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: Ann »

A ja mam pytanie co do literatury, z której warto się przygotowywać. W poniższym temacie zamieściłeślistę książek, z których sam się przygotowywałeś i polecasz je. Tak tylko zastanawiam się czy korzystałeś z nich wybiórczo, czytałeś konkretne tematy? Ja przygotowuję się na razie z samego Villeego, OPERON mam przerobiony i wiem, że nie pozostało dużo czasu do etapu wojewódzkiego (mam nadzieje, że moja praca przejdzie:P ). Dlatego pytam czy najlepiej przerobić kilka z tych książek, ale całe, czy wszystkie lub większość, ale wybiórczo?
Z góry dzięki Pzdr.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: Medycyna Lwów »

Villego szczerze tylko przejrzałem bo mi się nie podobał, skup się głownie na Operonie i testach.
Awatar użytkownika
Ann
Posty: 445
Rejestracja: 6 cze 2007, o 12:06

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: Ann »

Tylko przeglądając kilka testów sądzę, że OPERON to za mało, więc mimo wszystko będę musiała zajrzeć do kilku innych książek, bardziej tematycznych, chociażby tych, które polecałeś. Dzięki za radę
Awatar użytkownika
temarihermiona
Posty: 191
Rejestracja: 10 lis 2007, o 18:26

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: temarihermiona »

Gdzie można kupić te testy z OB wydane przez WSIP? Nigdzie nie mogę ich znaleźć
Awatar użytkownika
ponka
Posty: 423
Rejestracja: 1 sty 2008, o 20:30

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: ponka »

temarihermiona pisze:Gdzie można kupić te testy z OB wydane przez WSIP? Nigdzie nie mogę ich znaleźć
w księgarniach raczej nie sprzedają testów do olimpiad, ani OWE, ani OB . Moja przyjaciółka mówiła, że znalazła tylko w księgarni internetowej.

Wiadomo gdzie odbywają się zawody kolejnych szczebli (etapów)?Znane są daty, ale czy można się gdzieś dowiedzieć, które województwo, w jakim mieście pisze?
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: Medycyna Lwów »

wszystko jest podane na stronie OB. Testy można kupić zwykłej księgami, ale czy są bardzo przydatne - nie powiedziałbym. Najlepiej zdobyć oryginalne testy z poprzednich lat.
Awatar użytkownika
temarihermiona
Posty: 191
Rejestracja: 10 lis 2007, o 18:26

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: temarihermiona »

Wiadomo, że oryginalne najlepsze Te autorskie pytania KGOB, o których tak dużo się mówi, są nie do podrobienia . Zdaję sobie sprawę,że nie da się ich porównywać do żadnych innych testów, ale czy moglibyście ocenić poziom trudności pytań z etapu np. okręgowego w stosunku do jakichś pozycji testowych ogólnie dostępnych, no nie wiem np. Medyka, duża jest przepaść?
Korczaszko
Posty: 4371
Rejestracja: 9 paź 2007, o 19:58

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: Korczaszko »

podobno w tym roku było dużo pytań z testów na medycynę, a więc persona? medyk? nie wiem, bo nigdy nie miałam w rękach testów na medycynę, ale ci je mieli tak włąsnie mówili. o. mam nadziję że zrozumieliście ten potok słów
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości