Pytanie do zadań maturalnych

Cytologia, inaczej biologia komórki - nauka o budowie wewnętrznej i funkcji podstawowej jednostki budulcowej organizmów żywych jaką jest komórka.
ziomal321
Posty: 3
Rejestracja: 19 kwie 2013, o 17:30

Pytanie do zadań maturalnych

Post autor: ziomal321 »

Na wstępie przepraszam ,że piszę w miejscu nie do końca do tego przeznaczonym ale widzę że ten dział żyje a bardzo zależy mi na czasie. Wczoraj miałem wgląd do mojej pracy maturalnej z biologii (arkusz rozszerzony) i mam pytanie do forumowiczów czy z moimi odpowiedziami warto próbować się odwoływać do CKE czy dać sobie spokój. Wstawiam link do arkusza i zaczynam wykładać o co mi chodzi.
zobacz-ten-plik.pdf
(650.7 KiB) Pobrany 31 razy
zad.15 Moja odpowiedz: chodzi o redukcję atomu wodoru z NADH aby powstały NAD+ mógł brać znowu udział w glikolizie.

Pytanie czy redukcja atomu wodoru ze związku to dehydrogenacja(tak jest w kluczu).

Zad 21b Moja odpowiedz : Większa ilość liścienie przyśpiesza wzrost i rozwój siewki.

Zad 33a(zadanie uznane przez egzaminatora odrzucone przez weryfikatora) moja odpowiedź: Na niemożliwości zapłodnienia jednego gatunku przez drugi jeszcze przed zapłodnieniem (wiem trochę nie po polsku to są nerwy)

Proszę o szybką odpowiedź
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Pytanie do zadań maturalnych

Post autor: AnnaWP »

Redukcji ulega NAD+, a nie wodór. Redukuje się wodorem, a nie wodór. Po mojemu to źle.

Dehydrogenacja to odebranie wodoru czemuś - jakiemuś związkowi.

21b większa ilość substancji zapasowych, zgromadzonych w liścieniach, sprzyja rozwojowi. Nie sądzę, aby chodziło o ilość liścieni, bo więcej niż dwa raczej nie ma u dwuliściennych. No i nie wiadomo, jak nadmiar by działał.

No nie po polsku. Może dlatego odrzucono, nie wiem.
Na uniemożliwieniu zapylenia i zapłodnienia - wystarczyłoby tak moim zdaniem.
ziomal321
Posty: 3
Rejestracja: 19 kwie 2013, o 17:30

Re: Pytanie do zadań maturalnych

Post autor: ziomal321 »

Dzięki proszę jednak spojrzeć na wyraz redukcja. Ja użyłem go w znaczeniu oddzielenie, odjęcie(co jest zgodne ze słownikiem wyrazów bliskoznacznych)
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Pytanie do zadań maturalnych

Post autor: AnnaWP »

Możesz używać jak chcesz, ale redukcja wodoru nie mówi mi niczego. No może - ze stopnia utlenienia +1 na 0 to by się redukował.
Pisząc o biologii stosuje się definicje typowe, a już na pewno na maturze, gdzie wiadomo, że oceniają według klucza. Nie piszemy o ewolucji w znaczeniu np. zmiany poglądów, ani o oddychaniu w znaczeniu np. skóra oddycha przez bawełniane spodnie.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości