Tropienie

Oskar
Posty: 4
Rejestracja: 3 cze 2007, o 21:32

Tropienie

Post autor: Oskar »

Witam! Mam psa rasy Golden Retriever, 2-letnia suczka. Właśnie uczę ją aportowania, ale zastanawiam się jak można nauczyć psa tropienia. Np mówię psu - szukaj Kacpra, gdzie jest Kacper (mój brat), a pies go szuka, lub daję mu do powąchania przedmiot poszukiwanego, mówię komendę, a pies szuka. Czy ktoś może mi pomóc?
Awatar użytkownika
dawidw
Posty: 797
Rejestracja: 10 mar 2007, o 17:39

Re: Tropienie

Post autor: dawidw »

Cięzko jest nauczyc psa tropienia. Z mojego doświadczenia to jedynie moge Ci doradzic, abyś wstąpiła z pieskiem do związku kynologicznego, jeździła z pupilem na specjalne szkolenia no i moze uda Ci sie cos zdzialac, Bo samemu to chyba tak cięzko.
Awatar użytkownika
malwka
Posty: 536
Rejestracja: 30 lip 2006, o 13:16

Re: Tropienie

Post autor: malwka »

Na poczatek najlepiej: krótka trawka, lekka wilgotnosc, slad potrójny lub podwójny (2 albo 3 razy deptany ta sama trasa krok w krok), prosta, rano lub wieczorem, teren musi byc bez-obco-zapachowy Najlepiej mieć piłeczkę lub coś takiego. Idziesz sobie z psem u boku po terenie, na którym dawno nikogo nie było pies z jednej strony przy nodze a drugiej ręce trzymasz piłkę i nagle ją upuszczasz tak, żeby pies nie zauważył. Przechodzisz jeszcze około 20 metrów i mówiszszukaj". Jeśli pies zacznie szukać piłki i kiedy ją znajdzie zacznie się radocha to znaczy że połknął bakcyla Nie wszystkie psy lubią takie rzeczy, no ale myślę, że dla retrievera to będzie ogromna frajda Najpierw poćwicz z nim od samego początku szukania i przynoszenia. Później zastosuj tą metodę, którą Ci powiedziałam. Jak już dobrze będzie szło to napisz, powiem co dalej

pozdrawiam
ilona

Re: Tropienie

Post autor: ilona »

Witam mam psa rasy owczarek niemiecki i zamierzam nauczyc go tropic:) niestety nie mam pojecia jak to zrobic:) narazie umie podstawowe komedy jak siat,daj łape, lezec itp . Mam tez takie pytanie w jakim wieku najlepiej zacząc nauke pas. Mój ma 5 miesiecy czy to nie za wczesnie
Awatar użytkownika
malwka
Posty: 536
Rejestracja: 30 lip 2006, o 13:16

Re: Tropienie

Post autor: malwka »

Witaj!

Twój pies jest w doskonałym wieku, aby zacząć naukę tropienia. Pamiętaj tylko, że to jeszcze szczeniak, więc nauka musi odbywać się przez zabawę. W przeciwnym wypadku szczeniak szybko się znudzi i nie będzie chciał się uczyć. Odpowiednie podejście a dodatkowo wzmocnisz między wami istniejącą więź

Na początek naucz go aportować lub chociaż oddawać rzeczy, które ma w pysku. Później możecie zastosować metodę, którą przedstawiłam wyżej. W razie jakich kolwiek pytań - pytaj

pzdr
Oskar
Posty: 4
Rejestracja: 3 cze 2007, o 21:32

Re: Tropienie

Post autor: Oskar »

malwka pisze:Witaj!

Twój pies jest w doskonałym wieku, aby zacząć naukę tropienia. Pamiętaj tylko, że to jeszcze szczeniak, więc nauka musi odbywać się przez zabawę. W przeciwnym wypadku szczeniak szybko się znudzi i nie będzie chciał się uczyć. Odpowiednie podejście a dodatkowo wzmocnisz między wami istniejącą więź

Na początek naucz go aportować lub chociaż oddawać rzeczy, które ma w pysku. Później możecie zastosować metodę, którą przedstawiłam wyżej. W razie jakich kolwiek pytań - pytaj

pzdr
hmm 2-letni pies to szczeniak? tym mnie zadziwiłaś
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: Tropienie

Post autor: badger »

Oskar pisze: hmm 2-letni pies to szczeniak? tym mnie zadziwiłaś
post malwki był odpowiedzią na post ilony
Awatar użytkownika
malwka
Posty: 536
Rejestracja: 30 lip 2006, o 13:16

Re: Tropienie

Post autor: malwka »

ilona pisze:Mój ma 5 miesiecy czy to nie za wczesnie
dokładnie to była odpowiedź na to pytanie wyżej
werych
Posty: 42
Rejestracja: 16 sie 2007, o 20:47

Re: Tropienie

Post autor: werych »

Pies tej rasy może pracować zarówno górnym jak i dolnym wiatrem.
Jeśli górnym to kładziesz na łące coś o zapachu, który zainteresuje psa (czytaj mięso). Zachodzisz od tej strony aby idąc w stronęmięsa mieć wiatr w twarz piesek powinien bardzo szybko chwycić wiatr i dojść w odpowiednie miejsce.

Dolny wiatr to tzw. włóczki, ciągniesz z miejsca x do miejsca y jakiś kawałek np mięsa na odległość 20-30m bierzez pieska na otok/smycz i naprowadzsz na tzw.zestrzał (miejsce gdzie zaczyna się ślad). Piesek sam powinien złapać trop i iść w odpowiednią stronę, aż do miejsca y, Ty możesz korygować jego ślad w przypadku jakby szedł w złą stronę.

Z biegiem czasu wystarczy kroplafarby co parę metrów a pies dojdzie w odpowiednie miejsce.

Kolejny etap to przecinanie odpowiedniego śladu, fałszywymi, złudnymi.

pzdr!
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości