Faza G1

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
Awatar użytkownika
agatha_89
Posty: 416
Rejestracja: 12 maja 2007, o 15:13

Faza G1

Post autor: agatha_89 »

Dlaczego, w czasie fazy G1 stosunek masy jądra do ogólnej masy komórki maleje ?
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: Faza G1

Post autor: Savok »

Jest to faza przygotowujaca komorke do fazy S, czyli replikacji. Material potrzebny do syntezy DNA w fazie S jest transportowany do jadra, stad zwiekszenie jego masy.
Awatar użytkownika
agatha_89
Posty: 416
Rejestracja: 12 maja 2007, o 15:13

Re: Faza G1

Post autor: agatha_89 »

Savok pisze: do jadra, stad zwiekszenie jego masy.
Ale własnie chodzi o to że masa jąra maleje, a nie rosnie jak Ty to napisałeś.
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: Faza G1

Post autor: Savok »

Zaraz zaraz, jesli stosunek masy jadra do masy komorki maleje, to znaczy, ze masa jadra staje sie wieksza czescia masy komorki niz byla wczesniej, jej wartosc zbliza sie do masy komorki.

Cykl komorkowy przebiega G1SG2MG1(lub G0)
A z tego co pamietam komorki mitotyczne maja wieksze jadro niz komorki G0
Awatar użytkownika
agatha_89
Posty: 416
Rejestracja: 12 maja 2007, o 15:13

Re: Faza G1

Post autor: agatha_89 »

eeee nie przekonałeś mnie ja ciągle rozumiem z tego zadania,że to jądro się smniejsza.
Ale jest głupia Nie potrafie tego zorumieć !
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: Faza G1

Post autor: Savok »

To bardzo zle rozumiesz.

Proponuje powtorzyc sobie z matematyki pojecie stosunku

Jesli wyjsciowa masa jadra jest 1, a komorki 10, to stosunek masy jadra do komorki wynosi 1/10, 0,1 jesli wolisz.
Jesli masa jadra zwiekszy sie do 5, czyli stosunek wyniesie 5/10 czyli 1/2, to znaczy ze stosunek ten sie ZMNIEJSZYL.

Stosunek jadro/komorka sie zmniejsza - masa jadra rosnie. Jasne jak slonce.
Awatar użytkownika
agatha_89
Posty: 416
Rejestracja: 12 maja 2007, o 15:13

Re: Faza G1

Post autor: agatha_89 »

Teraz trochę jasniejsze Dziekuje za pomoc
Savok pisze:Proponuje powtorzyc sobie z matematyki pojecie stosunku
Kurcze z matmy zawsze jestem słaba.
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: Faza G1

Post autor: Savok »

Jesli myslisz o kierunku biologicznym, to matematyki nie mozesz zaniedbac. Bedziesz ja napotykac codziennie, a tak podstawowe rzeczy jak dzielenie to juz napewno.
beba
Posty: 401
Rejestracja: 29 gru 2006, o 19:51

Re: Faza G1

Post autor: beba »

Savok napisał:
Zaraz zaraz, jesli stosunek masy jadra do masy komorki maleje, to znaczy, ze masa jadra staje sie wieksza czescia masy komorki niz byla wczesniej, jej wartosc zbliza sie do masy komorki.
Jest dokładnie odwrotnie.

Jesli stosunek masy jadra do masy komorki maleje, to znaczy, ze masa jadra staje sie mniejszą czescia masy komorki niz byla wczesniej.

Zakładam, ze przed podziałem w fazzie G2 masa komórki jest 10 a jadra 4. Mamy 4/10 czyli 0,4.
Następuje podział mitotyczny, podczas którego rozchodzą się chromatydy, czyli liczba cząsteczek DNA spada o połowę.
W zwiazku z tym w fazie G1 (po mitozie) masa jadra maleje do 2 i stosunek jadra do objetosci komórki wynosi teraz 2/10 czyli 0,2.

Powrót do 0,4 nastąpi w trakcie syntezy DNA w fazie S:

G1 S G2 mitoza G1 S G2 itd.
0,2 0,20,4 0,4 0,40,2 0,2 0,20,4 0,4


Chodzi więc zmniejszenie liczby czasteczek DNA po mitozie a przed replikacja w fazjie S.


Jeśli komórka jest diploidalna 2n to w fazie G2 mamy liczbę cząsteczek DNA 4c, która podczas mitozy w trakcie rozchodzenia się do biegunów chromatyd spada do 2c. Więc po mitozie w fazie G1 liczba cząsteczek DNA to 2c.
Zmniejsza się wiec masa jadra.
I właśnie dlatego

[ Dodano: Pią Sie 17, 2007 09:10 ]
Savok napisał:
Jesli myslisz o kierunku biologicznym, to matematyki nie mozesz zaniedbac. Bedziesz ja napotykac codziennie, a tak podstawowe rzeczy jak dzielenie to juz napewno
No własnie.
Elektroforez
Posty: 55
Rejestracja: 20 sie 2007, o 20:47

Re: Faza G1

Post autor: Elektroforez »

Do tego, co tak mądrze napisała Beba dodałbym, że w fazie G1 dochodzi do syntezy wielu białek strukturalnych i następuje zwiększenie masy i objętości komórki (w tym czasie nie zwiększa się już ilość DNA, co nastąpi w fazie S). W fazie G1 powiększają się liczne organelle komórkowe, np. mitochondria. Ogólnie rzecz biorąc komórka rośnie, ale nie wzrasta ilość materiału genetycznego w tej fazie. Stąd też ten stosunek proporcji.
beba
Posty: 401
Rejestracja: 29 gru 2006, o 19:51

Re: Faza G1

Post autor: beba »

Tak to prawda. Skoncentrowałam się na masie jadra, ale objętośc komórki oczywiscie wzrasta.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości