Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Forum dla uczniów przygotowujących się do olimpiady biologicznej. Zadania, testy, przykładowe prace badawcze. Wymiana informacji i wiedzy biologicznej.
Awatar użytkownika
Smile_Forever
Posty: 1239
Rejestracja: 17 sty 2013, o 18:41

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Smile_Forever »

lafoniz, ma rację, zdecydowanie światło niebieskie jest odpowiedzialne za zjawisko fototropizmu, też mi się wydaje, że światło czerwone samo w sobie zaszkodzić roślinie raczej nie może światło białe też spowoduje fototropizm, bo w jego skład wchodzi również niebieskie
Awatar użytkownika
muffina
Posty: 46
Rejestracja: 21 kwie 2012, o 20:28

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: muffina »

Siemka Pewnie macie mnie już dość ale cóż
Jakimi zasadami kieruje się praca oparta na obserwacji ?
W sensie jeśli badasz wpływ czegoś na coś możesz zrobić powtórzeń ile Ci się żywnie podoba ale jeśli badasz porosty występujące na danym obszarze jak można zadbać o powtórzenia ?
Pójść w to samo miejsce za jakiś czas i zbadać to samo ?
A i jeszcze jedno jak wyznaczyć teren obserwacji . Po prostu przyjąć kilka obszarów oddalonych nieco od siebie o przybliżonej powierzchni ?(przecież dokładnie tego nie zmierzę

Pomocyyy
Awatar użytkownika
sylwucha010
Posty: 585
Rejestracja: 5 maja 2009, o 19:35

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: sylwucha010 »

może trochę zmieniam temat, ale jak ktoś robi prace obserwacyjną i np. chciałby wiedzieć jaki ma duży obaszar to polecam geoportal, bardzo przydatne
lafoniz
Posty: 83
Rejestracja: 27 sty 2013, o 19:29

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: lafoniz »

Mam takie dziwne pytanie, czy jeśli nabiorę pewną ilość wody z jeziora do jakiegoś zbiornika to w zbiorniku tym po pewnym czasie gęstość wody będzie wszędzie jednakowa? Mam na myśli fakt czy każdy fragment wody nieważne skąd go pobiorę będzie ważył tyle samo?
Awatar użytkownika
Smile_Forever
Posty: 1239
Rejestracja: 17 sty 2013, o 18:41

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Smile_Forever »

lafoniz, sama woda będzie ważyć tyle samo, kwestia tego, czy w tej wodzie nie będą się zawierać jakieś organizmy zwiększające jej gęstość na warunki uczniowskie możesz zaniedbać jakieś minimalne różnice wagi wynikające z rozpuszczonych substancji etc. ale zawsze możesz zważyć swoją wodę żeby mieć 100% pewności
lafoniz
Posty: 83
Rejestracja: 27 sty 2013, o 19:29

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: lafoniz »

A co mógłbym zrobić z tą wodą, żeby chociaż przez chwilę była jednorodnie gęsta o ile to możliwe?
Awatar użytkownika
Smile_Forever
Posty: 1239
Rejestracja: 17 sty 2013, o 18:41

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Smile_Forever »

Możesz najpierw nabrać dużo wody do jakiegoś zbiornika, wymieszać ją i pobrać odpowiednią ilość ale wydaje mi się, że jak będziesz pobierał wprost z jeziora to nie będzie błąd w metodzie, w sumie nigdy nie ma się 100% gwarancji, że jest jednakowa gęstość
Awatar użytkownika
Alessandra
Posty: 172
Rejestracja: 1 wrz 2009, o 19:32

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Alessandra »

HmmAle to by było nawet ciekawe - żeby pobrać wodę z jeziora np. do wiaderka, poczekać aż się odstanie, aż wszystko co ma opaść na dno opadnie i potem pipetą z poszczególnych części wiaderka pobrać próbkę wody i pod mikroskop. I tak kilka razy, potem starać się rozpoznać co się powtarza i wnioski.
Cancelar
Posty: 5
Rejestracja: 13 lip 2013, o 12:40

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Cancelar »

Nawiązując do mojego poprzedniego posta, narodził mi się pewne wątpliwości co do próby przeprowadzanej przeze mnie.

Zakupiłem bufory ph (up i down), ph metr (elektryczny) i nie jestem pewnien czy organizm wybrany przeze mnie owies zwyczajny będzie odpowiedni do mojej pracy (wpływ różnego ph na jego początkową fazę rozwoju w hodowli wodnej). Z pączątku miałem przeprowadzić bardziej zaawansowaną próbę związaną z różnym działaniem wybranego pierwiastka (podobno z Al fajnie to widać) w róznym ph, tylko kompletnie nie mam pojęcia jak wprowadzić do tego roztwory te jony.
pienknaimondra
Posty: 5
Rejestracja: 5 kwie 2013, o 16:21

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: pienknaimondra »

Cześć
Mam pytanie odnośnie zmiany tematu pracy badawczej. Na stronie OB jest informacja że tematy można zgłaszać do końca sierpnia, czyli teoretycznie zmienić temat też można? Jeśli tak to jak to zrobić? Mam na myśli całkowitą zmianę tematu, np. z doświadczalnej na obserwacyjną.
Antosia
Posty: 10
Rejestracja: 31 lip 2013, o 19:29

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Antosia »

Witam!
Mam takie trochę dziwne pytanko. Czy w swojej pracy cytowane piśmiennictwo musi być przepisane słowo w słowo, czy mogę je jakoś zmodyfikować? Bo jakoś nie całkiem rozumiem tę całą sprawę z tym cytowaniem.
Pozdrawiam i życzę wytrwałości wszystkim!
neutrofil
Posty: 56
Rejestracja: 9 mar 2012, o 00:09

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: neutrofil »

Antosia,
dokładnie rok temu, gdy robiłem pracę miałem podobny problem.
Otóż cytując dany fragment po prostu zmieniasz słowa, nie kopiuj danego tekstu wprost do pracy, bo to taki jakby plagiat.
Awatar użytkownika
Smile_Forever
Posty: 1239
Rejestracja: 17 sty 2013, o 18:41

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Smile_Forever »

Antosia, jak piszesz w pracy o jakimś zagadnieniu, np. umieszczasz jakąś naukową informację to dajesz odnośnik w postaci cyferki do pozycji zamieszczonej w literaturze
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości