Biolar SP

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
JohnyM

Biolar SP

Post autor: JohnyM »

Przeglądałem stare zakładki i proszę. Muszę się kiedyś zebrać i do nich napisać.
marcin93
Posty: 449
Rejestracja: 15 cze 2012, o 14:17

Re: Biolar SP

Post autor: marcin93 »

Fakt kiedyś coś o tym było. To chyba jedyna taka pozostałość po oryginalnym PZO. Obawiam się jednak, że ceny mogą być liczone w grubych tysiącach. Gdyby udało Ci się uzyskać jakieś fotki tego biolara to proszę wrzuć na forum.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Biolar SP

Post autor: planapo »

ciekawe co to za obiektywy. i ile kosztuje DIC, tak z ciekawosci.
JohnyM

Re: Biolar SP

Post autor: JohnyM »

Zgaduję że to jest zwykły stary biolar a oni:
- przerobili/zrobili/zrebrandowali nasadkę super-wide
- wykonali/zrebrandowali zestaw obiektywów i okularów szerokopolowych CF
- DIC to pewnie stare UPI
Generalnie bez problemu każdy posiadacz biolara (większości mikroskopów) może takie urządzenie sobie skompletować. Z systemu na 160 super-wide nasadka trino produkcji olympusa kosztuje sporo (nikon robił na 160?) okulary i obiektywy też nie są tanie (seria S np: Splan / Splanapo z serią D wyciąga chyba tylko 22, reszta pola jest już nie zplanowana"). FN w takiej konfiguracji to 27mm. Warto zapytać o cenę w IOSie, choć pewnie nie będzie zbyt konkurencyjna.

Tu może też powrócić temat adaptacji systemu 00 - system każdego producenta będzie działał na każdym mikroskopie ( osobiście montowałem - tylko z ciekawości czy działa - optykę zeissa na biolarze - bezproblemowo ). Wystarczy zaopatrzyć się w soczewki odsyłające do skończonej (zazwyczaj w nasadce) i zapewnić odległość między soczewkami a okularami taką jak korekcja (tu jest pewna tolerancja) - czyli najprościej po prostu zaadaptować nasadkę. Największy problem stanowi przerobienie / adaptacja miski rewolwerowej, która współpracuje z gwintami obiektywów 00. W systemie 00 dostęp do super-wide jest już bezproblemowy choć cena nie jest zbytnio atrakcyjna.
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Biolar SP

Post autor: Pickul »

Pisalem z pracownikiem IOS w sprawie powyzszego mikro, chcialem go kupic jako nastepce biolara. Niestety ceny nie poznalem, po informacji, ze DIC ma na pojedyncze pryzmaty odpuscilem. Caly czas poszukuje alternatywy dla starego biolara, bo systemu DIC zmieniac nie zamierzam.

Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Biolar SP

Post autor: planapo »

Nikon CFN byl super wide.

Pickul - a o jakims innym korpusie nie myslales.?
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Biolar SP

Post autor: Pickul »

Oli BH2, jakis Leitz, mikroskop z oswietleniem halogenowym do którego zadaptuje DIC PZO. W mojej ocenie Biolar jest niezly ale dla ob. 20X w gore, np DIC na 10-tce - żeby pozbyc sie irytujacych pasow od zarowki, musze opuscic kondensor, co skutkuje nieakceptowalnym obnizeniem rozdzielczosci, matowka odpada, bo tak podane swiatlo również obniza parametry obrazu itp

JohnyM

Re: Biolar SP

Post autor: JohnyM »

Myślę, że do tego SP UPI powinno spokojnie spasować. Po wymianie żarnika na LED w biolarze zniknęły moje problemy z niejednorodnym oświetleniem na 10X
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości