Ligniny, garbniki i żywice... a co dalej?

Zagadnienia fitofizjologiczne poświęcone badaniom procesów życiowych roślin, funkcjami ich organów oraz warunkami w jakich realizowane są funkcje życiowe roślin.
siver
Posty: 2
Rejestracja: 3 sie 2013, o 07:29

Ligniny, garbniki i żywice... a co dalej?

Post autor: siver »

Cześć, wiem, że wszystkie te substancję biorą udział w procesie tworzenia twardzieli ale kiedy mają one znaczenie w nich.

Wiem, że komórki wysycają się nimi ale co po za tym ?
Czy są jakieś rodzaje garbników?
Czy ligniny tworzące szlag metaboliczny są różne dla różnych gatunków drzew?
A żywice mają za zadanie tylko wzmocnić (utwardzić ) martwą komórkę czy coś jeszcze?
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Ligniny, garbniki i żywice... a co dalej?

Post autor: AnnaWP »

Zależy jakie substancje. Lignina to polimer, który uwarunkował życie roślin na lądzie. Trudno ograniczyć jej rolę do twardzieli.
Poczytaj podręcznik lub wiki.
Lignina to polimer, zasadnicza budowa jest podobna, jednak rzeczywiście nieco się różnią, stąd mamy grupę lignin. Szlaki syntezy są różne, w dodatku istnieje kilka alternatywnych szlaków syntezy.
I nie lignina tworzy szlaki syntezy (nie wiem co to szlag metaboliczny ), a enzymy tworzą szlaki syntezy ligniny. To produkt.
Nie, rola żywic jest bardziej złożona. Biorą udział w zaopatrywaniu zranień, chronią przed infekcjami itd.
siver
Posty: 2
Rejestracja: 3 sie 2013, o 07:29

Re: Ligniny, garbniki i żywice... a co dalej?

Post autor: siver »

Dzięki za odpowiedz. Fakt chodziło mi o szlag syntezy.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Ligniny, garbniki i żywice... a co dalej?

Post autor: AnnaWP »

szlak
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości