właściwości wody

Wzajemna pomoc w rozwiązywaniu zadań i prac domowych z biologii. Napisz, dodaj załącznik, wskaż problem, którego nie rozumiesz.
biolog428
Posty: 225
Rejestracja: 13 paź 2012, o 14:25

właściwości wody

Post autor: biolog428 »

wymień właściwości wody wynikające z istnienia wiązań wodorowych pomiędzy jej cząsteczkami. Ja kilka wymienię i proszę każdą skomentować dlaczego została wybrana lub odrzucona, ponieważ chcę to zrozumieć 1.uniwersalny rozpuszczalnik 2. duże napięcie powierzchniowe 3. gęstość mniejsza w stanie stałym niż w stanie ciekłym 4. wysokie ciepło parowania 5. duże ciepło właściwe
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: właściwości wody

Post autor: AnnaWP »

1. nie jest uniwersalnym rozpuszczalnikiem, nie rozpuszcza wszystkiego.
Nie lepiej - rozpuszczalnik dla wielu substancji? Dla substancji polarnych?
Nie wiem też, czy to wynika z wiązań wodorowych.
Reszta mi pasuje.
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: właściwości wody

Post autor: Giardia Lamblia »

Fakt, że jest rozpuszczalnikiem dla wielu substancji wynika z polarności cząsteczek. W końcu w wodzie też rozpuszczają się substancje, które nie tworzą wiązań wodorowych.

No i jak wyżej - to co napisała AnnaW_UO.
biolog428
Posty: 225
Rejestracja: 13 paź 2012, o 14:25

Re: właściwości wody

Post autor: biolog428 »

Nie wiem, jednak w książce jest napisane, że woda rozrywa wiązania wodorowe miedzy substancjami i zastępuje je własnymi, które tworzy i w ten sposób substancja ta staje się rozpuszczalna w wodzie. I w książce jest napisane że jest ona uniwersalnym rozpuszczalnikiem

biolog428
Posty: 225
Rejestracja: 13 paź 2012, o 14:25

Re: właściwości wody

Post autor: biolog428 »

A więc?

Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: właściwości wody

Post autor: Giardia Lamblia »

Co a więc", z tego co się orientuję, wiązania wodorowe dotyczą polarnych cząsteczek. Woda nie jest uniwersalnym rozpuszczalnikiem. Poczytaj o rozpuszczalnikach.
Karol17Rz
Posty: 3
Rejestracja: 13 sie 2013, o 14:17

Re: właściwości wody

Post autor: Karol17Rz »

Dzięki występowaniu wiązań wodorowych woda ma właściwości topnienia/ wrzenia/ napiecia powierznichowego/ wysokiego ciepła właściwego. Dzięki budowie polarnej(dipol dwubiegunowy) woda ma charakter obojętny chemicznie co oznacza, że tworzy świetne środowisko dla różnorodnych reakcji w organizmie, choć sama nie bierze w nich udziału. Woda rozpuszcza tylko substancje o podobnej POLORANEJ budowie. d Myśle, że to jest poprawne, to polecenie jest z książki, wszystko tam ładnie jest napisane Polecam jeszcze raz dobrze przeczytaćNie jest wcale takie trudne D.
Suliya
Posty: 1
Rejestracja: 8 gru 2019, o 18:07

Re: właściwości wody

Post autor: Suliya »

Witam serdecznie wszystkich
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość