Macierzanka zwyczajna

Pomoc w oznaczaniu roślin oraz znalezieniu literatury. Robisz zielnik i szukasz pomocy, pomożemy w zidentyfikowaniu i nazwaniu roślin.
Biegac
Posty: 119
Rejestracja: 14 maja 2013, o 15:36

Macierzanka zwyczajna

Post autor: Biegac »

Kolejna fioletowa roślinka. Jak brzmi jej nazwa?
Załączniki
Macierzanka zwyczajna
Macierzanka zwyczajna
1
1
2
2
3
3
4
4
Awatar użytkownika
DrTrutek
Posty: 720
Rejestracja: 22 cze 2009, o 19:36

Re: roślina, fioletowe kwiaty

Post autor: DrTrutek »

Macierzanka zwyczajna. Ma czterokanciastą, owłosioną na kantach łodygę. Powinna pachnieć tymiankiem (jak syrop od kaszlu) lub cytryną.
Awatar użytkownika
BJC
Posty: 175
Rejestracja: 6 mar 2011, o 13:40

Re: roślina, fioletowe kwiaty

Post autor: BJC »

Też mam coś w fiolecie. Bagna, torfowisko, kwitnie teraz (pojedyncze kwiatki z rzadka) obok centurii i torfowca.
Awatar użytkownika
DrTrutek
Posty: 720
Rejestracja: 22 cze 2009, o 19:36

Re: roślina, fioletowe kwiaty

Post autor: DrTrutek »

BJC, - nie sprawiaj mi zawodu - tak Cię cenię i wierzyłem w Ciebie. Nie znasz nawet rodzaju? To przecież wierzbownica - taki charakterystyczny rodzaj. Niestety za mało danych do oznaczenia, bo to trudny rodzaj. Z podanego siedliska można podejrzewać w. błotną. Poczytaj tutaj (zwłaszcza o charakterystycznych bulwkach).
Awatar użytkownika
BJC
Posty: 175
Rejestracja: 6 mar 2011, o 13:40

Re: roślina, fioletowe kwiaty

Post autor: BJC »

Pierwsze słyszę Jestem samoukiem i mam spore braki, niektórych rodzajów w ogóle nie znam, z jednoliściennych właściwie orientuję się tylko w storczykach. Znam większość chronionych i rzadkich roślin, ale już z tymi bardziej pospolitymi często nie daję rady. Całe szczęście wiem, że zawsze mogę liczyć na sztab mądrych ludzi z Tobą na czele

PS: Kolejny rok bez wątlika a przez tą suszę tojadom strasznie wolno idzie kwitnienie.
Awatar użytkownika
DrTrutek
Posty: 720
Rejestracja: 22 cze 2009, o 19:36

Re: roślina, fioletowe kwiaty

Post autor: DrTrutek »

Wątlik błotny nie jest wymieniony w Czerwonej Księdze Woj. Łódzkiego, chyba dlatego, że go tu nigdy nie było. Widziałeś to kiedyś? Nawet nie marzę o takich znaleziskach.
Awatar użytkownika
BJC
Posty: 175
Rejestracja: 6 mar 2011, o 13:40

Re: roślina, fioletowe kwiaty

Post autor: BJC »

U mnie, w Dąbrowie na młakach niby był. Szukam go od lat, bez efektu. Mam nadzieję że kiedyś nie wrócę z pustymi rękami, w końcu wyblin też dopiero w tym roku ustrzeliłem. Wszystko coraz bardziej zarasta, z trzech gatunków rosiczek został jeden, tłustosze też na jednej ręce można policzyć. Za to zarazy i wszelkiego kruszczyka coraz więcej w mieście.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości