zakup dobrego mikroskopu (do 8 tys. zł)

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
wiedzmin
Posty: 115
Rejestracja: 7 sie 2013, o 10:44

Re: zakup dobrego mikroskopu (do 8 tys. zł)

Post autor: wiedzmin »

to czekaj bo ja już nie rozumiem model FXA ma DIC?

Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: zakup dobrego mikroskopu (do 8 tys. zł)

Post autor: planapo »

w zestawie nie ma, ale MOZE miec, bo ma pelne mozliwosci rozbudowy. Kompletu raczej nie kupisz, chyba ze za tyle:

Kod: Zaznacz cały

spachoptics.com/FXA_p/nikon-microphot-fxa.htm
tu jest dodatkowo z FL co nie jest konieczne, ale jak pisalem - komponenty DIC do niego sa BARDZO trudne do zdobycia. Za 2-3 lata obserwacji ebaya widzialem je moze ze 3-4 razy.
1.jpg
wiedzmin
Posty: 115
Rejestracja: 7 sie 2013, o 10:44

Re: zakup dobrego mikroskopu (do 8 tys. zł)

Post autor: wiedzmin »

to chyba pozostaje mi Zeiss po niedzieli jadę do Berlina do komisu optycznego może coś wyrwę za dobrą cenę. Za czymś dla Was się rozejrzeć?

wiedzmin
Posty: 115
Rejestracja: 7 sie 2013, o 10:44

Re: zakup dobrego mikroskopu (do 8 tys. zł)

Post autor: wiedzmin »

mikroskop-carl-zeiss-jena

co to za Zeiss?
JohnyM

Re: zakup dobrego mikroskopu (do 8 tys. zł)

Post autor: JohnyM »

To jest właśnie ergaval.
Słuchaj, microphot to nie jest jedyny mikrposkop na rynku. Amplival jest właśnie jego odpowiednikiem ze strony zeissa, a możliwości rozbudowy sprawiają, że microphot wygląda przy nim jak zabawka (i inne mikroskopy). Amplival ma też najłatwiejszy dostęp do pospolitych części i jedne z lepszych cen.
Teraz japońce: nikon microphot i olympus Vanox ah-2 to najwyższe modele, dobrze znam tylko ten drugi. Został przez olympusa okrzyknięty uniwersalnym". Ma pełno foto-portów, wszystkie podstawowe techniki i możliwośc pełnej automatyzacji. ale to są duże pieniądze i lata kompletowania.Dostępność części znikoma, choć regularnie się pojawiają. Ceny są wysokie.
Następny krok to systemy z optyką na 00. O olympusie możesz zapomnieć, nikon jest troszkę tańszy ale dalej poza zasięgiem. i tu znowu wybija się zeiss jena. Jego obiektywy 250CF - GF były przez niektórych uważane za lepsze niż japończyki i tutaj zachowano budowę bloczkową i pełne możliwości rozbudowy.
Jednak z twoim budżetem jedyny DIC o którym możesz myśleć to PZO.
Sam slider do olympusa to 1500$, podstawowy kondensor z pryzmatami to kolejne 2000$ a uniwersalny dużo drożej.
Trzeba jeszcze dodac ze ceny wygladaja tak jak wygladaja ze względu na dostepnosc w Polsce. To co kupisz u nas jest duzo tansze niz na ebayu. A że niektórych rzeczy u nas poprostu nie ma.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: zakup dobrego mikroskopu (do 8 tys. zł)

Post autor: planapo »

mialem Microphota wiec o swoich doswiadczeniach mowie (: nie uwazam ze jest najlepszy ever ( ale na pewno bardzo dobry i rownorzedny jemu podobnym innych marek.

Zeiss ma te zalete ze sciagasz czesci glownie z Europy ale jesli chodzi o Jenaval/Jenamed to z DIC chyba tez latwo nie jest.
Sam slider do olympusa to 1500$
ale to nowy, uzywany jednak taniej dostaniesz.
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: zakup dobrego mikroskopu (do 8 tys. zł)

Post autor: Pickul »

Odbiegając trochę od tematu.
Ja się wypowiadał nie będę i nie polecam konkretnego mikroskopu, choć odosobnicie skłaniam się w kierunku Japończyków.

Nie zapominajcie że sercem każdego mikroskopu jest obiektyw. To jego jakość ma największy wpływ na obserwowany obraz.
Wszystko poza Fluo i DIC można zrobić właściwie samodzielnie.
Np. moja polaryzacja to połączenie polaryzatora Zeissa, kompensatorów Lomo i chińskiego analizatora. Wszystko na chińskim mikro z kondensorem PZO i optyką Nikona i działa zaskakująco dobrze. Czy filtr UFG kolegi planapo - rewelacja. Kontrast fazowy mam bardzo hybrydowy itd.

wiedzmin jak wiesz co chcesz robić z mikroskopem to już połowa sukcesu. Jeżeli celujesz w mikrofotografię to kierunek jest jeden obiektywy klasy planapo.
Skończona dł. tubusu 160 mm - jest znacznie bardziej elastyczna w konfiguracji.
JohnyM

Re: zakup dobrego mikroskopu (do 8 tys. zł)

Post autor: JohnyM »

Co do microphota, to jemu nic nie ujmuję. Chodzi mi o to, że mikroval (amplival/epival itp.) mają miażdżące nawet współczesne mikroskopy - możliwości rozbudowy. Problemem jest to, że jena jakoś nie miała ochoty tworzyć instrukcji w innym języku niż niemieckim i często nie mam pojęcia do czego służy system 3x wielkości mikroskopu (który i tak jest już potężny dla przykładu:

ebay.de/itm/VELOMET-interphako-A-Carl-Zeiss-Jena-Zubehor-10632-/270550014366

Są do nich mikromanipulatory, stacje zmotoryzowane i wiele innych dziwnych wynalazków, których niesposób znaleźć w najnowszych konstrukcjach olympusa/nikona/leica i nawet zeissa. Obiektywy od acromatów, przez plany i planapo aż do GF-Planapo POL w wersjach ze szkiełkiem (DIA) i bez szkiełka (epi).
Na pewno można powiedzieć, że jeśli w czasach produkcji amplivala coś istniało, to do amplivala można to dostać (po krótszych lub dłuższych poszukiwaniach) ale często nawet niemcy nie wiedzą do czego to służy. jest nawet temat na niemieckim forum do identyfikowania przedziwnych części do tych mikroskopów, niestety mój niemiecki jest kulawy
Jenamed to wersja okrojona, nie ma sensu w nią inwestować (choć właściwie wymogi 90% użytkowników spełnia). Wiem, że części do tych mikroskopów jest dużo, ale sam się specjalnie za nimi specjalnie nie rozglądałem. Napewno nawet w tej chwili są slidery na ebayu, ceny oczywiście nieakceptowalne.

Co do olympusa, to przez pół roku monitoringu widywałem nie najdroższe pryzmaty do kondensora, raz kondensor uniwersalny, dwa razy zdekompletowany zmotoryzowany i często zwykły pięciogniazdowy. Jednak slidery, może mi jakieś umknęły, ale poniżej 1500$ nie trafiłem (był tańszy ale do światła odbitego). Często za to były kompletne mikroskopy w stosunkowo (bardzo stosunkowo) rozsądnych cenach z DIC.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: zakup dobrego mikroskopu (do 8 tys. zł)

Post autor: planapo »

Ciekawe informacje na temat Amplivala - rzeczywiscie maszyna. Przy swoim wyborze nie bralem go w ogole pod uwage, wahalem sie chwile jedynie przy Jenamed/Jenaval, ale srednia dostepnosc czesci i mniejsza ilosc znawcow, na ktorych pomoc mozna liczyc mnie troche przestraszyla.
celujesz w mikrofotografię to kierunek jest jeden - obiektywy klasy planapo.
Fluoryty tez spokojnie daja rade, a i z planu tez sporo wyciagnie (: aparat i jego dobre podlaczenie do mikroskopu bywa czasem wazniejsze, ale nie ma sie znowu nad tym rozwodzic, chyba ze wiedzmin bedzie chcial (:
wiedzmin
Posty: 115
Rejestracja: 7 sie 2013, o 10:44

Re: zakup dobrego mikroskopu (do 8 tys. zł)

Post autor: wiedzmin »

Chodziło mi o przeżyciowe oglądanie preparatów samo jasne pole mało daje dlatego myślę o Amplivalu z Interphako. Czy oglądając okiem preparat obiektywem plan i planapo jest duża różnica?
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

[Link] zakup dobrego mikroskopu (do 8 tys. zł)

Post autor: planapo »

Czy oglądając okiem preparat obiektywem plan i planapo jest duża różnica?
poczytaj i poogladaj tutaj: testy-obiektywow-porownania-i-do-wiadcz ... 914-45.htm

jesli nie planujesz robic dobrych zdjec (najwyzszej jakosci) to kupowanie obiektywow plan apo jest bez sensu, zreszta wtedy i tak nie zmiescisz sie w planowanym budzecie. lepiej zainwestowac najpierw w inne techniki obserwacyjne.
JohnyM

Re: zakup dobrego mikroskopu (do 8 tys. zł)

Post autor: JohnyM »

Planachromaty są sensowne tylko wtedy gdy oglądamy duże i płaskie obiekty - DOBRE (niepofałdowane) skrawki z mikrotomu, cienkie preparaty przyżyciowe, zgłady i szlify itp. Dają więcej ostrego pola widzenia. I tu pojawia się pytanie, czy warto za nie płacić - skoro tak, to pewnie warto i za nasadkę superwide. Dzisiaj to już standard (plany), bardzo wygodne przy rutynowych badaniach gdzie można szybko przelecieć praparat (choć super-wide byłby lepszy ) Mają odrobinę pogorszoną głębię ostrości, co określa się jako płaskie pole widzenia". Planapochromaty osiągają 1wsze miejsce w rankingu przecenionych przedmiotów. Znacznie taniej i z lepszym efektem będzie wyposażyć mikroskop w DF, KF albo nawet DIC. Te starsze z systemu na 160 są bardzo upierdliwe w użyciu. Bardzo mała głębia ostrości, co jest może i dobrze dla mikrofoto, ale nieznośne dla osób, które muszą przeglądać rutynowo preparaty. Jakość obrazu jest jednak znacznie lepsza. Teraz żałuje, że pozbyłem się swoich (początkowo dużo siedziałem przy mikroskopie i były po prostu zbyt upierdliwe w użytku). Te nowsze z systemu 00 to zupełnie inna bajka.

Zresztą teraz mikroskop klasyczny już odchodzi na 2-plan. Mikroskopy stereoskopowe Zeissa mają miskę z trzema obiektywami stereo i dzięki temu dają ciągły zoom od 1 do 850x . Niestety nie opracowano dla nich jeszcze kontrastu fazowego i DIC (resztę mają )
wiedzmin
Posty: 115
Rejestracja: 7 sie 2013, o 10:44

Re: zakup dobrego mikroskopu (do 8 tys. zł)

Post autor: wiedzmin »

może dozbieram do tych 10 tys nie wiem czy by to zbytnio coś zmieniło gdybym dozbierał. Ale decyzję wstępnie podjąłem i chyba ze względu na dostępność części i możliwości rozbudowy będzie to Amplival.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość