metabolity wtórne w kulturach in vitro

Specjalistyczne forum biotechnologiczne. Metody biotechnologiczne: real-time PCR, western-blot, dot-blot, barwienie, chromatografia, dializa. Zakup, stosowanie odczynników: enzymy restrykcyjne, polimerazy DNA, drabinki i markery białkowe, kwasy nukleinowe, primery do sekwencjonowania, pożywki bakteryjne... Aparatura laboratoryjna, badawcza.
pytnio

metabolity wtórne w kulturach in vitro

Post autor: pytnio »

hej!
czy ktos mógłby mi pomóc w napisaniu referatu o metabolitach wtórnych w kulturach komórek in vitro
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: metabolity wtórne w kulturach in vitro

Post autor: Savok »

A co potrzebujesz konkretnie?
pytnio

Re: metabolity wtórne w kulturach in vitro

Post autor: pytnio »

konkretnie to interesuje mnie produkcja metabolitow wtornych w kulturach komórkowych ale z punktu widzenia biologii komorki i w ogole nie wiem jak sie za to zabrac :/
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: metabolity wtórne w kulturach in vitro

Post autor: Savok »

Nie powiedzialbym, zebys zawezil temat.
Chodzi ci o powstawanie metabolitow? Wplyw na komorke? Sposoby utylizacji przez komorke? Sposoby radzenia sobie z tym w hodowlach komorkowych

Z tak zadanym pytaniem nikt sobie nie poradzi.
pytnio

Re: metabolity wtórne w kulturach in vitro

Post autor: pytnio »

chodzi mi o powstawanie metabolitow :) tzn tak mi sie wydaje, bo temat jest produkcja metabolitow wtornych w kulturach komorek in vitro :( i nie chodzi o jakies produkcje w bioreaktorach
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: metabolity wtórne w kulturach in vitro

Post autor: Savok »

Ehh. temat rzeka. Ale to jest tak: metabolitem wtornym jest kazdy zwiazek, jaki powstaje w komorce w wyniku procesow biochemicznych i nie jest metabolizowany dalej. Wiekszosc z nich jest toksyczna dla komorki i jest wydalana na zewnatrz, tak jak chociazby mocznik czy dwutlenek wegla.
Kazdy rodzja komorek tworzy takie zwiazki. W hodowlach in vitro problem jest z nagromadzaniem sie metabolitow wtornych w pozywkach, poniewaz sa to kultury czyste i nie ma innych organizmow, ktore mogly by te zwiazki utylizowac.
Z tego powodu co jakis czas komorki sie pasazuje, czyli przenosi do swiezej pozywki.

Czesto jednak sie wykorzystuje hodowle in vitro do produkcji metabolitow wtornych, ktore sa korzystne. Glownie w tym zakresie sprawdzaja sie komorki roslinne i hodowle kalusa. Wiele z roslinnych metabolitow wtornych stosowanych jest jako leki, a ten typ hodowli ulatwia ich pozyskiwanie, wystarczy zerac pozywke i wyekstrahowac rzadany zwiazek.

Co do konkretnych produktow, to polecam zajzec do ksiazek akademickich do biochemii, npBiochemia Harpera lubBiochemia Lubert Stryer. Tam znajdziesz rozpisane i opisane konkretne szlaki metaboliczne.

Nie wiem co jeszcze Ci napisac. Moge odpowiedziec na konkretne pytania, ale z ogolnikow tak z nikad troche trudno wiecej napisac.
pytnio

Re: metabolity wtórne w kulturach in vitro

Post autor: pytnio »

a wiesz cos moze na temnat teorii pułapkowania jonów moŻe jakies artykuły bys mi mógł polecic bo mi nie chodzi o to, zebys mi wszystko napisał, tylko posiadasz moze jakies materiały, ktore ja sobie opracuje.
pytnio

Re: metabolity wtórne w kulturach in vitro

Post autor: pytnio »

albo związek produkcji m.w. z róŻnicowaniem komórek, to by mnie tez bardzo ineteresowało
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: metabolity wtórne w kulturach in vitro

Post autor: Savok »

Wiadomosci podstawowe o kulturach tkankowych in vitro:
Hodowla komórek i tkanek / pod red. Stanisławy Stokłosowej

Pulapka jonowa to uklad emiterow pol elektromagentycznych pracujacych w prozni. W przestrzeni miedzy nimi wszystkie sily elektromagnetyczne znosza sie wzajemnie, wiec rowniez jon przechodzacy rpzez takie miejsce jest zatrzymywany przez otaczajace go pola EM.

Bardzo powszechna pulapka jonowa jest uklad kwadruplowy wykorzystywany w spektrometrach mas.
Odpowiednia manipulacja polem magnetycznym pozwala na selektywne uwalnianie jonow z pulapki do analizatora mas.
pytnio

Re: metabolity wtórne w kulturach in vitro

Post autor: pytnio »

znalazłam juz jakies artykuły.
dziekuje Ci za pomoc :)
pozdrawiam
Awatar użytkownika
MiRACiDiUM
Posty: 892
Rejestracja: 20 wrz 2005, o 01:00

Re: metabolity wtórne w kulturach in vitro

Post autor: MiRACiDiUM »

Pytnio, polecam Ci lekturę Fizjologii roślin pod red. J. Kopcewicza.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości