Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Forum dla uczniów przygotowujących się do olimpiady biologicznej. Zadania, testy, przykładowe prace badawcze. Wymiana informacji i wiedzy biologicznej.
marangan
Posty: 43
Rejestracja: 16 cze 2010, o 07:46

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: marangan »

Tchorz, ja zaryzykowałam tak w tym roku no i mi się to w 100% opłaciło, a skoro juz w tym roku przeszedłeś I etap olchema to masz wiedzę wystarczającą na maturę prawdopodobnie juz teraz A byłam w jeszcze gorszej sytuacji niż Ty, bo mi w II kl. zabrakło i w jednej i drugiej olimpiadzie sporo. A Olchem chyba nie musi obcinac liczby osob, bo tam w II etapie zawsze coś koło 300 brali z tego co pamietam, wiec to i tak mniej niż 600 z biologii w II. Ale to tylko moje przypuszczenia, nic nie wiem na pewno.
Awatar użytkownika
Smile_Forever
Posty: 1239
Rejestracja: 17 sty 2013, o 18:41

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: Smile_Forever »

Ja również nic nie słyszałam o zmniejszaniu liczby osób na olchemie, więc pewnie się nic nie zmieni
Awatar użytkownika
Vidavell
Posty: 18
Rejestracja: 23 lut 2013, o 23:39

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: Vidavell »

Z góry przepraszam, ale przeszukiwanie tych wszystkich stron owego działu w celu odpowiedzi na moje pytanie, jest czymś na moją głowę nierealnym P
Więc zadam pytanie ponownie, na pewno gdzieś już było niejednokrotnie zadawane, bo czytałam, ale moja głowa mi nie pozwala zapamiętywać za pierwszym razem Mianowicie:
Jakiej użyć czcionki? Powiem szczerze, że Time New Roman nie przypadł mi do gustu
bioman
Posty: 718
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 18:08

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: bioman »

Vidavell, TNR nie jest moją ulubioną czcionką, jednak musze stwierdzic, ze to najlepsze formalna czcionka. Jest używana przy dokumentach, ważnych pismach, pracach magisterskich itp. Poza tym jest czytelna, szeryfowa (co dosyc istotne) i nie męczy wzroku.

Wydaje mi się, że wlasnie jej powinnaś uzyc. Ja zrobiłem myk i użyłem 13 pkt (troche niestandardowo), jest wieksza niz 12, ale nie na tyle mniejsza od 14 zeby ktos sie zorientował (w przypadku kiedy musisz sie zmiescic, a masz duzo tekstu). A do tego dodałem nagłowki (WSTĘP, METODYKA itp.) Arialem pogrubionym. Po wydrukowaniu praca wyglądała naprawdę bardzo estetycznie w porownaniu chociazby do prac moich kolegów. Zadbałem o interlinie, wyrównanie tekstu i to czego nienawidzę - zostawianie pojedynczych liter na końcu wersu.

P.S. Starałem się, aby pod tym względem praca była nienaganna (żeby pozniej nie zalowac, ze sie na takim czyms punkty straciło).

Jeśli bardzo ci ten Times nie pasuje, to zmień ale na inną czcionkę szeryfową. Wg mnie czcionki typu Arial (czyli bezszeryfowe) zupełnie nie pasują.
lafoniz
Posty: 83
Rejestracja: 27 sty 2013, o 19:29

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: lafoniz »

Mam następujące pytanie - czy podczas interpretacji wyników mogę powołać się na wcześniej wykonane przeze mnie dodatkowe doświadczenie (w ramach pracy badawczej), potrzebne do interpretowania wyników, ale pośrednio związane z tematem? Przykładowo mogę napisać, że wykonałem dodatkowe doświadczenie po to, aby mieć pewność, że prawidłowo zinterpretowałem wyniki?
Awatar użytkownika
Smile_Forever
Posty: 1239
Rejestracja: 17 sty 2013, o 18:41

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: Smile_Forever »

lafoniz, jak zrobiłeś dodatkowe doświadczenie w ramach swojej pracy,to jak najbardziej możesz, a nawet powinieneś je przedstawić na stronie z wynikami i powołać się na nie w dyskusji
Awatar użytkownika
Matcayn
Posty: 27
Rejestracja: 11 mar 2012, o 22:16

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: Matcayn »

Cześć, mi z kolei nauczycielka mówiła, że w tym roku do prac należy dołączyć wersję cyfrową - rozumiem że jako płytę CD, ale co z ubiegłorocznymi pracami, czy mam ją jeszcze raz wysłać tyle że dodatkowo z płytą skoro i tak w rejonie nie będzie już oceniana?

neutrofil
Posty: 56
Rejestracja: 9 mar 2012, o 00:09

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: neutrofil »

Matcayn, nie, pracę ubiegłoroczną 30+pkt z którą startujesz nie trzeba wysyłać płytki, NIE dotyczy to nowych prac lub jeśli startujesz pierwszy raz lub poprawiasz prace
bioman
Posty: 718
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 18:08

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: bioman »

Szkola sie zaczela, a wasze powtórki do OB? Ja sie ciągle zastanawiam kiedy, co i jak. Pewne rzeczy oczywiście juz powtarzam, ale nie wiem czy narzucać tempo, bo do stycznia wiedza lubi znikać. A wy jak sadzicie? Do grudnia planuje powtarzac te rzeczy mniej ważne i tych co jest bardzo dużo (Np. Zoologia, z ktora utknąłem), a juz później te szczegółowe powtórki i najwazniejsze rzeczy

Awatar użytkownika
Smile_Forever
Posty: 1239
Rejestracja: 17 sty 2013, o 18:41

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: Smile_Forever »

A propos powtórek - ja zaczynałam zawsze bardzo wcześnie, bo wolałam powtarzać systematycznie, w dłuższym okresie czasu, ale się nie przemęczać, tzn. nie spędzać nad tym kilku godzin w ciągu jednego dnia Oczywiście to zależy od indywidualnego systemu nauki każdej osoby, ale generalnie bioman dobrze robisz, że już zaczynasz się przygotowywać Nie mniej jednak właśnie w styczniu warto sobie przypomnieć te wszystkie szczególiki, bo to rzeczywiście lubi uciekać z głowy
YOLO
Posty: 46
Rejestracja: 21 sie 2012, o 08:29

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: YOLO »

no ja własnie tez zamierzam juz zaczac powtorki, tylko troche nie wiem jak to sobie rozplanowac czy np od zoologi czy od komorki, metabolizmu. Momentami mam wrazenie, ze ta matura i OB mnie przerastaja i wpadam w panike, ze nie dam rady
neutrofil
Posty: 56
Rejestracja: 9 mar 2012, o 00:09

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: neutrofil »

znam to uczucie . dla mnie dostanie się do centralki (wg starych zasad, bez limitu 600 osób) było łatwiejsze, niż napisanie matury na 100% z biologii. Ogólnie robiąc zadania maturalne, to ok wszystko rozumiem, ale najgorsze jest napisanie odpowiedzi która spełnia wymagania kluczu Aktualnie jestem w kropce, bo nie wiem czy uczyć się na OB, czy skupić się na maturze.
bioman
Posty: 718
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 18:08

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: bioman »

Pewnie wy, podobnie jak i ja, bierzecie udzial drugi raz. Materiał z biologii dzieki temu mamy w jakims stopniu opanowany, wiec wg mnie najlepiej jest sie teraz skupić na nauce do matury z chemii i nauki biologii pod kątem OB, a maturę z biologii zostawic Sb gdyby sie w olimpiadzie nie powiodło, od stycznia.

Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 4 gości