systematyka organizmów na etapie centralnym OB

Wszystko o olimpiadzie biologicznej i olimpiadzie wiedzy ekologicznej oraz konkursach przyrodniczych dla uczniów, studentów i miłośników przyrody.
kuba s
Posty: 19
Rejestracja: 1 mar 2012, o 12:20

systematyka organizmów na etapie centralnym OB

Post autor: kuba s »

Chciałbym się dowiedzieć jakie organizmy mogą się pojawić na pytaniach z systematyki na etapie centralnym. Słyszałem, że niektórym się trafiły pstrągi albo pierwiosnki. Czy może tak się zdarzyć, że dostanę do usystematyzowania jakiegoś nicienia albo owada, którego z pewnością nie rozpoznam?
Awatar użytkownika
Smile_Forever
Posty: 1239
Rejestracja: 17 sty 2013, o 18:41

Re: systematyka organizmów na etapie centralnym OB

Post autor: Smile_Forever »

kuba s, pytasz o część ustną, tak? Organizmy jakie się tam trafiają do rozpoznania są różne, raczej nie są to jakieś bardzo wyszukane gatunki, ja np. miałam jałowca w II klasie i oprócz rozpoznania go nie musiałam podawać całej jego systematyki Oczywiście są łatwiejsze i trudniejsze gatunki do rozpoznania, często jednak inne wylosowane pytania mogą ułatwić identyfikację (np. są związane ze zjawiskiem, którego ten gatunek jest podręcznikowym przykładem)
kuba s
Posty: 19
Rejestracja: 1 mar 2012, o 12:20

Re: systematyka organizmów na etapie centralnym OB

Post autor: kuba s »

Z jakich książek najlepiej się uczyć, żeby nauczyć się systematyki. Takie, w których wszystko czego potrzeba jest razem szczegółowo zebrane nie tak jak w biologii Campbella.
Awatar użytkownika
Smile_Forever
Posty: 1239
Rejestracja: 17 sty 2013, o 18:41

Re: systematyka organizmów na etapie centralnym OB

Post autor: Smile_Forever »

kuba s, konkretnych gatunków osobiście uczyłam się ze Spotkań z przyrodą Multico (przez przeglądanie, jestem typowym wzrokowcem), a jako takiej systematyki, czyli przynależności organizmów do taksonów to raczej orientacyjnie z różnych źródeł, głównie na podstawie podręczników, Villeego lub Campbella Ale prawda jest taka, że co źródło to są różnice w systematyce
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości