Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Forum dla uczniów przygotowujących się do olimpiady biologicznej. Zadania, testy, przykładowe prace badawcze. Wymiana informacji i wiedzy biologicznej.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Medycyna Lwów »

pewnie możesz wziąć ale temat bym bardziej uściślił bo antropogeniczne sa i rożne pyły np. i CO2 etc.
Temat musi być konkretny.
smoq

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: smoq »

Aha. Ale czy istnieje jeszcze moŻliwośc zmiany tematu, skoro tamten temat juŻ zatwierdziła KO?
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Medycyna Lwów »

Zmiany kosmetyczne jak najbardziej, ale zmieniać temat np. z botanicznego na zoologiczny jest czymś niedopuszczalnym.
Eliza

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Eliza »

Co myślisz o temacie: Symulowany rozwój korzeni rzeŻuchy na róŻnych poŻywkach mineralnych i organicznych.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Medycyna Lwów »

Temat jest ok tylko nie przesadź z ilością rodzajów pożywek i co ma znaczyćstymulowane".

C.d. porad dotyczących prac badawczych (w związku zapotrzebowaniem forum):

I. Temat (c.d.)
Jakie tematy pracy badawczej odpadają, czyli albo są dyskwalifikowane, albo są oceniane bardzo nisko?
* prace badawcze na zwierzętach kręgowych lub gatunkach chronionych - NIE WOLNO! wykonywać pracy w której mamy kontakt ze zwierzęciem - prace obserwacyjne mogą być alebezdotykowe"
* prace bez wyraźnie wyodrębnionej próby kontrolnej są dyskwalifikowane
* prace na temat tendencyjny są mimo czasem dobrego wykonania nisko oceniane, np. wyniki badania wpływu światła czy wody na fotosyntezę są dość oczywiste, tak samo pracę referujące lub mające oparcie w literaturze, np. opis pomniku przyrody czy PN - prace są bezcelowe, bo takie fachowe opisy zostały wykonane i nie ma taka praca wartości poznawczej
* prace w których zadaje się ból lub nawet uśmierca zwierzę, np. badanie wytrzymałości na głód ślimaków
* prace na gatunkach egzotycznych - odradzam, gdyż ciężko zazwyczaj znaleźć podobne do macierzystych warunki ich życia, nawet w domu
* niedopuszczalne są prace badawcze na gatunkach inwazyjnych, niebezpiecznych, pasożytniczych groźnych dla człowieka - np. Dyphilobothrium sp., czy widliszek z Plasmodium vivax.
etc.
Ziom z podlasia

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Ziom z podlasia »

Pytanko pierwsze:
Czy zdjęcia są konieczne
Czytałem regulamin pare razy jednak znalazłem tylko opis, Że zdjęcia nie są ozdobnikami i muszą by wyraźne.
Pytanko drugie: czyli jest poprawna zmiana zwpływ danego czynnika na ontogeneze danego gatunku nawpływ danego czynnika na wybrane gatunki roślin (i tu wymieniam 4 gatunki)"
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Medycyna Lwów »

Zdjęcia sa wskazane, jak powiedziała pewna pani dr biologii z UW praca nie może byćprzegadana i przekombinowana - sam tekst jest bardzo nieatrakcyjny, oczywiście zdjęcie własnego wykonania sa najlepsze.

Czym konkretniejszy temat tym lepiej - tylko co rozumiesz pod słowemontogeneza w tym przypadku, żeby nie było niedopowiedzeń.
arti
Posty: 437
Rejestracja: 2 sty 2007, o 15:51

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: arti »

Ja myślę nad pewnym tematem mianowicie: ”wpływ grzybów z gatunku X na zwierze y”

[ Dodano: Nie Sie 26, 2007 16:22 ]
jak myslicie czy to dobry temat
Ziom z podlasia

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Ziom z podlasia »

No dokładniej mi chodziło o wzrost i rozwój rośliny (ale moja nauczycielka uznała ze lepiej ontogeneza ogólniej.) W sumie myślałem o czyms w styluetapu postembrionalnego". Sam juŻ nie wiem

Szybkie pytanie- moge poza plakatem miec cos w stylu zielnika z tymi okazami i czy to oceniałaby komisja
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Medycyna Lwów »

taki ewentualny zielnik komisja moze ocenić tylko podczas obrony pracy - etap ustny - z doświadczenia wiem, że nie warto robić żadnych zielników, cyz albumów, bo prace są słabo oceniane punktowe na okręgowym, bo przecież takie zielnika nie wyslesz im razem z plakatem, bo nie wolna, a jest on z drugiej strony integralna częścia pracy.
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: WojtekB »

Czy taki temat (przykładowo): Porównanie składu gatunkowego oraz wpływ człowieka na awifaune terenów zurbanizowanych, nie jest zbyt ogólny. Chodzę do szkoły gdzie mało osób brało udział w olimpiadzie biologicznej, więc proszę o wyjaśnienie, czy taki temat jest zły i dlaczego.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Medycyna Lwów »

no trochę za ogólny uważam. W ogóle zawsze mi mówiła pani profesor, żeby unikać sformułowań w temacie typuwpływ człowieka",wpływ antropopresji",wpływ stresu środowiska itp. Są to zbyt ogólne, niemierzalne bezpośrednio, wynikające z synergizmu wielu czyników pojęcia, lepiej sie do nich odnieść we wnioskach pracy niż w temacie. Lepiej porównuj skład awifaun, ale też w granicach rozsądku, żeby nie pisać żadnych niepowołanych wniosków.
Ziom z podlasia

Re: Olimpiada Biologiczna - prace badawcze - porady

Post autor: Ziom z podlasia »

Czyli wystarczy zwykła fotka w wysokiej rozdzielczości? I wreszcie mam problem z samym plakatem. Czy ewentualne zdjęcia moŻna umieścić jako element tych 6 kartek czy oddzielnie
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości