Kamera do mikroskopu - prośba o ocenę

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
Blathmac
Posty: 186
Rejestracja: 14 mar 2013, o 15:49

Kamera do mikroskopu - prośba o ocenę

Post autor: Blathmac »

Cześć,
co myślicie o tych dwóch kamerach do mikroskopu? Nie stać mnie na lepsze, a te wydają się całkiem w porządku chociaż rozdzielczością raczej nie powalają.
Zależy mi na niej, bo chcę porobić jakieś zdjęcia. Poza tym, łatwiej oglądać mi na komputerze, bo mam wadę wzroku i niewyraźnie widzę przez okular.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Kamera do mikroskopu - prośba o ocenę

Post autor: planapo »

do zdjec niestety nie bardzo sie to nadaje, to raczej kiepski sprzet ale tez przydalo by sie sprecyzowac co to sa jakies zdjecia, bo byc moze ze okaze sie, ze taka kamerka starczy.
Blathmac
Posty: 186
Rejestracja: 14 mar 2013, o 15:49

Re: Kamera do mikroskopu - prośba o ocenę

Post autor: Blathmac »

No nie jestem profesjonalistą, po prostu chciałbym porobić w miarę ciekawe zdjęcia, nie takie konkursowe, ale też żeby coś było widać, a nie tylko plamki.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Kamera do mikroskopu - prośba o ocenę

Post autor: planapo »

z nieprofesjonalnych metod popularna jest bardzo prosta polegajaca na przykladaniu aparatu kompaktowego do okularu, tym sposobem mozna zrobic znacznie lepsze zdjecia niz za pomoca takiej kamerki (czasem nawet bardzo dobre), ponizej kilka zdjec zrobionych kompaktem Canon s5is przykladanym recznie do okularu.

jesli taka jakosc Cie satysfakcjonuje to mozemy doradzic jakie apraty sie tu dobrze sprawdzaja.
Załączniki
simocephalus_vetulus-5x-df.jpg
Chydorus sphaericus.jpg
euchlanis-40.jpg
Blathmac
Posty: 186
Rejestracja: 14 mar 2013, o 15:49

Re: Kamera do mikroskopu - prośba o ocenę

Post autor: Blathmac »

Są piękne, chociaż nawet mój mikroskop sam w sobie tak ładnie nie pokazuje różnych rzeczy.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Kamera do mikroskopu - prośba o ocenę

Post autor: planapo »

dzieki (: masz wiec jakis punkt odniesienia. dwa pierwsze sa zrobione przy uzyciu domowych patentow na modyfikacje techniki obserwacyjnej.
Blathmac
Posty: 186
Rejestracja: 14 mar 2013, o 15:49

Re: Kamera do mikroskopu - prośba o ocenę

Post autor: Blathmac »

Tak przy okazji, dlaczego mój mikroskop wszystko rozmazuje przy użyciu obiektywu 40x i 100x?
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Kamera do mikroskopu - prośba o ocenę

Post autor: planapo »

a co to za mikroskop?

trzeba miec troche wprawy w robieniu preparatow zeby uzyskac dobry obraz na 40x i zwlaszcza 100x, podstawowa przyczyna kiepskiego obrazu na wyzszych powiekszeniach to za gruby preparat, inne to np. bardzo slabej jakosci sprzet. 100x oczywiscie tylko z olejkiem.
Blathmac
Posty: 186
Rejestracja: 14 mar 2013, o 15:49

Re: Kamera do mikroskopu - prośba o ocenę

Post autor: Blathmac »

Genetic Pro Mono.
Olejek mam
Ale ciężko mi w domowych warunkach zrobić cieniutki preparat
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Kamera do mikroskopu - prośba o ocenę

Post autor: planapo »

To jest to mikroskop z ktorego jest szansa ze cos sie wyciagnie (: obiektyw 40x jest wbrew trudny, za gruby preparat bardzo degraduje obraz. w zaleznosci co ogladasz - jesli tkanki roslinne, drobne mikroorgtanizmy itp to zrobienie go dobrze nie jest az takie trudne i jest kwestia czasu i wprawy.
Blathmac
Posty: 186
Rejestracja: 14 mar 2013, o 15:49

Re: Kamera do mikroskopu - prośba o ocenę

Post autor: Blathmac »

A czym mam pociąć na cieńsze kawałki? Np. liść sam w sobie jest już bardzo cienki, a na pojedynczą warstwę komórek nożykiem przecież nie przetnę
Awatar użytkownika
Pickul
Posty: 3085
Rejestracja: 23 kwie 2008, o 20:41

Re: Kamera do mikroskopu - prośba o ocenę

Post autor: Pickul »

Dokładnie jak napisał planapo - dobrze przygotowany preparat to podstawa. Do obserwacji liścia potrzebujesz oświetlania Epi /od góry/. Przy oświetleniu najbardziej typowym Dia /od dołu/ trzeba poświęcić trochę czasu i nabrać doświadczenia w preparatyce. Nie wiem co Cię interesuje w mikro świecie ale masę mikroorganizmów możesz znaleźć w kropli wody.

Podlinkowane kamerki - odpuść sobie, są marnej jakości
Blathmac
Posty: 186
Rejestracja: 14 mar 2013, o 15:49

Re: Kamera do mikroskopu - prośba o ocenę

Post autor: Blathmac »

Właśnie muszę skądś sobie nabrać wody. Wziąłem z baseniku ogrodowego, ale nic nie ma. Oczywiście to taki stary, nigdy nie używany basenik, w którym jest tylko brud i woda z deszczu
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość