Stomatologia - Specjalizacja

Jak dostać się na stomatologię, które uczelnie są najlepsze, ile muszę mieć punktów, jakie są zasady rekrutacji na studia medyczne. Wszystko co dotyczy stomatologii na studiach i w pracy zawodowej.
xiam
Posty: 11
Rejestracja: 16 lip 2007, o 14:16

Stomatologia - Specjalizacja

Post autor: xiam »

Witam,
Ostatnio dużo czytałem na temat studiów stomatologicznych , ale nigdzie nie mogłem znaleźć jednoznacznych informacji odnośnie specjalizacji. Czy mógłby mi ktoś napisać jak to jest w przypadku stomatologi. Czy specjalizacje są w ogóle obowiązkowe? Ile czasu trwają ? Jakie uprawnienia ma stomatolog po stażu i zdaniu LDEP ?

Pozdrawiam
ollciaq
Posty: 282
Rejestracja: 5 lip 2007, o 19:13

Re: Stomatologia - Specjalizacja

Post autor: ollciaq »

specjalizacje sa po to aby poszerzac Twoje mozliwosci w wykonaniu zawodu stomatologa D
nie jechac na planie minimum tylko sie rozwijac dzieciaki D
Awatar użytkownika
Andzia
Posty: 667
Rejestracja: 14 sie 2007, o 09:56

Re: Stomatologia - Specjalizacja

Post autor: Andzia »

No to oczywiste jest. Tylko pytanie - co można? Ortodoncja, protetyka.
kallinka1
Posty: 111
Rejestracja: 11 kwie 2007, o 10:12

Re: Stomatologia - Specjalizacja

Post autor: kallinka1 »

Co można

-stomatologia zachowawcza z endodoncją
-protetyka
-chirurgia stomatologiczna
-chirurgia szczękowo-twarzowa
-pedodoncja (ogolnie mowiac stomatologia dziecieca)
-periodontologia (choroby przyzebia)
-ortodoncja
-i chyba epidemiologia, ale to juz takie malo stomatologiczne wg mnie

Z tego co wiem specjalizacja trwa 5 lat, nie trzeba jej robic, ale bez niej nie ma sie tytulu specjalisty.
Jednak nie jest to konieczne, zeby zajmowac sie dana dziedzina, pod warunkiem ze po prostu umie sie to robic, bo lekarz ponosi odpowiedzialnosc.
Czyli np. koncze studia i czuje sie dobrze w protetyce, to po zdaniu LDEP moge sie tym zajmowac (mimo braku tytulu specjalisty)
xiam
Posty: 11
Rejestracja: 16 lip 2007, o 14:16

Re: Stomatologia - Specjalizacja

Post autor: xiam »

Dzięki Kalinka , to wyjaśniło moje niepewności w pewien sposób
martijaa
Posty: 1
Rejestracja: 8 lut 2009, o 18:43

Re: Stomatologia - Specjalizacja

Post autor: martijaa »

Witam. ))
Jestem w 3 klasie LO i już niedługo czeka mnie matura, a po niej chcialabym studiować na AM w Gdańsku stomatologię. Mam jednak bardzo ważne pytanie gdyż nie wiem, czy po ukończeniu 6-ścio letnich studii, bd. konieczność robienie specjalizacji .
TZN. czy jest to koneiczność (np. stomatologia dziecięca, ortodoncja, chirurgia stomatologiczna itd.) czy mogę być po prostu - STOMATOLOGIEM, czyli lekarzem ogólnym w tej dziedzinie ?

Bardzo dziękuję, za wszystkie odpowiedzi. : )))
Pozdrawiam serdecznie.

[ Dodano: Nie Lut 08, 2009 21:54 ]
Aha zapomnialam dopisać, jestem jeszcze zielona w tych tematach i tak właściwie co kryje się pod bardzo tajemniczą nazwą, którą takowa brzmi LDEP ? DDD
Awatar użytkownika
butterflyleg
Posty: 291
Rejestracja: 24 sty 2009, o 16:17

Re: Stomatologia - Specjalizacja

Post autor: butterflyleg »

Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Państwowy
Awatar użytkownika
Cinereus
Posty: 312
Rejestracja: 7 lut 2009, o 00:36

Re: Stomatologia - Specjalizacja

Post autor: Cinereus »

martijaa pisze:czy po ukończeniu 6-ścio letnich studii,
5-letnich studiów tyle trwa stoma.
Cassik
Posty: 5
Rejestracja: 25 mar 2009, o 13:24

Re: Stomatologia - Specjalizacja

Post autor: Cassik »

To ja odkopie wątek Mam kilka pytanek:

1.To po zdaniu egzaminu LDEP mam tytuł lekarza stomatologa i mogę np. borować komuś zęby a także prowadzić ortodoncję abo chirurgię stomatologiczną Jak to jest? Tyle rzeczy na raz mogę robić?
2.Czy specjalizacja składa się tylko z zajęć praktycznych? Nie ma żadnych egzaminów pisemnych I czy na koniec specjalizacji jest jakiś egzamin?
3.Troszkę zboczę z tematu.To właściwie kiedy się wybiera na jaki kierunek (stomatologia, lekarski) chce iść Na 3 roku studiów czy już na początku studiów
4.Jeżeli na studiach stomatologicznych uczą ortodoncji, chirurgii itp. to po co w ogóle jest ta specjalizacja Tylko po to się ją robi, aby więcej zarabiać?

Wielkie dzięki za wszelką pomoc
Awatar użytkownika
kusia
Posty: 56
Rejestracja: 27 lip 2008, o 11:00

Re: Stomatologia - Specjalizacja

Post autor: kusia »

Cassik pisze:To ja odkopie wątek ) Mam kilka pytanek:

1.To po zdaniu egzaminu LDEP mam tytuł lekarza stomatologa i mogę np. borować komuś zęby a także prowadzić ortodoncję abo chirurgię stomatologiczną Jak to jest? Tyle rzeczy na raz mogę robić?
2.Czy specjalizacja składa się tylko z zajęć praktycznych? Nie ma żadnych egzaminów pisemnych I czy na koniec specjalizacji jest jakiś egzamin?
3.Troszkę zboczę z tematu.To właściwie kiedy się wybiera na jaki kierunek (stomatologia, lekarski) chce iść Na 3 roku studiów czy już na początku studiów
4.Jeżeli na studiach stomatologicznych uczą ortodoncji, chirurgii itp. to po co w ogóle jest ta specjalizacja Tylko po to się ją robi, aby więcej zarabiać?

Wielkie dzięki za wszelką pomoc
1. Po zdaniu LDEPu nie masz uprawnień do bycia ortodontą czy chirurgiem szczękowo-twarzowym. Masz uprawnienia do leczenia zębów.
2. specjalizacja to tak jakby dalszy ciąg studiów, z tym że możesz pracować i zarabiac. egzaminy owszem są
3. Kierunek jest oddzielny dla lekarskiego i lekarsko dentystycznego, oddzielna rekrutacja, oddzielne studia.
4. Lekarz specjalista ma więcej uprawnień
Cassik
Posty: 5
Rejestracja: 25 mar 2009, o 13:24

Re: Stomatologia - Specjalizacja

Post autor: Cassik »

kusia: wiesz może ile zarabia osoba która skończyła studia stomatologiczne, a ile osoba która skończyła specjalizacje ortodoncję?
Awatar użytkownika
kusia
Posty: 56
Rejestracja: 27 lip 2008, o 11:00

Re: Stomatologia - Specjalizacja

Post autor: kusia »

Czy Pytania zawsze muszą krążyć wokół pieniędzy? Czy nie można robić czegoś po prostu z pasją? Zwykły Lekarz-dentysta może zarabiać ok 20 tys miesięcznie (jest to uzależnione ile Lekarz pracuje i czy pracuje na kasę chorych czy prywatnie. prywatnie: ok 100 zł za zęba x8 osób dziennie x 5 dni w tygodniu x 4 tygodnie=16 tys) Będąc ortodontą wiadomo więcej. Za Aparat stały za jeden łuk bierze się 1200-3000 zł w zależności od aparatu, za ruchomy około 300-500 zł za jeden łuk. za wizytę około 60 zł. więc sobie przelicz
Awatar użytkownika
karolinas
Posty: 43
Rejestracja: 4 gru 2008, o 15:12

Re: Stomatologia - Specjalizacja

Post autor: karolinas »

tak ale trzeba odliczyć od tego cenę materiałów a np druciki tytanowe są troszku drogie a zwłaszcza że nie można kupić jednego drucika i jednego rodzaju wiec trzeba na początku trochę kasy zainwestować ale na pewno to się szybko zwróci
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości