Lekarski 2013/2014

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
SilentShout
Posty: 851
Rejestracja: 29 cze 2011, o 19:06

Re: Lekarski 2013/2014

Post autor: SilentShout »

Agher pisze:daj spokoj, biochę to ze skrypciku się robiło 30 minut przed zajęciami. A chemia normalnie jest w planie zajęć, więc raczej nie jest fakultetem
ja tam na pierwszą biochemię wolałam obkuć się wcześniej, a następne ćwiczenia to wiadomo
chemia była fakultetem na stomie (przynajmniej w 2012/2013) to myślałam, że na leku po reformie też tak jest
Awatar użytkownika
Agher
Posty: 1157
Rejestracja: 11 sie 2009, o 14:35

Re: Lekarski 2013/2014

Post autor: Agher »

No gdzie, asystentki mialy by sie tej przyjemnosci pozbawic? sama nie wiem jak wy mogliscie mature z chemii zdac tak dobrze.

Awatar użytkownika
village
Posty: 80
Rejestracja: 4 sie 2013, o 08:06

Re: Lekarski 2013/2014

Post autor: village »

ej, to mnie troszkę zjeżyło


a tak o materiale, czy większość to jest nie logiczna masa do wkucia wkucia wkucia na pamięć ? Czy jest coś co mozna brac na logikę, ale nie warto? Jak to jest

i jak to robić by nie zapomnieć? czy to tak interesujące że się nie da zapomnieć? czy wystarczy jedynie systematyka? a moze to kwestia genetyki i pojemności pamięci
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: Lekarski 2013/2014

Post autor: Mårran »

Sporo wbrew pozorom na logikę da się nauczyć, ale równie wiele rzeczy to pierdoły do wkucia. Proporcje zależą od przedmiotu: są takie, gdzie właściwie wyłącznie zakuwasz, zdajesz i możesz zapomnieć.

A żeby nie zapomnieć trzeba przysiąść i powtarzać imo. Chociaż wiadomo, że dobre geny się przydają Ale pamięć można ćwiczyć.
Pani Buka
Awatar użytkownika
vahti
Posty: 1110
Rejestracja: 30 kwie 2009, o 19:46

Re: Lekarski 2013/2014

Post autor: vahti »

czy to tak interesujące że się nie da zapomnieć?
Aż się poplułem z wrażenia.

80% rzeczy zdążysz zapomnieć w ciągu miesiąca, kolejne 10% w ciągu pół roku. Wydaje ci się, że nie pamiętasz, do momentu, aż ktoś cię o to zapyta w kontekście innego zagadnienia, i wtedy się okazuje, że cała ta wiedza jednak gdzieśtam siedzi, może nie w ilości takiej, jak się umiało na egzamin, ale zostaje jej jednak sporo.

I kwestia ćwiczenia pamięci też jest ważna, zarówno uczy się szybciej, jak i zdobywa się umiejętność wyłapywania rzeczy ważnych i mniej ważnych. Większość ludzi z którymi się zadaje czyta zagadnienie na ćwiczenia dwa razy, raz pobieżnie, raz troche bardziej szczegółowo, idzie na zajęcia i jakoś sobie radzi.
Awatar użytkownika
vahti
Posty: 1110
Rejestracja: 30 kwie 2009, o 19:46

Re: Lekarski 2013/2014

Post autor: vahti »

czy to tak interesujące że się nie da zapomnieć?
Aż się poplułem z wrażenia.

80% rzeczy zdążysz zapomnieć w ciągu miesiąca, kolejne 10% w ciągu pół roku. Wydaje ci się, że nie pamiętasz, do momentu, aż ktoś cię o to zapyta w kontekście innego zagadnienia, i wtedy się okazuje, że cała ta wiedza jednak gdzieśtam siedzi, może nie w ilości takiej, jak się umiało na egzamin, ale zostaje jej jednak sporo.

I kwestia ćwiczenia pamięci też jest ważna, zarówno uczy się szybciej, jak i zdobywa się umiejętność wyłapywania rzeczy ważnych i mniej ważnych. Większość ludzi z którymi się zadaje czyta zagadnienie na ćwiczenia dwa razy, raz pobieżnie, raz troche bardziej szczegółowo, idzie na zajęcia i jakoś sobie radzi.
Awatar użytkownika
Agher
Posty: 1157
Rejestracja: 11 sie 2009, o 14:35

Re: Lekarski 2013/2014

Post autor: Agher »

a potem to już się w ogóle nie czyta tylko idzie na żywioł początki najtrudniejsze ale im więcej człowiek się nauczy tym potem więcej korzysta z inteligencji, a mniej wkuwa

co do nauki to tyle ile osób tyle sposobów. Każdy musi znaleźć swój. Jeden sobie powtarza w głowie, drugi czyta na głos, trzeci przepisuje itd. Nie ma uniwersalnej metody, trzeba samemu znaleźć swój patent. No chyba, że ktoś ma tak jak mój kumpel z roku - patrzy na stronę, czyta ją raz, może dwa, a potem pamięta z niej wszystko, łącznie z numerem strony.
kan-ala
Posty: 22
Rejestracja: 12 sie 2013, o 15:14

Re: Lekarski 2013/2014

Post autor: kan-ala »

Możliwe, że moje pytanie już było na forum i nie chiałabym powielać n-ty raz tej kwestii, ale nie mogłam znaleść nic a nic,więc pytam


Nie wiem czy dobrze zrozumiałam jak wygląda zaliczanie studiów. Czy na medycynie jeśli z danego przedmiotu jest egzamin np biochemia, trwa rok to na koniec jest egzamin, ale oddzielnie z wykładów i oddzielnie z ćwiczeń? Czy na wykłady sie chodzi słucha, a tylko na ćwiczeniach zalicza egzaminy/kolokwia/zaliczenia? I jak to jest z ocenami tylko z tych przedmiotów co jest egzamin czy też są z tych co jest zaliczenie?

Bo jak mam coś na zal, to podczas roku akademickiego nie zbieram ocen? Trochę brzmi jak podstawówka, ale to moje pierwsze podejscie do studiów

Moje pytanie wynika z tego,że słyszłam (mogłam nie do końca dobrze zrozumieć) o innym kierunku (techniczny), ze ostatni wykład nie jest wykładem tylko studenci piszą egzamin z wykładów, a na ćwiczeniach z ćwiczeń?

Czy okreslenie medycyna jest stosowane tylko i wyłacznie do lekarskiego czy również lek-dent może mówić studiuję medycyne?

I na koniec, tak troszkę od innej akademickiej strony, czy od asytentów, wykładowców można usłyszeć jakieś kpiny, przykre słowa, czyli wyzwiska z powodu braku wiedzy lub nieprzygotowania, z powodu wyglądu lub po niepoprawnym wykonaniu czegoś? Czy raczej racjonalna krytyka z której można wyniec naukę na przyszłosć, a nie czuć sie zmieszanym z błotem?
Awatar użytkownika
Agher
Posty: 1157
Rejestracja: 11 sie 2009, o 14:35

Re: Lekarski 2013/2014

Post autor: Agher »

kan-ala pisze: Nie wiem czy dobrze zrozumiałam jak wygląda zaliczanie studiów. Czy na medycynie jeśli z danego przedmiotu jest egzamin np biochemia, trwa rok to na koniec jest egzamin, ale oddzielnie z wykładów i oddzielnie z ćwiczeń? Czy na wykłady sie chodzi słucha, a tylko na ćwiczeniach zalicza egzaminy/kolokwia/zaliczenia? I jak to jest z ocenami tylko z tych przedmiotów co jest egzamin czy też są z tych co jest zaliczenie?

Bo jak mam coś na zal, to podczas roku akademickiego nie zbieram ocen? Trochę brzmi jak podstawówka, ale to moje pierwsze podejscie do studiów

Egzamin jest z całego przedmiotu, z wykładów, seminariów, ćwiczeń itd. Najczęściej jest tak, że warunkiem podejścia do egzaminu jest zaliczenie ćwiczeń, które polega na zdaniu np. wszystkich wejściówek i kolokwiów.

Na UMB mam tylko egzaminy, z których są oceny, albo zaliczenia, z których oceny nie ma - tylko wpis do indeksu zal". Są jeszcze uczelnie które mają coś takiego jak zaliczenie z oceną", ale u nas czegoś takiego nie ma.

Oceny się zbiera za wejściówki czy kolokwia na wielu przedmiotach - z reguły to jest po prostu informacyjne dla studenta, ale czasami np. za dobre oceny na kolokwiach można być zwolnionym z zaliczenia, albo móc podejść do egzaminu w terminie zerowym. Tak czy inaczej przedmiot na zaliczenie trzeba po prostu zaliczyć, nie ważne na ile. Za egzamin natomiast dostaje się ocenę która się liczy do średniej.

kan-ala pisze: Moje pytanie wynika z tego,że słyszłam (mogłam nie do końca dobrze zrozumieć) o innym kierunku (techniczny), ze ostatni wykład nie jest wykładem tylko studenci piszą egzamin z wykładów, a na ćwiczeniach z ćwiczeń?
U nas czegoś takiego nie ma.
kan-ala pisze: Czy okreslenie medycyna jest stosowane tylko i wyłacznie do lekarskiego czy również lek-dent może mówić studiuję medycyne?
Będąc super poprawnym medycyna to wszystkie nauki medyczne, od pielęgniarstwa po lekarski, ale utarło się powiedzenie, że studiuję medycynę = studiuję lekarski", co nie zmienia faktu, że obojętnie czy fizjoterapeuta, czy pielęgniarka, czy lekarz studiują nauki medyczne i np. po zdobyciu doktoratu każdy jest doktorem nauk medycznych".
kan-ala pisze: I na koniec, tak troszkę od innej akademickiej strony, czy od asytentów, wykładowców można usłyszeć jakieś kpiny, przykre słowa, czyli wyzwiska z powodu braku wiedzy lub nieprzygotowania, z powodu wyglądu lub po niepoprawnym wykonaniu czegoś? Czy raczej racjonalna krytyka z której można wyniec naukę na przyszłosć, a nie czuć sie zmieszanym z błotem?
Różnie bywa, asystenci to normalni ludzie. Są bardziej lub mniej przyjemni . Na szczęście tych nieprzyjemnych jest mało, ale zdarzają się.
Ostatnio zmieniony 10 wrz 2013, o 16:29 przez Agher, łącznie zmieniany 2 razy.
SilentShout
Posty: 851
Rejestracja: 29 cze 2011, o 19:06

Re: Lekarski 2013/2014

Post autor: SilentShout »

- egzamin jest z całości materiału czyli z tego co na ćwiczeniach i z tego co na wykładach

- jak coś jest na zal to oceny też się zbiera, wiadomo że najbardziej opłacają się tróje, bo na koniec i tak masz ZAL a niektóre przedmioty, które są na zaliczenie wystarczy po prostu odsiedzieć

- lek-dent mowi że studiuje stomę, ewentualnie lekarsko-dentystyczny, ale to za długie do wymówienia

- co do ostatniego to zależy jaki poziom kultury prezentuje asystent przy braku wiedzy powinno być raczej 2 i nic poza tym chociaż zdarzają się różne przypadki
Ableth
Posty: 23
Rejestracja: 20 sie 2013, o 10:56

Re: Lekarski 2013/2014

Post autor: Ableth »

Agher i SilentShout dzięki, że rozwialiście trochę mojej niewiedzy przy okazji postu kan-ala

Czyli np. to, że zdaje się kolokwia z przedmiotu, który kończy się egzaminem na same trójki, nie oznacza tego, że taka osoba nie może zdobyć piątki na egzaminie tak? (czysto hipotetycznie) I wtedy jedyną liczącą się oceną jest ta piątka?

Też słyszałem właśnie o zaliczeniach na ocenę. Czyli jak mówicie, wystarczy na przykład napisać taki test na koniec takich zajęć i zaliczyć go na np. 60% i nie ma sensu walczyć o więcej bo i tak nie robi to różnicy?

Do średniej liczą się tylko oceny z egzaminów? Mają jakąś wagę ze względu na punkty ECTS czy każdy każdemu równy?
Awatar użytkownika
Agher
Posty: 1157
Rejestracja: 11 sie 2009, o 14:35

Re: Lekarski 2013/2014

Post autor: Agher »

Ableth pisze: Czyli np. to, że zdaje się kolokwia z przedmiotu, który kończy się egzaminem na same trójki, nie oznacza tego, że taka osoba nie może zdobyć piątki na egzaminie tak? (czysto hipotetycznie) I wtedy jedyną liczącą się oceną jest ta piątka?
Generalnie tak, ale niektóre zakłady sobie wymyślają swoje regulaminy gdzie na ocenę końcową wpływają np. osiągnięcia z kolokwiów. Wszystko jest mówione na pierwszych zajęciach / pierwszym wykładzie z danego przedmiotu oraz rozwieszone na tablicy ogłoszeń przed zakładem + udostępnione w internecie (powinno ).
Ableth pisze: Też słyszałem właśnie o zaliczeniach na ocenę. Czyli jak mówicie, wystarczy na przykład napisać taki test na koniec takich zajęć i zaliczyć go na np. 60% i nie ma sensu walczyć o więcej bo i tak nie robi to różnicy?
Z czysto pragmatycznego punktu widzenia to faktycznie, wystarczy 60% żeby zaliczyć. To czy nauczysz się więcej to robi różnicę jedynie w Twojej wiedzy, choć jak wiadomo, są przedmioty z których nie ma sensu się spinać
[/quote]
Ableth pisze: Do średniej liczą się tylko oceny z egzaminów? Mają jakąś wagę ze względu na punkty ECTS czy każdy każdemu równy?
Stety-niestety równy, co moim zdaniem jest bzdurą, ale niestety jest jak jest
Awatar użytkownika
chevelle
Posty: 1240
Rejestracja: 21 paź 2009, o 16:47

Re: Lekarski 2013/2014

Post autor: chevelle »

kan-ala pisze: I na koniec, tak troszkę od innej akademickiej strony, czy od asytentów, wykładowców można usłyszeć jakieś kpiny, przykre słowa, czyli wyzwiska z powodu braku wiedzy lub nieprzygotowania, z powodu wyglądu lub po niepoprawnym wykonaniu czegoś? Czy raczej racjonalna krytyka z której można wyniec naukę na przyszłosć, a nie czuć sie zmieszanym z błotem?
Odpowiem cytatem a cytat:

"Oczywistym jest, że część z Was nie nadaje się na lekarzy. Oczywistym jest też, że myślicie, że się nadajecie. My wam udowodnimy jak bardzo się mylicie, gdyż równie oczywistym, że nie nadajecie się na lekarzy jest to, że nie zdacie egzaminu końcowego obejmującego materiał z biofizyki. Oczywistym jest to, że mówię o większości z was znajdujących się teraz na tej sali. Ja was nie straszę. Przedstawiam fakty. Tak po prostu będzie."

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość