Nomenklatura - Anatomia i atlasy anatomiczne

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
Dioskur
Posty: 5
Rejestracja: 29 lip 2013, o 18:06

Nomenklatura - Anatomia i atlasy anatomiczne

Post autor: Dioskur »

Hej,

mam pytanie - jak to w końcu jest z tym nazewnictwem na anatomii
tzn. jeśli łacina wypada", to obowiązuje nas polskie i angielskie nazewnictwo czy polskie lub angielskie nazewnictwo ?

Jeśli chodzi o atlasy anatomiczne to napotkałem się na tylko 1 atlas z polskim nazewnictwem mianowicie Nettera pol. wyd. Morysia. Są jakieś inne z polskim nazewnictwem?

W atlas z jaką nomenklaturą (ang./pol./łacina) zaopatrzyć się (kupić) najlepiej tak na początek?

Będę bardzo wdzięczny za odpowiedzi i porady .
Tynia717
Posty: 12
Rejestracja: 9 wrz 2012, o 11:35

Re: Nomenklatura - Anatomia i atlasy anatomiczne

Post autor: Tynia717 »

Teoretycznie obowiązuje nas nazewnictwo polskie i angielskie. Praktycznie zależny to od asystenta na anatomii, niektórzy nie wymagają łaciny i obowiązuje tylko j.polski, a inni wymagają np. najważniejszych nazw po łacinie.
Najlepszy będzie atlas z polskim nazewnictwem, gdyż nie znając łaciny i nie mając nawet takiego przedmiotu stracisz dużo czasu na szukaniu polskich odpowiedników. A znalezienie łacińskiej nazwy do jakiegoś głównego słowa jest o wiele prostsze

Tak jak mówisz polecam atlas Nettera. Jeżeli będzie potrzeba, to zawsze można w bibliotece skorzystać z jakiegoś innego atlasu
Dioskur
Posty: 5
Rejestracja: 29 lip 2013, o 18:06

Re: Nomenklatura - Anatomia i atlasy anatomiczne

Post autor: Dioskur »

Wielkie dzięki, wiele mi wyjaśniłaś/eś.

Jeszcze tak, aby tylko się upewnić - Tak jak mówisz - czyli jednak jedynym dostępnym atlasem z polskim nazewnictwem jest ta wersja Nettera, czy może jest coś jeszcze?
Tynia717
Posty: 12
Rejestracja: 9 wrz 2012, o 11:35

Re: Nomenklatura - Anatomia i atlasy anatomiczne

Post autor: Tynia717 »

Nie ma sprawy

Co to atlasów, to nie bardzo się orientuję. Ja miałam Nettera i wydaje mi się, że jest najfajniejszy.
Chociaż nie jestem pewna, czy Atlas anatomii człowieka PROMETEUSZ nie jest teraz wydany po polsku.
Tak jak napisałam, bez problemu będzie można obejrzeć inne w bibliotece przed jakimś kolokwium, gdyby jeden Ci nie wystarczał
goodman
Posty: 1854
Rejestracja: 17 maja 2012, o 20:50

Re: Nomenklatura - Anatomia i atlasy anatomiczne

Post autor: goodman »

Teraz jakoś ma wyjść nowe polskie wydanie Prometeusza z nomenklaturą angielską (do tej pory polskie wyd. było tylko z łac.), ale to raczej nie będzie tania sprawa i nie wiadomo kiedy dokładnie wyjdzie.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości