Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Forum dla uczniów przygotowujących się do olimpiady biologicznej. Zadania, testy, przykładowe prace badawcze. Wymiana informacji i wiedzy biologicznej.
Awatar użytkownika
Erick
Posty: 1560
Rejestracja: 15 paź 2009, o 18:40

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: Erick »

Mam do Was pytanie: z czego zamierzacie się uczyć? U mnie na razie baza Operon + Biologia Villego+ Hosser. I co do tego do okręgu dołożyć?Co prawda jest temat z literaturą, ale nie wiem czy tamte pozycje są do centralki, czy do okręgu. Hmmm i czy trzeba się uczyć gatunków zwierząt i roślin występujących w Polsce na pamięć, bo podobno i takie są pytania.
Awatar użytkownika
Smile_Forever
Posty: 1239
Rejestracja: 17 sty 2013, o 18:41

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: Smile_Forever »

Erick, jak startowałam w II klasie liceum, uczyłam się do okręgu z podręczników Operona + Nowej Ery + PWNu + WSiPu (ten ostatni średnio mi się przydał po przerobieniu wcześniejszych ), kilku części Bukały, Notatek z lekcji i Villeego (chociaż teraz polecam bardziej Campbella, ale jeszcze w tamtych czasach Campbell był tylko po angielsku), oczywiście przerobiłam również testy z poprzednich lat, konkretnych gatunków z kolei uczyłam się z dwóch książeczek (rośliny i zwierzęta), Spotkania z przyrodą Multico, pytania o gatunki się zdarzają, po kilka na każdym teście Z takimi zasobami wiedzy przeszłam na finał ze sporym zapleczem punktowym Ogólnie pod kątem okręgu polecam też książki Lewińskiego, spokojnie można poczytać Zoologię, Botanikę, Mikrobiologię, Genetykę i Biochemię z KW.
Ze względu na tendencje zoologiczno - botaniczne, o których mówili na tegorocznej centralce, polecałabym jeszcze rozszerzyć trochę bioróżnorodność, polecam tutaj Bezkręgowce Jury, podręczniki Zoologia i Botanika wyd. Prószyński i S-ka (całkiem dobrze mi się czytało, zawierają sporo ciekawostek), Szweykowskich i Kopcewicza co do strunowców - Notatki z lekcji rozszerzają ten materiał, jeśli chce się maksymalnie dużo wiedzieć - najlepszą pozycją są Strunowce Grodzińskiego
Awatar użytkownika
Erick
Posty: 1560
Rejestracja: 15 paź 2009, o 18:40

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: Erick »

Glikoproteina, dziękuję
Awatar użytkownika
Kaśśśka
Posty: 45
Rejestracja: 21 cze 2011, o 21:17

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: Kaśśśka »

YOLO, neutrofil:

Miałam podobny dylemat: matura czy OB.
Postawiłam wszystko na jedną kartę i uczyłam się tylko biologii (olewając przedmioty maturalne). W styczniu po etapie wojewódzkim zaczęłam się uczyć ostro chemii w sumie od zera(miałam wcześniej zrobioną tylko chem. fiz i org). I maturę napisałam na 90% bez korków. Nie ma się co przejmować, że się nie wyrobicie. Zróbcie sobie plan do kiedy czego musicie się nauczyć i się go trzymajcie. Mi on bardzo pomógł.
Róbcie już teraz arkusze maturalne i arkusze z olimpiad! Z nich można najwięcej się nauczyć i sprawdzić, czego od nas wymagają i czego się spodziewać.
Ja z arkuszy więcej się dowiedziałam niż z lekcji i książek.

Powodzenia!

PS. Mała rada. Nie róbcie testów sprzed 2000 roku. Szkoda na nie życia.
Awatar użytkownika
Smile_Forever
Posty: 1239
Rejestracja: 17 sty 2013, o 18:41

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: Smile_Forever »

Zdecydowanie, rozwiązując arkusze maturalne i testy olimpijskie można się ogromnie dużo nauczyć odnośnie specyfiki zadań i wymagań Ja przerobiłam wszystkie testy które miałam, te sprzed roku 2000 rzeczywiście nie są zbyt podobne do aktualnych Testy lubiłam też przerabiać z Bukały, bo tam są dość szczegółowe pytania, nie jest to typ dokładnie olimpijski, ale też można się trochę nauczyć Trochę przerabiałam testów PWN i mi się podobały, ponadto warto przerobić zadania z końców działów Villeego i Campbella, bo czasami zdarza się, że takie same zadania pojawiają się na OB (np. na którejś olimpiadzie pojawiło się zadanie o titopotencjalnych komórkach żaby) Testy Persony są niezłe, ale nieco łatwiejsze niż olimpijskie
Awatar użytkownika
Kaśśśka
Posty: 45
Rejestracja: 21 cze 2011, o 21:17

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: Kaśśśka »

Glikoproteina pisze: Trochę przerabiałam testów PWN i mi się podobały, ponadto warto przerobić zadania z końców działów Villeego i Campbella, bo czasami zdarza się, że takie same zadania pojawiają się na OB
O tak, zgadzam się. Z Villego pytania biorą żywcem.
A PWN też dobry, bo pytania dotyczą bardzo wielu zagadnień, a w komentarzach do pytań też jest sporo informacji.
YOLO
Posty: 46
Rejestracja: 21 sie 2012, o 08:29

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: YOLO »

dziekuje za rady! zawsze to forum daje mi dodatkowy zastrzyk motywacji i energii
magg-magg
Posty: 211
Rejestracja: 1 mar 2012, o 18:33

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: magg-magg »

A Witowski się nadaje pod OB?

Awatar użytkownika
Kaśśśka
Posty: 45
Rejestracja: 21 cze 2011, o 21:17

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: Kaśśśka »

magg-magg pisze:A Witowski się nadaje pod OB?

nie, przecież tam są zadania maturalne. Inny typ i inny poziom trudności.
tchorz
Posty: 1120
Rejestracja: 12 paź 2009, o 17:53

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: tchorz »

Ja zaczełam przeglądać Campbella
i załamanie
Chciałam sobie wypisać chlorofile w róznych glonkach(protistach roślinnych). A tam podział prokariota chyba z Marsa a o chorofilu znalazłam tylko że a i b róznią sie podstawnikiem

Szukałam też podziału jaj ze wzgledu na ilość zółtka.I szok bo tego w Campbellu wogóle nie ma.
A alecytalne i oligolecytalne to z zależności od źródła są -
ssaki, człowiek, łozyskowce ,lancetnik, jeżowiec, strzykwy i wszystko w równych proporcjach!
Awatar użytkownika
Smile_Forever
Posty: 1239
Rejestracja: 17 sty 2013, o 18:41

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: Smile_Forever »

tchorz, chlorofili u protistów roślinnych wyuczyłam się z 1 części Operonu swego czasu, a czym się różnią poszczególne rodzaje chlorofilu - to było w Notatkach z lekcji z cytologii Podział jaj robiłam z różnych źródeł, w Wademekum Operonu była tabelka, w 2 części PWNu też i głównie z nich się uczyłam
superm2
Posty: 3
Rejestracja: 22 maja 2013, o 20:58

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: superm2 »

Hej, czy mógłby mi ktoś opisać jak dokładnie wyglądają zawody stopnia I? na czym polegają zawody szkolne - trudne są? to są pytania otwarte i z czego trzeba się przygotować? Wystarczy rozszerzenie operona i biologia Villego?
Awatar użytkownika
Kaśśśka
Posty: 45
Rejestracja: 21 cze 2011, o 21:17

Re: Olimpiada Biologiczna - pytania i wątpliwości

Post autor: Kaśśśka »

superm2, Zapytaj nauczycieli ze szkoły,bo w każdej szkole może być trochę inaczej.
A tu masz ze strony OB info:

Kod: Zaznacz cały

olimpbiol.uw.edu.pl/?id_dz=335
Zablokowany
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości