Poprawa matury po 5 latach

Matura 2019 - Forum maturzystów i kandydatów na studia. Nie wiesz jaki wybrać kierunek? Nie wiesz jak wygląda rekrutacja? Masz pytanie dotyczące toku studiów?
AgaAgucha
Posty: 16
Rejestracja: 13 lut 2013, o 17:18

Poprawa matury po 5 latach

Post autor: AgaAgucha »

Cześć:) Mam do Was pytanie. Po 5 latach postanowiłam poprawić maturę:) 1 sze pytanie- czy mogę? są jakieś limity lat? Poza tym zdawałam maturę gdzie matma nie była jeszcze obowiązkowa, czy teraz powinnam ją zdać czy nie ma takiej konieczności?
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Poprawa matury po 5 latach

Post autor: randomlogin »

Przede wszystkim w tym roku jest juz zwyczajnie za pozno niestety. A ogolnie kwestia jest. kontrowersyjna, bo zapis w tej sprawie po zmianie przepisow jakis czas temu jest niejasny. Gdybys NIE zdala matury, to na poprawianie pojedynczych przedmiotow masz faktycznie 5 lat - a potem jesli chcesz probowac znowu, to juz calosc (nowa calosc - w tym wypadku obejmujaca matematyke). Natomiast z poprawianiem ZDANEJ matury jest problem. Wydaje sie, ze intencja osob ktore przygotowywaly ten dokument byl brak ograniczen dla takich osob. Wtedy mozesz zdawac tylko konkretne, wymyslone przez siebie przedmioty (czy zadeklarowane na nowo, czy zdawane wczesniej) - i nie musisz dozdawac matematyki jesli ci ona niepotrzebna. Gdyby sie okazalo, ze nie ma takiej mozliwosci, to poprawiac nadal mozesz - ale jako napisanie CALEJ matury - z polskim, obcym i matematyka wlacznie. Mowie - wydaje mi sie to watpliwe, ale ostatecznie nie rozstrzygnie tego nikt tutaj, musisz zlapac za telefon i zadzwonic do jakiegos OKE, bo w internetach jednoznacznej odpowiedzi nie ma - a interesowalem sie tym dosc mocno, bo mi tez mija 5 lat od matury w tym roku (przy czym ten rok jeszcze mi sie na ten okres lapie, wiec odpuscilem dochodzenie do odpowiedzi kiedy zdalem sobie sprawe, ze mnie to nie dotknie).
AgaAgucha
Posty: 16
Rejestracja: 13 lut 2013, o 17:18

Re: Poprawa matury po 5 latach

Post autor: AgaAgucha »

Bardzo zaskoczyła mnie zawiłość tej sprawy Myślałam, że nie ma żadnego problemu z poprawieniem matury, nawet po wielu latach, a na forum weszłam żeby swoją myśl tylko potwierdzić a tu taka niespodzianka. Maturę zdałam, zdawałam polski (P), ang(P) i biologię(R). W roku 2013 jeszcze nie, ale w 2014 chciałabym podejść do chemii (R) i poprawić wynik z biologii. Chyba rzeczywiście będę musiała zadzwonić i dokładniej popytać.
Amani
Posty: 485
Rejestracja: 3 lis 2011, o 19:11

Re: Poprawa matury po 5 latach

Post autor: Amani »

Ja pierwszą mature pisałam w 2006 i jakoś normalnie moge pisać biologię i chemię.
Lekarsko-dentystyczny Uniwersytet Medyczny w Poznaniu
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Poprawa matury po 5 latach

Post autor: randomlogin »

Toc nie mowilem ze sie nie da - tylko ze przepis sam w sobie jest niejasny. Ciesze sie, ze interpretuja go w ten sposob. I dzieki za informacje.
Amani
Posty: 485
Rejestracja: 3 lis 2011, o 19:11

Re: Poprawa matury po 5 latach

Post autor: Amani »

No coś babka gadała, jak wpisywałam, że jest niby inaczej ale to nie chodziło o pozbawienie kogoś możliwości podwyższenia wyniku napewno. Można do śmierci podwyższać jak sie otrzymało świadectwo (to co się chce).
Lekarsko-dentystyczny Uniwersytet Medyczny w Poznaniu
chaosik
Posty: 87
Rejestracja: 5 wrz 2012, o 12:48

Re: Poprawa matury po 5 latach

Post autor: chaosik »

Nie ma żadnych ograniczeń. Można poprawiac maturę ile razy się chce. Zdaje się na zasadach, które obowiązywały podczas twojej pierwszej matury, czyli nie musisz zdawać matematyki.
AgaAgucha
Posty: 16
Rejestracja: 13 lut 2013, o 17:18

Re: Poprawa matury po 5 latach

Post autor: AgaAgucha »

chaosik-zgadza się- dzwoniłam do CKE, limit 5 lat dotyczy tylko osób, które nie zdały matury
Awatar użytkownika
lewoprawolewo
Posty: 13
Rejestracja: 27 sie 2013, o 07:20

Re: Poprawa matury po 5 latach

Post autor: lewoprawolewo »

AgaAgucha pisze:chaosik-zgadza się- dzwoniłam do CKE, limit 5 lat dotyczy tylko osób, które nie zdały matury
Kurcze, potrzebuje info. od Was, właśnie zadzwoniłam do swojego dawnego LO i powiedzieli mi, że bez względu na zdanie matury, czy też nie, mam tylko 5 lat na poprawianie przedmiotów.
Mature pierwotnie pisałam w 2007r (wos, j.pol, j. ang)
W tym roku pisałam jako przedmiot dodatkowy biologie, czyli, że już w 2014 nie mogę poprawić wyniku z tej biologii?.
Pociesza mnie post powyżej od AgaAgucha, ale w takim razie, szkoły są niedoinformowane?.
anusia1994
Posty: 329
Rejestracja: 13 wrz 2011, o 16:17

Re: Poprawa matury po 5 latach

Post autor: anusia1994 »

z tego co ja wiem, to każdy ma 5 lat na poprawę własnej matury , a po 5 latach trzeba pisać od nowa wszystkie
Awatar użytkownika
Jivan
Posty: 971
Rejestracja: 16 gru 2012, o 10:48

Re: Poprawa matury po 5 latach

Post autor: Jivan »

Jak bylem na targach uczelni wyzszych to bylo spotkanie z dyrem oke krakow mowil ze mozna poprawiac az do konca zycia
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości