Owoce dzikiego bzu czarnego

Pomoc w oznaczaniu roślin oraz znalezieniu literatury. Robisz zielnik i szukasz pomocy, pomożemy w zidentyfikowaniu i nazwaniu roślin.
kamilf
Posty: 5
Rejestracja: 17 wrz 2013, o 16:41

Owoce dzikiego bzu czarnego

Post autor: kamilf »

Witam,

Załączam zdjęcie gałązki z owocami z krzaka rosnącego niedaleko mojego domu w pobliżu stawów.
Chciałbym zapytać się Państwa co to za owoce, czy można z nich robić sok i czy są jadalne.

Pozdrawiam
Kamil
p.s. Podejrzewam co to za roślina i wiem, że sok może być bardzo zdrowy, ale specjalnie nie piszę, żeby była zagadka
Załączniki
DSCF3496m.JPG
Awatar użytkownika
DrTrutek
Posty: 720
Rejestracja: 22 cze 2009, o 19:36

Re: czy to są owoce tego o czym myślę

Post autor: DrTrutek »

Owoce dzikiego bzu czarnego, są jadalne, ale nie bezpośrednio. Trzeba przetwarzać, np. w Czechach robią z tego pyszny destylacik.
Pobóg
Posty: 167
Rejestracja: 13 cze 2013, o 20:27

Re: czy to są owoce tego o czym myślę

Post autor: Pobóg »

Czy pamiętasz dokładnie jakie były kwiaty tej rośliny? I jaki miały zapach? Jeśli nie widziałeś jak kwitła, to dobrze gdybyś pokazał zdjęcie łodygi - czy jest zdrewniała, a jeśli nie, to czy nie jest przypadkiem bruzdowana?
To wszystko ze względów bezpieczeństwa, bo czarny bez o którym myślisz, że to są jego owoce (prawie na pewno jego, ale tylko prawie) ma trującego sobowtóra - bez hebd. Niby tamten ma nie tak idealnie okrągłe kuleczki owoców, ale dla pewności sprawdź jeszcze te inne cechy.
kamilf
Posty: 5
Rejestracja: 17 wrz 2013, o 16:41

Re: czy to są owoce tego o czym myślę

Post autor: kamilf »

Dziękuję za odpowiedzi. Nie widziałem kwiatów, ale zdaje się, że łodygi były zdrewniałe - jeszcze sprawdzę i przyślę zdjęcie.

Pozdrawiam
Kamil
kamilf
Posty: 5
Rejestracja: 17 wrz 2013, o 16:41

Re: czy to są owoce tego o czym myślę

Post autor: kamilf »

Witam, załączam zdjęcie krzaka, z którego zerwałem owoce widoczne na zamieszczonym wczoraj zdjęciu. Czy zatem jest to na pewno bez czarny?

Pozdrawiam
Kamil
Załączniki
DSCF3498a.JPG
DSCF3497a.JPG
Pobóg
Posty: 167
Rejestracja: 13 cze 2013, o 20:27

Re: czy to są owoce tego o czym myślę

Post autor: Pobóg »

Prosiłem o zdjęcie łodygi, a są dwa zdjęcia oba ogólnego widoku rośliny. Łodyga na tyle na ile widzę jest zdrewniała, nie widzę z daleka bruzd takich jak na zdjęciu trującego bzu hebd w wikipedii:
Bez hebd
gdzie po kliknięciu na zdjęcie widać szczególnie na dolnym, grubszym fragmencie łodygi wyraźne bruzdy (cieńsze odcinki łodygi są słabiej widoczne).
Na twoich zdjęciach roślina sprawia wrażenie wysokiego krzewu, o zdrewniałej łodydze, a takim jest czarny bez Sambucus nigra. Baldachy z owocami zwisają w dół, to też pasuje.
Natomiast dziki bez hebd Sambucus ebulus jest trującą rośliną zielną nie przekraczającą 2 m wysokości, o baldachach z owocami wzniesionymi ku górze.
Reasumując nie widzę nic podejrzanego. Ale nawet u czarnego bzu pamiętaj że trujące są niedojrzałe czerwonawe lub zielone jagody (czasem zmieszane z czarnymi). Powinno się nawet te dojrzałe przegotować, wtedy będą bezpieczne.
Pobóg
Posty: 167
Rejestracja: 13 cze 2013, o 20:27

Re: czy to są owoce tego o czym myślę

Post autor: Pobóg »

Znalazłem bardzo wyraźne zdjęcie trującego bzu hebd Sambucus ebulus:
I jeszcze jedno - w internecie zdarzają się strony nawet bardzo ładne i pieczołowicie prowadzone przez ich twórców, ale niestety z błędami które spowodowane są niedostateczną wiedzą botaniczną. Jak będę miał więcej czasu, to podam przykład.
Załączniki
Sambucus-ebulus.jpg
Pobóg
Posty: 167
Rejestracja: 13 cze 2013, o 20:27

Re: czy to są owoce tego o czym myślę

Post autor: Pobóg »

Są też niestety negatywne przykłady, gdy chcemy się czegoś dowiedzieć o trującym (ale również leczniczym) bzie hebd po wklepaniu do wyszukiwarki w uzyskanych wynikach, na 2 ich stronie mamy: bez-czarny-hebd-sambucus-ebulus
Na powyższej stronie widzimy i ładne zdjęcie i ciekawy opis ale oba dotyczą czarnego bzu, a nie bzu hebd, mimo że w tytule strony jest nawet jego nazwa łacińska Sambucus ebulus co stronę tą uwiarygadnia merytorycznie. Na innej stronie przeczytałem znów, że pozyskując kwiaty bzu zrywamy całe baldachimy Parę zdań dalej znowu te nieszczęsne baldachimy". Jak na tych przykładach widać są różne strony, lepsze i gorsze.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości