Wiązania chemiczne.

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
Rosaline
Posty: 172
Rejestracja: 5 kwie 2011, o 15:58

Wiązania chemiczne.

Post autor: Rosaline »

Mam problem z wiązaniami chemicznymi, cząsteczki 2- lub 3-atomowe rozumiem, ale próbuję sobie resztę wyćwiczyć", jednak nigdy nie wiem, dlaczego ja robię inaczej, a w odpowiedziach jest inaczej i co mam źle. Gdzie mam błędy?
Tutaj dorzucam linka z moimi rozwiązaniami i rozwiązaniami z odpowiedzi.
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Wiązania chemiczne.

Post autor: Giardia Lamblia »

To wynika z konfiguracji walencyjnej pierwiastków budujących te związki i budowy powłoki walencyjnej.

HCN.

Atom azotu potrzebuje 3 elektronów żeby spełnić regułę oktetu. Sam posiada jedną parę elektronową (bo istnieje orbital ze sparowanymi elektronami) oraz 3 niesparowane elektrony na 3 orbitalach: px, py i pz. Jeśli ma to zrobić wiążąc się tylko z węglem, to musi utworzyć wiązanie potrójne. Nie można dowolnie sobie dopisywać elektronów walencyjnych jak Ci się podoba.
Dodatkowo węgiel w związkach organicznych niearomatycznych lub takich, które nie posiadają zdelokalizowanych wiązań nie posiada wolnych par elektronowych - zawsze w takich wypadkach od węgla muszą odchodzić 4 kreseczki bezpośrednio do innego atomu.

HNO2

Rozrysuj sobie konfigurację tlenu - tlen może przyjąć tylko 2 elektrony. 3 wiązanie mogłoby być tylko koordynacyjne, jeśli tlen przekazywałby swoją wolną parę elektronową na atom azotu - tylko azot wtedy miałby 9 elektronów walencyjnych. Dodatkowo azot swoją wolną parę elektronową może przeznaczyć tak jak tlen tylko na wiązanie koordynacyjne. Pomieszanie z poplątaniem, a w cząsteczkach chodzi o jak najkorzystniejsze układy energetyczne.

H2O2

Jak wyżej

HNO3

Tlen musi otrzymać 2 elektrony od atomu azotu, żeby móc spełnić regułę oktetu. Nie możesz tego tutaj po raz kolejny omijać. Może więc albo dostać obydwa elektrony w pakiecie (wiązanie koordynacyjne od azotu - tlen przyjmuje całą wolną parę elektronową) albo 2 elektrony w 2 pojedynczych wiązaniach. Sam zresztą posiada 2 niesparowane elektrony gotowe do tworzenia wiązań.


Ogólnie Twoje problemy sprowadzają się do nieznajomości tematu jak tworzą się wiązania i dlaczego. Zawsze musisz mieć na uwadze rozkład elektronów na powłoce walencyjnej i na tej podstawie przewidywać jak powstają wiązania w cząsteczce. Nie można tego robić dowolnie.
Rozpisuj sobie klatkowy rozkład elektronów walencyjnych.

Pamiętaj o regule oktetu i dubletu.
Rosaline
Posty: 172
Rejestracja: 5 kwie 2011, o 15:58

Re: Wiązania chemiczne.

Post autor: Rosaline »

Dziękuję bardzo, dokładnie przeczytałam i już większość wychodzi. Większość, bo zastanawiam się, dlaczego nie może być tak, jak ja zrobiłam (na dole rysunku). Tutaj tlen elegancko przyjmuje 2 elektrony, a chlor po jednym. Co jest nie tak?
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: Wiązania chemiczne.

Post autor: Giardia Lamblia »

Tutaj chodzi o stabilność struktur, nie potrafię wytłumaczyć dlaczego jest tak a nie inaczej - to się już raczej eksperymentalnie wyznacza. Różne izomery będą wykazywać różną trwałość.

Kod: Zaznacz cały

books.google.pl/books?id=Hff-8eG81aEC&g=PA423&dq=cl2o3&hl=pl&sa=X&ei=5UtDUv7XGYXCswaL84CoCQ&ved=0CEwQ6AEwAw#v=onepage&q=cl2o3&f=false
Powinno być raczej Cl-O-ClO2 (2 wiązania koordynacyjne w kierunku tlenów od prawego chloru) - tego wzoru się najczęściej używa.

Pod względem poprawności zapisu wiązań, te 2 wzory są ok. Natomiast jak z ich trwałością - tego już nie wiem.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości