Czynniki NIE potrzebne roślinie do kiełkowania

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
Miluutek
Posty: 35
Rejestracja: 12 lip 2013, o 10:18

Czynniki NIE potrzebne roślinie do kiełkowania

Post autor: Miluutek »

Witam,
Wiem, że do prawidłowego funkcjonowania roślin niezbędne są:
1. woda z solami mineralnymi
2. dwutlenek węgla
3. światło
4. tlen
5. odpowiednia temperatura
Ale spotkałam się ostatnio z pytaniem, że dwa z tych czynników nie są potrzebne roślinie do początkowego etapu jej kiełkowania.
Czy mógłby ktoś mi napisać które to z nich i dlaczego?
Pozdrawiam
Tomson94
Posty: 116
Rejestracja: 17 cze 2013, o 07:42

Re: Czynniki NIE potrzebne roślinie do kiełkowania

Post autor: Tomson94 »

Ja kiedyś hodowałem fasolę i rzodkiewkę. Miałem 3 słoiczki/szalki Petriego i w jednej miałem wodę mineralną, w drugiej wodę z kranu, a w trzeciej wodę demineralizowaną. Wszystkie kiełkowały tak samo, nie widać było żeby rośliny w którejś próbce odstawały. Po kilku dniach od wykiełkowania zaczęło być wyraźne widać, że tam gdzie była woda demineralizowana rośliny były niższe i nie aż tak rozwinięte jak te z 2 próbek obok. We wnioskach napisałem, że sole mineralne nie mają wpływu na kiełkowanie, ale na prawidłowy rozwój siewek - tak - i dostałem 5. Z tym, że sole mineralne i wodę masz w jednym podpunkcie, więc nie widzę tego jak można skreślić pół podpunktu Może z tymi solami było to tylko widoczne na moich gatunkach?
Awatar użytkownika
mrsdavis
Posty: 1443
Rejestracja: 27 sie 2012, o 20:12

Re: Czynniki NIE potrzebne roślinie do kiełkowania

Post autor: mrsdavis »

Miluutek, nie jest potrzebne światło i dwutlenek węgla.
Woda jest konieczna do procesów pęcznienia. Tlen jest konieczny do oddychania, które dostarcza energii. Temperatura warunkuje przebieg przemian biochemicznych.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Czynniki NIE potrzebne roślinie do kiełkowania

Post autor: AnnaWP »

z tym światłem to różnie, zwykle nie ma znaczenia, ale są gatunki, które kiełkują zależnie od światła, przy czym może pomagać lub przeszkadzać.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 11 gości