Absyntyna, artabsyna - ktokolwiek widział ktokolwiek wie?

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
Awatar użytkownika
Halius
Posty: 332
Rejestracja: 12 lut 2008, o 15:02

Absyntyna, artabsyna - ktokolwiek widział ktokolwiek wie?

Post autor: Halius »

Witam. Poszukuję informacji na temat absyntyny i artabsyny. Wertowałem książki w bibliotekach jednak zdobyte informacje ograniczają się do tego, że są w jakiejś roślinie i niekiedy zamieszczano ich wzory chemiczne. Zależałoby mi jednak na nieco szerszej wiedzy, a mianowicie na działaniu wymienionych substancji na rośliny, tudzież zwierzęta. Wie ktoś coś ich ten temat? Z góry dzięki!
bcf_raptor
Posty: 345
Rejestracja: 30 gru 2007, o 18:41

Re: Absyntyna, artabsyna - ktokolwiek widział ktokolwiek wie?

Post autor: bcf_raptor »

Jeśli dobrze kojarzę to absyntyna to alkaloid. Jest on jedną z substancji wydzielanych przez bylice i ma on działanie alleopatyczne.
Awatar użytkownika
Halius
Posty: 332
Rejestracja: 12 lut 2008, o 15:02

Re: Absyntyna, artabsyna - ktokolwiek widział ktokolwiek wie?

Post autor: Halius »

O działaniu allelopatycznym coś mi się właśnie obiło u uszy, jednak nie mogę znaleźć nic konkretnego na ten temat w literaturze. A przydałoby mi się to bardzo
Nonie
Posty: 2
Rejestracja: 1 paź 2013, o 22:45

Re: Absyntyna, artabsyna - ktokolwiek widział ktokolwiek wie

Post autor: Nonie »

A więc z tego co mi wiadomo artapsyna to substancja występujaca w roślinie Artemisia Absynthium - czyli po prostu Bylicy piołun, surowiec zielarski tej rośliny to ziele - z łac. Absynthii herba, a rodzina do jakiej należy roślina do Asteraceae( Compositae) - Astrowate, złożone. Sam związek należy do irydoidów ( goryczek ). Są to substancje wg Brigssa w swojej podstawie posiadające pierścień cyklopentanu lub beta-prion, zawierające 10 rzadziej 9 badź 8 atomów węgla. Sądzę, domyślam się choć nie jestem pewna ,że sam związek odpowiada za pobudzenie wydzielania soku żółciowego i śliny, wytwarzanie i przepływ żółci a co za tym idzie pobudzenie łaknienia.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości