Entalpia

Forum chemiczne zajmujące się badaniem zjawisk makroskopowych, atomowych, subatomowych i międzycząsteczkowych w układach chemicznych, przy uwzględnieniu praw i pojęć fizyki
Redia
Posty: 351
Rejestracja: 3 paź 2011, o 18:13

Entalpia

Post autor: Redia »

chciałam jeszcze zapytać czy przy obliczaniu entalpii istotne są stany skupienia ?
Redia
Posty: 351
Rejestracja: 3 paź 2011, o 18:13

Re: SKIEROWUJĄCY WPŁYW PODSTAWNIKÓW

Post autor: Redia »

proszę jeszcze o pomoc w zadaniu z termochemii

Oblicz entalpię reakcji:
SiCl4(s) + 2H2O(c) SiO2(s) + 4HCl(g)
w warunkach standardowych, jeśli podane są entalpie tworzenia poszczególnych reagentów:
ΔH0 tw SiCl4(s) = -859,90 kJ/mol
ΔH0 tw H2O(c) = -286,00 kJ/mol
ΔH0 tw HCl(g) = -92,36 kJ/mol
ΔH0 tw SiO2(s) = -672,00 kJ/mol

znalazłam odp do tego zadania na jakiejś stronie taką :

ΔH = ∑nΔHtw.prod. - ∑nΔHtw.substr. , gdzie
∑n - całkowita liczba moli

ΔH = ΔHSiO₂ + 4ΔHHCl - (ΔHSiCl₄ + 2ΔH₂O) = -672kJ - 369,44kJ - (-859,9 kJ-572kJ) = 390,46kJ

i nie rozumiem tego trochę ponieważ mój facet od korków uczył mnie tego zadania, aby wypisać po kolei reakcje powstawania wszystkich tych reagentów, potem porównać z reakcją główną obrócić bądź pomnożyć jeśli trzeba i potem dopiero liczyć entalpię tworzenia, roboty przy tym co nie miara, a ten sposób który podałam wyżej jest łatwy i krótki . też dobry jak mam w końcu robić? zawsze można się pomylić pisząc reakcje poza tym jeśli coś jest zbędne to po co to pisać proszę pomóż cie
msdoughnut
Posty: 15
Rejestracja: 18 cze 2011, o 19:12

Re: Entalpia

Post autor: msdoughnut »

są istotne, a zwłaszcza jeżeli masz podane w zadaniu, np. entalpie parowania
wg mnie tak też jest dobrze, po prostu niektórym chyba jest łatwiej zrozumieć rozpisując to na mniejsze części rozpisz sobie i zobacz że powinno ci wyjść tak samo
AnalfabetaXXX
Posty: 1
Rejestracja: 12 lut 2013, o 17:17

Re: Entalpia

Post autor: AnalfabetaXXX »

Witam. Ja również mam kłopot z zadaniem z termochemii i prosił bym o pomoc w jego rozwiązaniu.

Zad. 1
Oblicz reakcję entalpii.
2Fe2O3(s) + 3C (s)4 Fe(s) + 3CO2(g)
Znając entalpię tworzenia Fe2O3 i CO2 która wynosi -822KJ/mol
oraz znajać delte H2 = -394kj/mol jest przypisana do reakcji:
C(s) + O2(g)CO2 (g)
Tak poza tym nie wiem skąd u licha nagle wzięły mi się te KJ w tej chemii może by mi ktoś wytłumaczył, czy jest jakaś zamiana albo coś w tym stylu, ponieważ niestety nauczycielka nie za bardzo nam to wytłumaczyła wszystko.
yoarsim
Posty: 22
Rejestracja: 22 maja 2012, o 19:28

Re: Entalpia

Post autor: yoarsim »

Mieliśmy dopiero 1 lekcję o entalpii (w dodatku kiepsko wytłumaczoną), i na razie zrobiliśmy tylko jedno zadanie, więc tak średnio to rozumiem.
Więc mam pytanie, bo teraz sobie o tym czytam. Czy istnieje coś takiego jak entalpia związku (nie tworzenia związku), tzn. czy mogę to tak sobie opisać na własne potrzeby?
Średnio wiem o co w tym chodzi, ale czy jak pierwiastek w warunkach standardowych ma entalpię = 0 , to związek który się utworzy z jakichś pierwiastków już sam w sobie ma entalpię
I jak jest podana zmiana entalpii przy tworzeniu związku, który będzie użyty w następnej reakcji, to po prostu chodzi o enatalpię tego związku?

Przepraszam, że tak kręcę, ale jestem na rozszerzonej chemii, a chemię w szkole mamy tragiczną, więc już mnie to doprowadza do frustracji, że nic nie rozumiem
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość