Podświetlenie w mikroskopie PZO

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
kofston
Posty: 17
Rejestracja: 13 mar 2013, o 16:05

Podświetlenie w mikroskopie PZO

Post autor: kofston »

Mikroskop PZO przyszedł przed chwilą właśnie Wszystko super,aczkolwiek posiada on lusterko,a nie elektryczne podświetlenie.

Czy byłaby możliwość instalacji zwykłego podświetlenia,czy to musi być jakieś specjalne ? Czy wystarczy kupić małą latarkę LED i ustawić Pionowo ?

A tak przy okazji wiecie czy mikroskop szkolny PZO posiada śrubę mikrometryczną? Bo mam tam takie 2 duże naprzeciw siebie i muszę zwolnić tą po lewej,aby móc regulować ostrość ( tą po prawej ),następnie muszę znów zacisnąć tą po lewej bo inaczej tubus spada na dół.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Podświetlenie w mikroskopie PZO

Post autor: planapo »

bylo poczytac forum, a nie kupowac pierwszy lepszy.

do oswietlenia mozna kupic lampe mikroskopowa PZO na poczatek spokojnie wystarczy lusterko.

Szkolne mialy obie sruby, moga byc luzy w mechanizmie - to dosc czesta przypadlosc starych mikroskopow PZO gdzie ostrosc byla regulowana ruchem calego tubusa, a nie tylko stolika jak to jest w nowszych modelach. Da sie to naprawic i bedzie dzialac prawidlowo.
bo inaczej tubus spada na dół
spada czy powoli opada/osuwa sie pod wlasnym ciezarem?
kofston
Posty: 17
Rejestracja: 13 mar 2013, o 16:05

Re: Podświetlenie w mikroskopie PZO

Post autor: kofston »

Dzięki za odp Raczej powoli opada.to jest tak : jak śruba jest zaciśnięta,to po częstym ustawianiu ostrości ( góra,dół ) się znów poluzowuje i powoli opada.
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: Podświetlenie w mikroskopie PZO

Post autor: planapo »

klasyczny problem. rozkrecic i podregulowac co trzeba, warto wziac do pomocy kogos kto nieco sie orientuje w tego typu rzeczach.
Mattia
Posty: 16
Rejestracja: 24 lut 2013, o 15:10

Re: Podświetlenie w mikroskopie PZO

Post autor: Mattia »

Witam,
miałem podobną sytuację (stary mikroskop z lusterkiem) - oświetlenie rozwiązałem podkładając w miejsce lusterka lampę LED (9V, 0,35 A) kupioną w MM. Led jest za matowym szkłem i wynalazek działa całkiem dobrze. Na szczęście nie mam problemu z opadającym tubusem. Sprzęt wyposażony jest w nasadkę bino, okulary x10 i x15 oraz obiektywy PZO x5, x10, x40 i x100. Dodatkowo dostałem chyba niezły obiektyw Zeissa (Apochromat 63/0,67).
Do ogladania komórek roślinnych, pyłków kwiatowych jak znalazł - powoli wprowadzam wnuczkę (8 lat) w tajemnice świata mikro.
Pozdrawiam
profi
Posty: 11
Rejestracja: 11 paź 2013, o 20:04

Re: Podświetlenie w mikroskopie PZO

Post autor: profi »

Podepnę się pod wątek.
Mam zamiar kupić mój pierwszy mikroskop (Biolar). Ten, który sobie upatatrzyłem ma przepaloną zarówkę.
I stad moje pytanie: czy łatwo dostać żarówkę do tego mikroskpou? Jest to jakaś specjalna zarówka, czy standardowa, którą spokojnie dastane w sklepie? Chodzi mi o gwint, napięcie, moc.
JohnyM

Re: Podświetlenie w mikroskopie PZO

Post autor: JohnyM »

Teraz są po 15zł na alledrogo. Normalnie, to trudno je dostać i kosztują po około 60zł. Ale nie ma co się przywiązywać do żarówki, tylko trzeba myśleć o wymianie na led/halogen.
profi
Posty: 11
Rejestracja: 11 paź 2013, o 20:04

Re: Podświetlenie w mikroskopie PZO

Post autor: profi »

A taka dioda LED spokojnie zastąpi standardową zarówkę?
Chodzi mi o pokrycie kadru i moc. Bo z tego co wiem, kolor światła LED powinien być lepszy niż zwykłej żarówki.
Na allegro jest jedna aukcja z żarówkami po 15zł: allegro 3613345168
która bedzie pasowała do BioLara? Z pojedyćczym stykiem czy podwójnym?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości