Biotechnologia po maturze z biologii i matematyki.

Opinie o uczelniach o kierunku biotechnologii. Dyskusje na temat etyki w zawodzie oraz pomoc w wyborze kierunku zawodowego. Wykaz publikacji niezbędnych do nauki biotechnologii.
Awatar użytkownika
chrom_y
Posty: 66
Rejestracja: 28 sty 2012, o 17:31

Biotechnologia po maturze z biologii i matematyki.

Post autor: chrom_y »

Witam wszystkich serdecznie !
Będę zdawał maturę w 2015 roku, wg. nowej podstawy programowej. Mam zamiar zdawać matematykę i biologię, obydwa przedmioty na poziomie rozszerzonym. Wiem, że na biotechnologię można dostać się bez problemu z takim zestawem maturalnym, chociażby na UJ. W ubiegłym roku szkolnym miałem chemię podstawową, a przez drugą i trzecią klasę nie będę miał w ogóle chemii, gdyż jestem na profilu mat-fiz. I stąd moje pytanie: czy dam radę na studiach bez znajomości chemii licealnej ? Czy warto aplikować w tym przypadku na biotechnologię ? Z góry dzięki za odpowiedzi.
Kazek
Posty: 59
Rejestracja: 9 lip 2013, o 14:49

Re: Biotechnologia po maturze z biologii i matematyki.

Post autor: Kazek »

Cóż, nie ukrywam, że chemia to ważny element na tych studiach.
Niestety nauki ścisłe mają to do siebie, że wszystkie są za sobą powiązane, więc biologię często trudno zakumać bez znajomości chemii. DNA jest w końcu związkiem chemicznym i bez znajomości chemii trudno ogarnąć budowę czy wiązania. Głupie wiązania wodorowe, które są powszechne w biologii należą do programu rozszerzonego z tego co pamiętam. Nie wspomnę już o biochemii białek, która jest cholernie skomplikowana i do której trzeba coś z chemii wiedzieć.

Ja na studiach miałem też wiele przedmiotów, w których chemia była podstawą. Np. chemia ogólna, chemia organiczna, biochemia, chemia fizyczna, chemia biologiczna, krystalografia, enzymologia. Na tych przedmiotach bez dobrej znajomości chemii jest ciężko.
Pamiętam, że już pierwsze laboratoria z chemii ogólnej, to był duży sprawdzian dla wszystkich. Trzeba było pamiętać mnóstwo rzeczy typu stałe dysocjacji czy właściwości podstawowych pierwiastków. Do tego na każdych zajęciach wejściówka z zadań.
Tak więc prędzej czy później będziesz musiał poznać podstawy chemii.
Na forum jest dużo osób, które polecą Ci dobre książki czy powtórki z chemii (poszukaj na allegro notatki chemia [mod]". Jeśli nie musisz zdawać chemii to nie dokładaj sobie, ale warto przerobić materiał nawet samodzielnie
Awatar użytkownika
chrom_y
Posty: 66
Rejestracja: 28 sty 2012, o 17:31

Re: Biotechnologia po maturze z biologii i matematyki.

Post autor: chrom_y »

Dzięki wielkie za odpowiedź !
Zdaję sobie sprawę, że na tych studiach jest chemia, w gimnazjum lubiłem ją. Jakoś jednak tak wyszło że jestem na mat-fizie. A czy chemia na biotechnologii jest prowadzona od podstaw ? Myślałem, żeby w wolnych chwilach zacząć przerabiać materiał rozszerzony z chemii, nie pod kątem matury, tylko dla siebie, żeby mieć lepszy start na studiach.
shini
Posty: 2
Rejestracja: 1 lip 2012, o 10:24

Re: Biotechnologia po maturze z biologii i matematyki.

Post autor: shini »

nie martw się, na moim przykładzie Ci powiem, że mimo tego że byłam noga z chemii w liceum i nie zdawałam matury z niej, to sobie poradziłam. Na pewno na studiach będzie po kolei chemia, nie rzucą cię od razu na głęboką wodę. U mnie było tak, że od podstaw się przerabiało wszystko. Ogólna i analityczna, organiczna i nieorganiczna, potem fizyczna itd dużo zależy od tego, na jakiego wykładowcę trafisz. Ja miałam farta i bardzo dobrze kobitki tłumaczyły, więc nawet takiemu tępakowi jak ja zaświtało w końcu i kropeczki się połączyły
no tylko dużo pracy musiałam w to włożyć.
deVries
Posty: 672
Rejestracja: 15 kwie 2012, o 20:49

Re: Biotechnologia po maturze z biologii i matematyki.

Post autor: deVries »

Dużo zależy też od uczelni, na polibudzie mają więcej czystej chemii niż na uniwerku, przynajmniej wymiar godzin jest większy.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości