ATP w tkance nerwowej - bezsensowny klucz mat 2012 czerwiec

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
cordis
Posty: 601
Rejestracja: 26 mar 2012, o 13:06

ATP w tkance nerwowej - bezsensowny klucz mat 2012 czerwiec

Post autor: cordis »

Witam
Pytanie w tejże maturze brzmi
Podaj dwa przykłady procesów zachodzących w neuronie, które wymagają nakładu energii (ATP).

Odpowiedzi w kluczu brzmią
- Polaryzacja (i repolaryzacja) błony neuronu.
- Aktywny transportu jonów Na+
(na zewnątrz komórki neuronu) a jonów K+
(do wnętrza neuronu) w celu utrzymania polaryzacji błony komórkowej.
- Utrzymanie gradientu stężenia jonów po obu stronach błony komórkowej neuronu.

Jeżeli się temu przyjrzeć to te 3 odpowiedzi dotyczą tego samego procesu, czyli do działania pompy sodowopotasowej. Czy się mylę?

dla mnie osobiście jeżeli by ktoś napisał np. 2 pierwsze odpowiedzi powinien otrzymać tylko 1 punkt, ponieważ odniósł się tylko do jednego procesu

W mojej opinii brakuje tu:
- niezbędne do syntezy neurotransmiterów
- do transportu pęcherzyków synaptycznych do kolbki synaptycznej

Bardzo prosiłbym o ustosunkowanie się do mojego przemyślenia

Wrzucam jeszcze link z kluczem odpowiedzi ( ZAD 19 )
zobacz-ten-plik.pdf
(206.62 KiB) Pobrany 50 razy
Awatar użytkownika
minnie_the_moocher
Posty: 137
Rejestracja: 8 lip 2013, o 21:52

Re: ATP w tkance nerwowej - bezsensowny klucz mat 2012 czerw

Post autor: minnie_the_moocher »

W kluczu są podane przykłady poprawnych odpowiedzi. Przykładów poprawnych odpowiedzi nie można uważać za przykłady różnych rozwiązań. Co nie oznacza niedbalstwa w trakcie tworzenia kluczu. Równie dobrze można podać procesy wymagające energii zawartej w ATP ale niekoniecznie charakterystyczne wyłącznie dla neuronów [czyli odwołujące się do zwyczajnych procesów życiowych chyba każdej komórki jak np. synteza białek].
cordis
Posty: 601
Rejestracja: 26 mar 2012, o 13:06

Re: ATP w tkance nerwowej - bezsensowny klucz mat 2012 czerw

Post autor: cordis »

No tak tylko że te 3 przykłady odnoszą się do tego samego procesu a w poleceniu należało podać 2 różne procesy które wymagają ATP w związku z tym nie można dać dwóch punktów jeżeli ktoś podałby te przykłady z klucza, a domyślam się że egzaminatorzy by dawali 2pkt.
Awatar użytkownika
minnie_the_moocher
Posty: 137
Rejestracja: 8 lip 2013, o 21:52

Re: ATP w tkance nerwowej - bezsensowny klucz mat 2012 czerw

Post autor: minnie_the_moocher »

Ale te przykłady są poprawnymi przykładowymi odpowiedziami. Odnoszą się do tego samego procesu ale zauważ że w kluczu nie ma dwóch przykładowych odpowiedzi tylko trzy. Z tego wynika że tworzący klucz powinien dostać 0 pkt - nie dość że podał przykłady do tego samego procesu to jeszcze wprowadził o jeden za dużo. Myślę że doszukiwanie się tutaj błędu w kluczu jest trochę szukaniem dziury w całym [co z resztą bardzo lubię].
Racja - rzeczywiście gorzej z egzaminatorami [tymi mniej pojętnymi]. Racja - klucz zrobiony niedbale [nie jest idealny] ale merytorycznie chyba poprawnie.
cordis
Posty: 601
Rejestracja: 26 mar 2012, o 13:06

Re: ATP w tkance nerwowej - bezsensowny klucz mat 2012 czerw

Post autor: cordis »

To że w kluczu jest więcej przykładowych odpowiedzi to popieram w 100 % ( łatwiej się uczyć z takiego klucza ) , to że jest merytorycznie poprawny to się już nie mogę zgodzić ponieważ z kluczu wynika że pisząc te dwa przykładowe odpowiedzi powinienem dostać 2pkt, fakt, że każda proponowana odpowiedź jest zgodna z prawdą jednakże każda z nich odnosi się do tego samego procesu, więc teraz jeżeli bym napisał np.
ATP konieczne do aktywnego transportu jonów Na i K
ATP konieczne do działania pompy sodowopotasowej
To według logiki CKE powinienem dostać 2 pkt
Awatar użytkownika
minnie_the_moocher
Posty: 137
Rejestracja: 8 lip 2013, o 21:52

Re: ATP w tkance nerwowej - bezsensowny klucz mat 2012 czerw

Post autor: minnie_the_moocher »

Nawet upierając się przy tym że nie jest to merytorycznie dobry klucz [z czym się nie zgadzam do końca] to pytanie brzmi czy rozważanie na ten temat jest stosowne bo kto napisze dwa razy to samo z nadzieją że klucz przyzna za to maksimum punktów? W każdym razie nie będzie to żaden z nas chyba. Egzaminowanie i kluczowanie pozostawia o wiele więcej do życzenia niż tylko ten przykład.
Girion
Posty: 700
Rejestracja: 17 maja 2011, o 20:02

Re: ATP w tkance nerwowej - bezsensowny klucz mat 2012 czerw

Post autor: Girion »

No trochę bezsensowne, ale co innego napisać. Matura, tak mi się wydaje, nie wymaga zbyt szczegółowej wiedzy.
niezbędne do syntezy neurotransmiterówlt= na to jeszcze można wpaść, ale trudno jest. To ostanie co podałeś O.o nie uczyliśmy się o tym.
Więc te odpowiedzi są zbyt szczegółowe wg mnie. To tak jakby się zapytać bez żadnego wstępu co to są fiszbiny.
erthhjgfdsjhgdffgdhg

Re: ATP w tkance nerwowej - bezsensowny klucz mat 2012 czerw

Post autor: erthhjgfdsjhgdffgdhg »

Girion, transport pęcherzyków synaptycznych do kolbki jest omówiony w podręczniku OPERON

Bardziej szczegółowo w Ville, str 755, 2005 rocznik
mathiej
Posty: 104
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 22:41

Re: ATP w tkance nerwowej - bezsensowny klucz mat 2012 czerw

Post autor: mathiej »

Też korzystam z Villego , ale to za szeroko. Wymagają nakładu energii to katabolizm. Pompa sodowa-potasowa bym też tu dał i ile razy widziałem z polaryzacją.

Utlenianie biologiczne to katabolizm wymaga nakładu energii.
erthhjgfdsjhgdffgdhg

Re: ATP w tkance nerwowej - bezsensowny klucz mat 2012 czerw

Post autor: erthhjgfdsjhgdffgdhg »

mathiej, Reakcje anaboliczne wymagają energii
mathiej
Posty: 104
Rejestracja: 7 wrz 2013, o 22:41

Re: ATP w tkance nerwowej - bezsensowny klucz mat 2012 czerw

Post autor: mathiej »

racja gromadzą energię, wręcz kumulują energię produkty zawierają więcej energii niż substraty i są endoergiczne przepraszam za taki błąd i za oft. Jak bedę miał zadanie to dam i mnie z weryfikujecie
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości