dziedziczenie cech grochu

Wzajemna pomoc w rozwiązywaniu zadań i prac domowych z biologii. Napisz, dodaj załącznik, wskaż problem, którego nie rozumiesz.
Awatar użytkownika
Bioguah0
Posty: 371
Rejestracja: 12 mar 2013, o 19:04

dziedziczenie cech grochu

Post autor: Bioguah0 »

Proszę, sprawdźcie mi zadanie 3, bo nie jestem pewna czy dobrze zrobiłam Przy okazji możecie też rzucić okiem na 1 i 2, ale te były łatwiejsze i raczej są dobrze Najgorzej właśnie z tym 3
Załączniki
gen 001.jpg
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: dziedziczenie cech grochu

Post autor: Giardia Lamblia »

Jak dla mnie zadanie 3 jest nie po polskiemu. Najpierw mówią, że osobnik o długiej łodydze i żółtych strąkach jest homozygotą (bo czysta linia genetyczna), a następnie jest napisane, że taki sam osobnik jest heterozygotą. Błąd logiczny.
Awatar użytkownika
Ath
Posty: 92
Rejestracja: 1 lis 2010, o 07:58

Re: dziedziczenie cech grochu

Post autor: Ath »

też mam z tym problem. co tam w końcu powinno być?
jest błąd w zdaniu genotyp grochu o długiej łodydze i zielonych strąkach (heterozygoty), bo wyżej w zadaniu piszą że on ma żółte strąki, poza tym czy taki z zielonymi strąkami mógłby być heterozygotą w ogóle? no w każdym razie napisałam tam AaBb, czyli to samo co F1, więc stosunek fenotypów 9:3:3:1. czy to jest dobrze?
Awatar użytkownika
Bioguah0
Posty: 371
Rejestracja: 12 mar 2013, o 19:04

Re: dziedziczenie cech grochu

Post autor: Bioguah0 »

Ath pisze:też mam z tym problem. co tam w końcu powinno być?
jest błąd w zdaniu genotyp grochu o długiej łodydze i zielonych strąkach (heterozygoty), bo wyżej w zadaniu piszą że on ma żółte strąki, poza tym czy taki z zielonymi strąkami mógłby być heterozygotą w ogóle? no w każdym razie napisałam tam AaBb, czyli to samo co F1, więc stosunek fenotypów 9:3:3:1. czy to jest dobrze?
Dobrze ci wyszło! Później sama do tego doszłam i jeszcze na lekcje sprawdzaliśmy
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: dziedziczenie cech grochu

Post autor: malgosi35 »

P: aabb*AABB
F1 AaBb


AABB me ten sam fenotyp co AaBb choć jeden jest homozygotą a drugi heterozygotą
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: dziedziczenie cech grochu

Post autor: malgosi35 »

Genotyp osobnika o długiej łodydze i zieonych strąkach (heterozygoty) to: Aabb a nie Ab.
Stosunek rozszczepień fenotypowy w F2 to 9:3:3:1 a nie po 25%

Krzyżówk do F2 to AaBb*AaBb więc masz żle


A jest to zadanie bardzo poprawnie sformułowane.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości