Zadanie z Olchem 2011 - co robię źle?

Wzajemna pomoc osób przygotowujących się do olimpiady chemicznej. Wykaz niezbędnych materiałów. Opis atmosfery panującej na egzaminach.
Midnight095
Posty: 14
Rejestracja: 27 paź 2013, o 19:07

Zadanie z Olchem 2011 - co robię źle?

Post autor: Midnight095 »

Witam wszystkich
Mam problem z zadaniem 1 olimpiady 2011 (I etap)

Dysocjacja kwasu siarkowego(VI)
Kwas siarkowy(VI) jest nietypowym kwasem dwuprotonowym, ponieważ w roztworze wodnym dysocjacja tego kwasu w pierwszym etapie jest całkowita (H2SO4 → − HSO4 + H+, stała dysocjacji Ka1gt 1), natomiast w drugim etapie częściowa ( − HSO4  2− SO4 + H+, stała dysocjacji Ka2 = 0,012). Wymienione procesy wpływają też na rozpuszczalność trudno rozpuszczalnych siarczanów(VI),
np. BaSO4 (iloczyn rozpuszczalności, Ks0 = 10-10)
Polecenia:
a. (10 pkt.) Wyprowadź odpowiedni wzór, a następnie oblicz stężenia jonów H+, HSO4- oraz SO42- w dwóch roztworach kwasu siarkowego(VI): o stężeniu 2 mol/dm3 oraz 0,01 mol/dm3. Wyznacz też stopień dysocjacji (%) dla drugiego etapu. Dla obu roztworów wyznacz stosunek stężeń jonów HSO4- i SO42-.

Objąłem trochę inną taktykę niż ta podana w rozwiązaniach, ale wyniki mam inne. Co w takim razie robię źle?

Moje rozwiązanie (część):

[HSO4-]1=[H+]1=2 mol/dm3 (bo st. dysocjacji przyjmuję jako 1)

Ka2=[H+]2[SO42-]/[HSO4-]2

Ka2=[SO42-]2/[HSO4-]1-[SO42-] podczas gdy [HSO4-]1=2 mol/dm3

Po rozwiązaniu równania kwadratowego [SO42-]= 0,14903 mol/dm3 i już tu mam wynik rozbieżny z prawidłowym. Co takiego robię źle?
Awatar użytkownika
Bellis perennis
Posty: 111
Rejestracja: 27 lip 2013, o 20:19

Re: Zadanie z Olchem 2011 - co robię źle?

Post autor: Bellis perennis »

Midnight095, chyba nie uwzględniłeś tego, że dysocjacja jonu HSO4- będzie cofnięta ponieważ w roztworze juz znajdują się jony H+ powstające z dysocjacji H2SO4.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości