cykle rozwojowe protistów oraz koniugacja

Są wśród nas bakterie, wirusy, grzyby, cały świat mikro, o nich dyskutujemy na forum mikrobiologicznym
vaaleanroosa
Posty: 15
Rejestracja: 14 paź 2013, o 16:56

cykle rozwojowe protistów oraz koniugacja

Post autor: vaaleanroosa »

w podręczniku od biologii mam rysunek dotyczący cykli rozwojowych protistów. Cykl rozwojowy z mejozą pregamiczną i postgamiczną. niestety rys nie mogę wstawić, opisze więc na czym polega problem. na 1 rys gdzie jest cykl z mejozą pregamiczną mam polaczenie się 2 gamet, każda 1n, zapłodnienie, powstanie zygoty 2 n i potem mam 3 procesy mitozy, po czym przed mitozą jest 2n, po mitozie jest 2n, po kolejnej mitozie również 2, i po 3 tez 2n. Mitoza to powst 2 kom potomnych z taka sama iloscia mat genetycznego. jednak nie rozumiem, po co ten proces jest powtarzany aż 3 razy. Tak samo ( 3 mitozy)jest w mejozie postgamicznej. mógłby mi to ktoś wytłumaczyć? I jeszcze jedno pytanko, też o protisty, a dokładnie o pantofelka- co dzieje się z makronukleusem podczas koniugacji?
Awatar użytkownika
ryniofit8000
Posty: 1264
Rejestracja: 29 paź 2013, o 20:32

Re: cykle rozwojowe protistów oraz koniugacja

Post autor: ryniofit8000 »

Domyślam się, że masz podręcznik Nowej Ery.
Zygota (2n) dzieli się wiele razy mitotycznie, ponieważ właśnie w ten sposób powstaje dojrzała postać troficzna tego organizmu. Tych mitoz jest o wiele więcej niż 3. Mam nadzieję, że wiesz o co mi chodzi.

Teraz o makronukleusie.
On stoponiowo zanika podczas koniugacji. Pod koniec koniugacji jak są dwa mikronukleusy jeden z nich przekształca się w makronukleusa. ( Tak było napisane w podręczniku OPERONu i w Bukale)
Awatar użytkownika
ryniofit8000
Posty: 1264
Rejestracja: 29 paź 2013, o 20:32

Re: cykle rozwojowe protistów oraz koniugacja

Post autor: ryniofit8000 »

Z tymi mikronukleusami na sprawdzianie czy gdzieś, najlepiej (najładniej) napisać, że się różnicują na makronukleus i mikronukleus.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość