Amitoza =/ a rozmnażanie bakterii

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
MrsCytoplazma
Posty: 319
Rejestracja: 6 paź 2011, o 20:08

Amitoza =/ a rozmnażanie bakterii

Post autor: MrsCytoplazma »

Mam pytanie, otóż różne źródła podaja mi różne sprzeczne informacje. Operon ( ) mówi, że bakterie rozmnażają się dzięki amitozie. Jednak większość źródeł mówi, że amitoza jest to podział komórek, które utraciły zdolność do podziałów typu kom wątroby, neurony, osteoklasy, makronukleus orzęsków czy bielmo roślin nasiennych. I przecież amitoza to podział przed którym NIE zachodzi replikacja DNA. i ok, tu się zgadzam.
Ale co z tymi bakteriami? Przecież one przed rozmnażaniem podwajają swoje DNA, no i następnie się dzielą mniej więcej na pół.
Czy operon znów kłamie? Która wersja na maturę?
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Amitoza =/ a rozmnażanie bakterii

Post autor: AnnaWP »

Amitoza to podział bez mitozy. Czyli bez całej zabawy z fazami, naprężeniami itd.
Replikacja zachodzi przed mitozą, ale też amitozą bakterii.
Czasem komórki które wypadły z cyklu mogą podzielić się amitotycznie, ale to wypadek przy pracy raczej niż reguła. Nie wiem też, skąd masz informację, że wszystkie podane komórki tak się dzielą typowo. Jakoś nie kojarzę. W przypadku makronukleusa tak, bo to podręczna i strasznie poliploidalna kopia mikronukleusa. Bielmo też możliwe, bo to tylko tymczasowa tkanka zapasowa, nie buduje ciała zarodka.
W każdym z tych dwóch przypadków replikacja zachodzi, tylko nie w takim regularnym cyklu, np. w makronukleusie są setki replikacji, dlatego jest tak duży.
Melatonina
Posty: 351
Rejestracja: 10 lis 2013, o 11:12

Re: Amitoza =/ a rozmnażanie bakterii

Post autor: Melatonina »

Amitoza to bezpośredni podział jądna, bez formowania chromosomów, bez replikacji. Chromatyna jest po prostu dzielona, ( w jakichkolwiek proporcjach). Komórki potomne są uboższe w DNA. Też czytałam o tym, że dzielą się tak komówki poliploidalne, hepatocyty, słyszałam też, zę kom. mięśnia sercowego : )

Komórki bakteryjne dzielą się dzieki PODZIAŁOWI PROSTEMU ) - Zdanie mojej nauczycielki.
Czyli:
-replikacja kolistego Dna
- cytokineza
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości