PZO MB30 - fotografia i kamera USB

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
Qubiak
Posty: 2
Rejestracja: 11 lis 2013, o 15:16

PZO MB30 - fotografia i kamera USB

Post autor: Qubiak »

Czesc,

jestem tu nowy i chyba mocno zielony. Stąd tak podstawowe pytania:
Jak zabrać się do fotografowania i filmowania przy pomocy MB30?

1. Mam Nikona D300 (mozliwosc podnoszenia lustra - zakladam,że to moze miec jakieś znaczenie). Jak go podłączyć?
2. Jak podłączyć kamerę USB i jaką zakupić dla przyzwoitej jakości obrazu?
3. Czy zrezygnować z MB 30 i zakupic inny mikroskop (biolar) ?

pozdrowienia
Qubbika
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

[Link] PZO MB30 - fotografia i kamera USB

Post autor: planapo »

poczytaj poradnik kupujesz-mikroskop-nowy-albo-u-ywany-le ... t48822.htm - w dalszej czesci masz opisane podstawowe sposoby montazu aparatu pod katem mikrofotografii.

a tu: jak-pod-czy-lustrzank-do-mikroskopu-vt26183.htm sa juz bardziej szczegolowo opisane rozne przypadki, na poczatek moze sie to wydawac skomplikowane.

podnoszenie lustra to jedno, drugie - tak samo wazne - to live view, jesli aparat go nie ma to nie zrobisz ostrego zdjecia bo drgania migawki beda powodowac poruszenia (przy zalozeniu ze aparat jest zamontowany na mikroskopie na sztywno").

Sprecyzuj na jakiej jakosci zdjec i filmow Ci zalezy, wtedy dokladnie j mozna doradzac.
Qubiak
Posty: 2
Rejestracja: 11 lis 2013, o 15:16

Re: PZO MB30 - fotografia i kamera USB

Post autor: Qubiak »

Dziekuję bardzo, oczywiście przeczytałem poradnik i to co pod linkami, ktore podałeś. W d300 mam podnoszone lustro mam live-view. Dodatkowo mam dostęp do najnowszego nikona D800 (matryca 36 mln + jedne z najlepszych HDV). Nie wiem jednak czy do MB30 jest (dostepna i w rozsądnej cenie) nasadka tri przez, którą mogę fotografować i filmować. I czy ten mikroskop pozwoli mi na fotografowanie/filmowanie z rzeczywiście dobrą jakością - tzn czy nie napotkam na jakies techniczne aspekty, które to limitują w sposób umiemożliwiający uzyskanie pożądanych efektów. A są one nastepujące - foto formatu A3 w rozdzielczości 300 dpi i wideo w HDV. Dolna granica jakości wideo to 1024x 756 jak w tradycyjnych wideo projektorach - będę chciał zrobić projekcje.

Będę wdzięczny za rady i sugestie

pzdr
Qubbiak
Awatar użytkownika
planapo
Posty: 5403
Rejestracja: 30 gru 2010, o 15:20

Re: PZO MB30 - fotografia i kamera USB

Post autor: planapo »

Jesli chodzi o filmy to wiele nie powiem (zajmuje sie tylko fotografia) ponad to ze wszelkie tanie kamery to lipa. Moj znajomy zajmujacy sie profesjonalnie kreceniem filmow uzywa do tego aparatu Panasonica GH2, ale tak jak mowie - niech w materii filmow ktos lepiej rozeznany sie wypowie.

Co do nasadki tri to raczej pozostaja przerobki i adaptacje innych nasadka pzo do biolara jest bardzo ciezko osiagalna, a ta starsza od MB30 to zadna rewelacja.

Jesli chodzi o jakosc to najwyzszej nie wyciagniesz z tego sprzetu bez zmiany obiektywow z drugiej strony jak juz zmieniamy obiektywy to zaczyna sie zabawa z innymi dedykowanymi do nich elementami jak np. okulary projekcyjne. do tego minusem MB30 jest to ze ostrosc jest ustawiana poprzez przesuw calego tubusa, ktory czesto opada pod wlasnym ciezarem a jest w zasadzie pewne ze bedzie opadal (i uciekal z ostrosci) po tym jak sie dociąży go nasadka tri z postawionym na niej aparatem, nie mowiac np. o glowicy DIC. takze zmiana sprzetu na Studara albo Biolara (albo innej marki) w dalszej perspektywie raczej jest nieunikniona, inaczej czeka Cie wiele przerobek (np. mocniejsze zrodlo swiatla) po ktorych i tak zdecydujesz sie zmienic sprzet.

Jak chcesz do tego podejsc naprawde powaznie to warto na starcie dokladnie okreslic docelowy sprzet i powoli go kompletowac.
JohnyM

Re: PZO MB30 - fotografia i kamera USB

Post autor: JohnyM »

Do MB-30 sprawa nasadek ma się identycznie jak w przypadku biolara.
W MB-30 tubus po ustawieniu makro jest blokowany w swoim położeniu poprzez wkręcenie wykręcenie śruby znajdującej się z tyłu ramienia. Ruch mikro jest nadawany stolikowi. Właściwie, to przy szkiełkach jednego producenta, wystarczy nam raz ustawić makro, a porem już tylko regulacje mikro. Także problem z opadaniem tubusa, można obejść.
Co do filmików, to mi np: wychodzą dużo lepiej niż zdjęcia przy DIC (wg. mnie robi się je łatwiej). Spróbuję kilka wrzucić w wolnej chwili.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość